Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Fassr ad-Din

Apostołowie - dalsze dzieje

Recommended Posts

Cóż wiemy o dalszych dziejach apostołów. Oczywiście nie chodzi tu o informacje zawarte w Nowym Testamencie. Tylko teksty apokryficzne. Wiadomo jest wszem i wobec, ze są apokryfy np św Filipa, szeroko znana św Tomasza, św. Bartłomieja. Dyskutujmy. Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam , otoz na pocztek napisze , ze Jezus mial nie 12 Apostolow jak uwzaz K.K lecz 13 Apostolow , w niektore zrodla wymieniaja nawet 15 uczniow . Jak wynika z roznych dokumentow , nie wszyscy z Apostolow byli ,,rybakami ,, analfabetami . Byli wsrod nich rowniez uczeni w Pismie . Na pewno uczniem Jezusa nie byl sw. Pawel (Szawel) , on to zyjac w Azji Mniejszej przywlaszczyl ten tytul i nauki . Najciekawsza jest tajemnicza postac Apostola zwanego ,, ukochanym uczniem ,, ktory to udostepnil w Swoim domu Wieczernik na ostatnia wieczerze (dom ten stal w dzielnicy arystokratow , niedaleko od palacu Faryzeuszy )??

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukochanym uczniem był najmłodszy z apostołów św. Jan. Nie mamy pewności, czy to on jest faktycznym autorem ewangelii św Jana ale jemu się przypisuje owo dzieło. Niektórzy z apostołów posiadali nawet zony, o czym rzadko się wspomina. Część była ludzmi majetnymi. Najbardziej ciekawą postacia był Judasz Iskariota. Na całe szczeście posiadamy ewangelię jego autorstwa. Apostołów było 12 z początku. Pózniej po samobójstwie Judasza doszedł niejako 13 św. Marcin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

"Ewangelia" wg Judasza jest apokryfem. Wszystkie odrzucone ewangelie w Nicei są apokryficzne. Kiedy Judasz zdradził został wykluczony z grona Apostołów, później próbowano dokoptować kogoś do pełnej 12. Mówi się, że to miał być Józef z Arymatei, gdzie indziej, że Szaweł/Paweł z Tarsu, gdzie indziej, że Marcin, itd itp.

Uczniów Jezus miał mnóstwo. Wybrał z setkę może, a następnie dokonał selekcji do 12. Coś w rodzaju selekcji studentów poprzez sesje egzaminacyjne tyle, że w warunkach świata starożytnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Józef z Arymatei faktycznie był jednym z apostołów ale nie wchodził w skład podstawowej 12. W okresie pózniejszym nawet zawedrował z misja chrystianizacyjną na ziemie Anglii. Opactwo Glastonbury szczyci się jego szczatkami ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam , sa nawet teorie ,ze sw. Jan ,, ukochany uczen ,, Jezusa byl bratem Marii z Magdalii , a tym samym szwagrem Jezusa . Sa rowniez teorie , ze 13 Apostolem byla Maria Magdalena ;)

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tak takich teorii jest wiele. Ale najbardziej prawdopodobne jest, że Jan Chrzciciel był przeciwnikiem Jezusa, a Maria Magdalena jego zoną. O czym jakos nie pamięta Rzym. ;) Zdradę Judasza przewidział sam Chrystus, jak na to wskazuje ewangelia wg Judasza. Judasz był ofiarą by można przeprowadzić spektakl ukrzyzowania. Jednak dyskutujmy o apostołach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam , no to zaczne od Piotra , ktory pochodzil z nizin spolecznych ... po smierci Jezusa zostal przewodca chrzescijanstwa , wedlug K.K bezsprzecznym . Jednak jest to absolutna nieprawda przedwodca Apostolow i chrzescijan zostal brat Jezusa , Jakub ... zreszta trwalo to bardzo krotko , niektore zrodla glosza ,ze zginal zdradzony lub zabity przez zwalczjace sie grupy ,, sekty,, chrzescijan ?? W tym momencie chrzescijanie przesladowali nawet samych chrzescijan , wielu z nich uciekalo na pustynie , a nawet dalej do Bekki (Mekki ) Stad w Koranie Jezus jest nazywany wyraznie Nasarianem , bo tam schronila sie czesc chrzescijan , ktora widziala w nim tylko Rabiego , a nie jak tego chcieli pozostali w Jezrozolimie chrzescianie ,, Boga ,, .

