Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
matilde

Teksty źródłowe i karykatury

Rekomendowane odpowiedzi

matilde   

Witam. Mam problem z rozpoznaniem tekstów źródłowych i karykatur. Oto one:

I tekst źródłowy

Już 3 lutego przedłożyłem panom nadzwyczajną zapowiedź rządu niemieckiego, iż od 7 lutego zamierza porzucić wszelkie prawne i ludzkie skrupuły i że będzie zatapiać wszystkie okręty, które by próbowały dotrzeć do nieprzyjacielskich portów. Okręty neutralne i zaprzyjaźnione zatapia się tak samo jak okręty nieprzyjacielskie; nawet okręty szpitalne, mające wolny glejt rządu niemieckiego, zatapiano z takim samym brakiem litości i zasad. Obecna wojna niemiecka przeciwko handlowi jest wojną przeciw humanitarności i przeciw wszystkim narodom.

Moim zdaniem chodzi o plan nieograniczonej wojny pomorskiej.

II tekst źródłowy

Artykuł 10. Członkowie [organizacji] zobowiązują się szanować i utrzymywać [przeciwko wszelkiej napaści całość terytorialną i niezależność polityczną wszystkich członków [organizacji]. W razie napaści lub niebezpieczeństwa Rada wskaże środki, jak zapewnić wykonanie niniejszego zobowiązania.

Artykuł 16. Jeżeli jeden z członków [organizacji]ucieka się do wojny wbrew zobowiązaniom przyjętych w artykułach 12, 13 lub 15, uważany będzie za dopuszczającego się aktu wojennego przeciw wszystkim członkom [organizacji]. Ci zobowiązują się zerwać z nim natychmiast wszystkie stosunki handlowe i finansowe

To chyba Pakt Ligi Narodów.

III Karykatury:

http://img13.imageshack.us/img13/3781/skanuj0022gb7.jpg

http://img25.imageshack.us/img25/7683/skanuj0021jp8.jpg

Czy ktoś wie jaka jest wymowa i o co chodzi z tymi karykaturami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Teksty źródłowe:

1. Zobacz pkt 15 na podanej stronie. LINK DO STRONY

2. Tekst aktu. LINK DO STRONY

Dobra rada - jeżeli masz problem z tekstem źródłowym - wrzuć jego fragment do "Google" i po sekundzie masz kilka stron, które ci pomogą.

Karykatury:

1. Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię z nieczystości (tzn. burżuazji, monarchów i podobnego śmiecia). Związane z rewolucją październikową.

2. Rysunek kompletnie niewyraźny, a nie znam tej karykatury. Najprawdopodobniej (sądząc po podpisach w języku niemieckim - chyba?), jet to karykatura niemiecka. Być może z okresu zaraz po I wś. (satyra na Wersal ?). To co widzę interpretuję tak - Niemiec w pikielhaubie, jest trzymany za ręce i nie może nic zrobić, a jego przeciwnicy (Anglia, Francja, Rosja, USA) dzielą świat i państwa między siebie. Może masz to w lepszej rozdzielczości? Wówczas sprawa byłaby prostsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Bruno - co do tej drugiej karykatury możesz mieć rację. Mam jedno czy dwa wydawnictwa niemieckie w stylu Wersal - zabrano nam kraj. Są tam wymienione chyba wszystkie tereny na jakich kiedykolwiek N. postawili nogę z opisami: duża mniejszość niemiecka, niemiecka kultura i tp.

Poza tym Niemiec w pikelhaubie to wojskowy, symbolizujący być może to co się stało z wojskiem niemieckiem czyli jego przeksztalcenie w 100 tys Reichswehrę z wszystkimi ograniczeniami i zakazami.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie druga karykatura może dotyczyć okresu sprzed I wś. (tzn. biedni Niemcy nie są dopuszczani do podziału świata). Wydaje mi się, że na kawałku tortu, który bierze sobie Francuz (Frankreich) jest m.in. napis Algieria (Algerien), widzę chyba także napis Madagaskar, czyli chodzi o ówczesne kolonie francuskie. Niestety jest to bardzo nieczytelne...

Zatem, karykatura niemiecka, wyrażająca albo:

1. Żal powersalski.

2. Żal wcześniejszy - "o my biedni, mamy za mało kolonii".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ta druga karykatura to jest podział świata między mocarstwa kolonialne i nie dopuszczenie Niemiec do głosu (a więc po 1871). Ewentualnie kwestia chińska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Twój post Korchor zostanie najprawdopodobniej przeniesiony do działu "pomocowego". Teraz tylko ad hoc:

Czy mógłby mi ktoś podac nazwę jakiegos czasopisma satyrycznego niemieckiego?

Z jakiego okresu?

Np. w latach 1848-1944 wychodził "Kladderadatsch". 1872-1933 "Ulk". W latach 1928-1933, potem w NRD wychodziło czasopismo "Eulenspiegel". Wychodzi i dziś - link do strony "Eulenspiegel".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi mi do głowy jeszcze zachodnioniemiecki "Titanic". LINK.

A, jeszcze był "Kowalski" (już nie istnieje). To zapamiętałem tylko z racji nazwy. Znalazłem stronę funclubu. LINK.

Wpisz może do niemieckojęzycznej Wikipedii lub Google Satiremagazin, Satirezeitschrift, czy Satire. I np. rok 1989. Coś powinieneś znaleźć.

Dopisek: ten link może trochę pomóc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.