Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mastaha

Wojny Polsko-Saskie

Rekomendowane odpowiedzi

mastaha   

Witam,

Muszę przygotować do szkoły projekt o wojnach Polsko - Saskich, ale przeszukałem internet i różne książki i żadnych wojen nie mogłem znaleźć.

Czy w ogóle były takie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Raczej trudno o takich mówić (kto daje takie zadania?). Chyba, że zadający miał na myśli rywalizację Stanisława Leszczyńskiego (króla w latach 1704 - 1709) z Augustem II Mocnym (elektorem Saksonii) o tron RON w czasie III wojny północnej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mastaha, czy autor tematu jest może Estończykiem :P ? Zdaje się oni mianem Sasów (Saksa) opatrują wszystkich Niemców. Zatem może chodzi o konflikty polsko-niemieckie :D .

A na poważnie. Moim zdaniem w rachubę mogą wchodzić początki państwowości polskiej (aczkolwiek temat byłby dosyć oryginalnie sformułowany) i to co napisał Tofik (czyli konkurencja kolejnych Sasów z Leszczyńskim).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Moim zdaniem w rachubę mogą wchodzić początki państwowości polskiej (aczkolwiek temat byłby dosyć oryginalnie sformułowany)

Dokładnie, też o tym myślałem.

Z dynastii saskiej pochodziło trzech Ottonów, z których pierwszy był dość obojętnie nastawiony do Polski (polityką wschodnią Niemiec kierował Geron), drugi był dość wrogi, ale to za jego rządów zaczyna się proces ocieplenia stosunków polsko - niemieckich, trzeci był nastawiony przyjacielsko.

P. Rochala jest zdania, że Mieszko mógł przyjąć chrzest za pośrednictwem Niemców, ale nie najbliższych nam Sasów, a Bawarczyków, co może świadczyć o wrogości polsko - saskiej.

Saksonia była też niejednokrotnie celem polskich ataków, np. Mieszka II w 1028 r. (wyprawa w 1030 r. jest kwestionowana np. przez G. Labudę).

Tylko nadal nie wiem, dlaczego to uprawnia do twierdzeń o odbywaniu się wojen polsko - saskich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   

Temat jest odrobine niezrecznie sformulowany. Na poczatku zdefiniowalbym go jako wszekie imprezy

gdzie Polacy ( z , albo bez udzialu innych nacji wzieli sie za lby). W sumie konflikty z czasow

panowania Wettinow w Polsce. Od przepychanej z czasow wojny polnocnej - "od sasa do lasa", poprzez

probe "zamachu stanu" i (de facto) wojne domowa 1713 - 1717 z konfederacja tarnogrodzka i

sejmem niemym, po konflikt o sukcesje po Auguscie II Mocnym.

Saksonia była też niejednokrotnie celem polskich ataków, np. Mieszka II w 1028 r. (wyprawa w 1030 r. jest kwestionowana np. przez G. Labudę).

Nie, nie byla. Mieszko II najechal w 1028 roku nie Saksonie ale Marchie Misnienska. (Mark Meißen)....:P))

Nazwa "Saksonia - Sachsen " dla terenow o, ktorych mowa pochodzi z okresu pozniejszego. W 1422 roku

zmarl bezpotomnie Albrecht III z lini askanskiej, panujacy w niewielkim "ksiestwie Saksonii"( Herzogtum Sachsen) , polozonym nad srodkowa Laba ( okolice Bad Liebenwerda, Belzig, Bitterfeld - ze stolica w Wittenberdze).

Z godnoscia ksiecia Saksoni laczyla sie godnosc elektora (Kurfürst), ktory bral udzial w wyborze cesarza

Rzeszy ( w Rzeszy bylo siedmiu elektorow ) Po smierci Albrechta III cesarz Sigmund oddal w 1423 roku to ksiastewko panujacemu wowczas w Misni Wettynowi marggrabiemu Fryderykowi IV Walecznemu w lenno

( Friedrich IV der Streitbare). W 1425 roku , w Budzie nastapilo oficjale nadanie mu tytulu ksiecia elektora Saksonii , ktory odtad nosil miano (Elektor) Kurfürst Friedrich I von Sachsen.

Przez pewien okres "punkt ciezkosci" nowego ksietwa przesunal sie z Misni ( Drezno sie jeszcze malo liczylo)do Wittenbergii. A w ciagu kilkudziesieciu nastepnych lat nazwa "Sachsen" przyjela sie dla calego

obszaru wladania Wettynow.

Tak wiec do tego momentu raczej nie bylo rozrob polsko - saskich.....;)))

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Nie, nie byla. Mieszko II najechal w 1028 roku nie Saksonie ale Marchie Misnienska. (Mark Meißen)....smile.gif))

Która - patrząc przez dzisiejszą administrację - leży w Saksonii.

Tak wiec do tego momentu raczej nie bylo rozrob polsko - saskich.....smile.gif))

Ludolf, założyciel dynastii Ludolfingów, był księciem saskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Myślę, że chodzi tu o wojny północne i konflikt na linii Leszczyński-Wettyn.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Nie, nie byla. Mieszko II najechal w 1028 roku nie Saksonie ale Marchie Misnienska. (Mark Meißen)....smile.gif))

Która - patrząc przez dzisiejszą administrację - leży w Saksonii.

Hmmm...... zgodze sie. Jesli zgodzisz sie, ze Chrobry walczyl o Kijow z Ukraincami. Przeciez

to miasto - patrzac przez dzisiejsza administracje - lezy na Ukrainie.

choziaz wlasciwie......

Z tego punktu widzenia :

Ludolf, założyciel dynastii Ludolfingów, był księciem saskim.