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wielu z nich uciekalo na pustynie , a nawet dalej do Bekki (Mekki ) Stad w Koranie Jezus jest nazywany wyraznie Nasarianem , bo tam schronila sie czesc chrzescijan ,

A nie przypadkiem, dlatego, że pochodził z Nazaretu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam , niestety musze Ciebie zmartwic , takiego miasta w tym czasie kiedy Jezus zyl nie bylo na mapie Palestyny , poprostu takie miasto nie istnialo w owym czasie . Jezus urodzil sie w Betlejem i byl ksieciem Judzkim , a nalezal do sekty Nasarian . Pozniejsi pisarze kopisci z K.K przerobili na Jezus z Nazaretu (miasto ) ale przy tym sie poprostu zblaznili ... wstyd dla K. K , Jezus byl Nasarianem jest to jedna z galezi (nurtow)Essenczykow ;)

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
takiego miasta w tym czasie kiedy Jezus zyl nie bylo na mapie Palestyny , poprostu takie miasto nie istnialo w owym czasie .

Czy aby na pewno?

Nazaret to miasto położone w Galilei w Izraelu. To tu według Ewangelii dorastał Jezusa. Archeolodzy datują powstanie Nazaretu na VII w. p.n.e.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam , alez wiem ze jedyny Nazaret lezy w Galilei , niestety tego miasta w owym czasie nie bylo na mapach ,, Cesarstwa Rzymskiego ,, a Rzymianie byli drobiazgowi . Owszem pod piaskami Nazaretu lezaly stare warsty osad z roznych wiekow , dlatego nie dziwi mnie ze odkryto szczatki wczesnego budownictwa na tych terenach , bo Palestyna byla bardzo wczesnie zamieszkiwana . Kopisci z K.K napisali ze Jezus dorastal w miescie Nazaret . Jezus dorastal wsrod Nasarian , dlatego przystal chetnie do Jana Chrzciciela ;) . PS. Cala rodzina Marii pochodzila z Jerozolimy , Jan Chrzciciel rowniez , byl on synem jednego z wysokich kaplanow Swiatyni Jerozolimskiej . Z dokumentow nie zaliczonych przez K.K wynika jasno , ze Jezus dorastal wsrod Nasarian , przyjal chrzest w ich obrzadku . Slowo ,, nasaret ,,(nie znam dokladnego zapisu hebrajskiego ) oznacza rowniez ,, laznia ,, miejsce gdzie sie myje .

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
niestety tego miasta w owym czasie nie bylo na mapach ,, Cesarstwa Rzymskiego ,, a Rzymianie byli drobiazgowi .

Masz dostęp do map rzymskich z I wieku naszej ery? Możesz je tu podrzucić?

Kopisci z K.K napisali ...

A tak nawiasem pytając, na jakiej podstawie głosisz swe poglądy?

Z tego, co widzę odrzucasz Ewangelie uznane przez Kościół a opierasz się tylko na apokryfach.

Czy moje spostrzeżenie jest nieprawdziwe?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Jezus urodził się w Betlejem, a po powrocie z Egiptu jego rodzice wraz z nim zamieszkali w Nazarecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eginthen   

Witam ...Takie mapy znajduja sie w Bibliotekach na Zachachodzie Europy (oczywiscie repliki) lub Uniwersytetach na Bliskim Wsch. np. Kairski (ten uniwersytet posiada duza kolekcje map ) ,niestety nie sa one powszechnie dostepne , jednak za to sa znane publikacje naukowe na ich temat (stad moja wiedza ) .

Jak widze dalej upierasz sie przy tezach zawartych w Ewangeliach uznawanych przez K.K. Czy masz cos poza tym , ze archologowie sie do czegos dokopali . Szkoda ,ze nie dokopali sie do pozostalosci Sodomy i Gomory , wciaz kopia i nie wiedza gdzie ;) a moze dokopali sie pozostalosci po Jerycho :) Wlasnie na zgliszczach takich miast powstal IIwne Nazaret . Rodzina Jezusa skryla sie wsrod Nasarian , ktorzy zamieszkiwali w Galilei . Nad brzegami Jordanu , tam Jan Chrzciciel obmywal , zanurzal w wodzie nasarian .

pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.