Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Mafia w USA - dlaczego?

Rekomendowane odpowiedzi

Może warto zwrócić uwagę na efekt słów (: co do ochrony) jakie skierował Don Ciccio Cuccia do Mussoliniego w drodze do Palermo, w maju 1924 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Potwór   

Mafia jest tam gdzie rząd jest słaby. W Ameryce tak właśnie było. Drugie to że gdyby ludzie nie byli takimi wielkimi fanami alkoholu narkotyków czy prostytutek też nie byłoby dilerów i domów publicznych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2009 o 1:15 AM, Lu Tzy napisał:

Prohibicja jako taka to sie zaczela w Kansas w latach 60tych XIX wieku, potem wiecej stanow dolaczalo i juz to dawalo niezlego kopa rozwojowi podziemnego biznesu.

 

Jeśli chodzi o Kansas to nie w latach sześćdziesiątych a w osiemdziesiątych. W latach sześćdziesiątych w tym stanie nie było jeszcze odpowiednio zorganizowanych sił mogących lobbować za takimi zmianami legislacyjnymi. Trzy organizacje prohibicyjne które najbardziej przyczyniły się do zmiany konstytucji w Kansas, czyli: Woman's Christian Temperance Union, Good Templars i Kansas State Temperance Union, politycznego znaczenia nabrały dopiero pod koniec lat 70-tych XIX w., zwłaszcza po wspólnych obradach w Bismarck Grove, na przełomie sierpnia i września 1878 roku, po których skoordynowano wysiłki tych organizacji. Dopiero wybór na gubernatora Johna Pierce'a Saint Johna, który był zwolennikiem prohibicji (a w 1884 r. kandydował na fotel prezydencki z ramienia Prohibition Party) sprawił, że zmiany przybrały realnych kształtów.
"From the beginning, anti-liquor leaders saw organization as a key to winning dry referenda. Consequently, even before the Kansas legislature had submitted the first prohibition amendment in 1880, the ste's temperance groups had already sought to establish 'prohibition clubs' in hundreds of cities, towns, and villages. Technically, no alliance existed among the three major state organization (the Kansa State Temperance Union [KSTU], the WCTU and the IOGT), and yet all recognized that the KSTU would be the 'nerve center' of the referendum campaign (...) The Kansas drys' victory in 1882, with 52,3 percent of the vote, encouraged similar state drives".
/A.-M. E. Szymanski "Pathways to Prohibition. Radicals, Moderates, and Social Movement Outcomes", Durham and London 2003, s. 156/

 

Jak podają na stronie Kansas Historical Society:

"The legislature responded to the governor's speech, by passing a constitutional amendment that prohibited "the manufacture and sale of intoxicating liquors" in the state. It was ratified by a majority of the voters in November 1880, and took effect on January 1, 1881. The Kansas Legislative passed a law that made manufacturing alcohol a misdemeanor, which took effect May 1, 1881".

/notka: "Prohibition", tekst dostępny na stronie: kshs.org/

 

I jako ciekawostkę można podać, że w tym pierwszym okresie nie trzeba było mieć kontakty w świecie przestępczym by prowadzić wyszynk, w stolicy stanu lokal o nazwie "Senate Saloon" prowadził dalej swą działalność uiszczając stosowną grzywnę, a nie był to jedyny taki przybytek:

"The Senate Saloon was only one of 43 "joints" still operating in the state's capital city in 1883. Proprietors kept their businesses open and liquor flowing, according to one report, by paying a monthly fine of $100.  Loopholes and lax enforcement of the law, according to the Oberlin Eye, actually led to an increase in the number of saloons in some towns".

/tamże/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.