- Ruryk zalozyciel dynastii Rurykowiczow byl Skandynawem -

to Chrobry wlasciwie naparzal sie o Kijow z Wikingami......

Ale to do tematu - mordobicie sasko - polskie - raczej niewiele wnosi.Przypuszczam, ze mastaha mialby

pewne trudnosci z przedstawieniem oblezenia Misni czy Niemczy jako konfliktu polsko - saskiego.

Moim zdaniem.

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Hmmm...... zgodze sie. Jesli zgodzisz sie, ze Chrobry walczyl o Kijow z Ukraincami. Przeciez

to miasto - patrzac przez dzisiejsza administracje - lezy na Ukrainie.

Czy ja twierdzę, że walczył z Sasami?

- Ruryk zalozyciel dynastii Rurykowiczow byl Skandynawem -

to Chrobry wlasciwie naparzal sie o Kijow z Wikingami......

Nikt nie twierdzi, że Ruryk był księciem Skandynawii, za to wielu uważa, że Ludolf był księciem Saksonii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Czy ja twierdzę, że walczył z Sasami?

Hmmmm....... to moze wyjasnisz, jak to interpretowac:

..........Mieszko mógł przyjąć chrzest za pośrednictwem Niemców, ale nie najbliższych nam Sasów, a Bawarczyków, co może świadczyć o wrogości polsko - saskiej.

Saksonia była też niejednokrotnie celem polskich ataków, np. Mieszka II w 1028 r. (wyprawa w 1030 r. jest kwestionowana np. przez G. Labudę).

Edytowane przez ak_2107

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
Nikt nie twierdzi, że Ruryk był księciem Skandynawii, za to wielu uważa, że Ludolf był księciem Saksonii.

Ja tez tak nie twierdze. Zwroc laskawie uwage ze napisalem, iz byl Skandynawem a nie ksieciem skandynawskim.

Ludolf był księciem Saksonii.

no i co z tego, co z tego wynika ?????

Jego krewniacy dorabiali zreszta na roznych fuchach....np:

Heinrich (ksiaze Bawarii 947–955)

Brun (Arcybiskup Kolonii 953–965, ksiaze Lotaryngii do 965)

Liudolf von Schwaben (Jak sama nazwa wskazuje - ksiaze Szwabow - 949–953)

Heinrich der Zänker (ksiaze Bawarii 955–976, 985–995)

Otto I. von Schwaben, Ksiaze Szwabow 973–982, ksiaze Bawarii 975–982)

Scisle rzecz biorac Liudolf byl grafem w Saksoni (prawdopodobnie od 840) und ksieciem Wschodniej Saksonii ("dux orientalis Saxonum" - nie "dux Saxonum").

W chwili gdy zaczelismy sie z nacja z zachodu brac za lby - jako "Polacy" mielismy do czynienia z

tworem zlozonym nie tylko z orginalnych "Sasow" ale bedacym juz mieszanina roznych ....plemion (?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Hmmmm....... to moze wyjasnisz, jak to interpretowac:

Zwyczajnie - Mieszko II najeżdżał Saksonię :P Zaś Mieszko I mógł przyjąć chrzest dzięki Niemcom z Bawarii, nie Saksonii.

Ja tez tak nie twierdze. Zwroc laskawie uwage ze napisalem, iz byl Skandynawem a nie ksieciem skandynawskim.

A czy ja stwierdziłem, że Ludolf był Sasem? ;)

no i co z tego, co z tego wynika ?????

To, że Saksonia, jako obszar administracyjny (czy to księstwo, czy to marchia, jak tam kto woli), istniała na długo przed XV wiekiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ak_2107   
A czy ja stwierdziłem, że Ludolf był Sasem?

Luidolf byl Sasem. Ale nie byl ksieciem saskim

To, że Saksonia, jako obszar administracyjny (czy to księstwo, czy to marchia, jak tam kto woli), istniała na długo przed XV wiekiem.

Jajn. Jak to powiadaja Niemcy. Istnial twor - administracyjny zwany od XV wieku Saksonia.

Przed XV wiekiem tez istniala Saksonia ale nie miala nic ( albo niewiele) do czynienia ze Saksonia

o ktorej mowa po XV wieku ( na dobra sprawe od pocz. XVI) wieku.

Jesli ktos pisze:

Saksonia była też niejednokrotnie celem polskich ataków, np. Mieszka II w 1028 r. (wyprawa w 1030 r. jest kwestionowana np. przez G. Labudę).

to w odniesieniu do okresu XI wieku jest to ......oglednie mowiac ......bzdura. Mieszko II najechal teren

zwany dzis Saksonia. Nie jest mi nic wiadomo na temat polskich operacji na pn. zach od Harzu....:P)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Luidolf byl Sasem

A jakiś dowód?

Ale nie byl ksieciem saskim

Np. W. Mrozowicz ma inne zdanie. Nie wiem, jak można wysuwać hipotezę, że nie był księciem saskim, skoro nim był.

Jesli ktos pisze:

CYTAT

Saksonia była też niejednokrotnie celem polskich ataków, np. Mieszka II w 1028 r. (wyprawa w 1030 r. jest kwestionowana np. przez G. Labudę).

to w odniesieniu do okresu XI wieku jest to ......oglednie mowiac ......bzdura.

Czyli np. G. Labuda wysuwa bzdurne twierdzenie pisząc, że Mieszko II najechał w 1028 r. wschodnią Saksonię.

Mieszko II najechal teren

zwany dzis Saksonia

No to w czym problem? Czy jeśli powiem, że Napoleon wygrał pod Austerlitz, to popełnię błąd tylko dlatego, że teraz Austerlitz nazywa się Sławków?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.