Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
matilde

Uzupełnienie schematu i rysunek

Rekomendowane odpowiedzi

Dasz sobie radę ;) , pokombinuj tylko trochę co się stało istotnego pomiędzy wydarzeniami wzmiankowanymi na schemacie. Rysunek też skrajnie trudny do interpretacji nie jest.

Jakby co - metoda prób i błędów, ktoś na pewno Cię skoryguje :) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co ;) . Nie traktuj tego jako złośliwość, ale sugeruję abyś najpierw spróbowała sama - i potem poprosiła o skorygowanie. To nie jest trudne zadanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Obejrzałem i rozwiązałem. Trudne nie jest. Wystarczy spojrzeć do notatek i podręcznika.

Zadanie dla klasy III Gimnazjum.

Nie proś o rozwiązanie, bo Ci go nie udzielimy. Sprobuj sama, a potem pokaż.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to próbujemy razem ;) - dlaczego na rysunku dotyczącym aktu 5 listopada 1916 r. kobieta symbolizująca Polskę ma zawiązane usta, ręce w kajdankach i jest pilnowana przez Niemców w pikielhaubach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Fakt, Polacy wielkiej siły w tym momencie nie posiadali, ale w tym rysunku raczej chodzi o to, że okupanci niemieccy i austro-węgierscy aktem z 5 listopada 1916 r. nie zaoferowali nam żadnej "prawdziwej" czy "realnej" suwerenności, tylko taką "niemą", "bezsilną" i "fałszywą". A ponieważ pytanie brzmi - jak Polacy to przyjęli - możesz napisać, że wyczuli właśnie fałsz tego aktu. Choć to do końca prawda historyczna nie jest, bo wielu z naszych rodaków na akt 5 listopada zareagowało - przynajmniej początkowo - entuzjastycznie. Ale twórcom pytania chyba raczej chodziło o podkreślenie krytycyzmu Polaków, wyczucie, że to "jedna wielka lipa".

No to idziemy dalej - co się stało pomiędzy podjęciem przez Ententę sprawy polskiej i internowaniem legionistów? Jakie masz propozycje ważniejszych wydarzeń?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
matilde   

No właśnie nie wiem, ponieważ nie było mnie tego dnia. Przeczytałam ten dział w podręczniku i jakoś nie bardzo. Ale wydaje mi się, że może chodzić o kryzys przysięgowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

matilda :[ FSO, złośliwie nieco zza kurtyny] Vivat vivat polska polityka historyczna. Poza tym czczenie tzw "odzyskania niepodleglości" to dopiero po przewrocie majowym i czasy rozkwitu sanacji...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Matilde - chodzi oczywiście o 11 listopada. Zatem twórcom pytania najprawdopodobniej chodzi o jedną z trzech odpowiedzi:

1. Odzyskanie niepodległości - to najprostsza odpowiedź, ale też dyskusyjna, bo odzyskiwanie niepodległości to był proces a nie jednodniowe wydarzenie. 11 listopada żadnej deklaracji niepodległości nie było, jest to data umowna. Ale jeżeli szukamy najbardziej nieskomplikowanej odpowiedzi - to będzie to.

2. Rada Regencyjna przekazuje Piłsudskiemu władzę wojskową - tą odpowiedź ja osobiście bym uznał za najbardziej właściwą.

3. I wreszcie w ostateczności - zawieszenie broni na froncie zachodnim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.