Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeżo po seansie. Film według mnie bardzo dobry. Bałem się patosu w stylu "Popiełuszki" ale zostałem pozytywnie zaskoczony. I dodam, że film wywołał u publiczności ogromne wrażenie, po wyjściu z kina nikt nie odważył się odezwać. To jest chyba najlepszy dowód przekazu filmu. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo. Na tle najnowszych historycznych produkcji, ten film bardziej przypomina dokonania "szkoły polskiej". Do pewnych rzeczy można się przyczepiać, jak zawsze przy takich okazjach, ale film jest naprawdę dobry. No i jest to film, a nie jak w przypadku "Popiełuszki" zbiór scen.

Moim zdaniem, jako dokonania artystyczne i próby przedstawienia historii "Popiełuszko", niektóre teatry telewizji i "Nil" to zupełnie różne klasy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja się dopiero wybieram, ale czytałem sporo recenzji, wszyscy chwalą przede wszystkim Łukasiewicza - za wybitną rolę. W dodatku przeczytałem, że jest to film, który mówi wszystko wprost, bo kiedyś trzeba było uciekać w symbole, by ominąć cenzurę - dziś nie jest to konieczne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
kiedyś trzeba było uciekać w symbole, by ominąć cenzurę

Jednym (i chyba jedynym) z pozytywów cenzury było to, że wymuszała - nolens volens - wyższą wartość artystyczną. Po jej śmierci, niektórzy autorzy nie mogą poradzić sobie z pełnią swobody i popadają często przy filmach historycznych w banał i łopatologię. Inna sprawa, że takich filmów (i polskich filmów generalnie) jest obecnie mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do recenzji we wczorajszej Wyborczej była ona bardzo dobra i mówiąca właśnie o wybitności roli Łukasiewicza, natomiast na filmweb ukazała się recenzja bardziej sceptyczna i krytyczna, którą przed chwilą czytałem - cóż trzeba będzie iść i ocenić samemu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Powiem tak... zdecydowanie jeden z lepszych polskich filmów historycznych, jakie widziałem. Absolutnie genialna rola Olgierda Łukaszewicza. Że aktorem wielkim jest, było wiadome nie od dziś. Ale tym filmem pokazał to w sposób niezwykle dobitny. Ciekawe role Alicji Jachiewicz jako żony gen. Fieldorfa, oraz Jacka Rozenka jako płk. Różańskiego (swoją drogą wcielił się on w postać płk Różewicza już drugi raz, poprzednio miało to miejsce w Śmierci rotmistrza Pileckiego, także w reżyserii Bugajskiego). Bodaj tylko raz Anna Cieślak, grająca córkę "Nila", wypadła ciut sztucznie, ale to może tylko wrażenie, wynikłe z kontrastu między grą Łukaszewicza, a jej. Scena z akcji "Kutschera" rozegrana sprawnie, ale jak dla mnie mogłaby być dłuższa. Inna sprawa, że to w końcu film o "Nilu", a nie działalności KeDywu KG AK. Chociaż okres wojny w mojej ocenie został przesadnie skrócony. Można było widzowi pokazać trochę więcej. Kilka scen zapada mocno w pamięć. Schody Andrejewa, stacja kolejowa i słowa o Polsce ludowej, która dba o obywateli, rozmowa z Sporenbergiem... I ta muzyka Shane'a Harveya... Od czasu Kolumbów i muzyki Matuszkiewicza nie słyszałem czegoś równie przejmującego. Zdecydowanie film godny polecenia. A Bugajski udowodnił, że potrafi podjąć trudny temat, i nie dać plamy.

Warto także nadmienić, że ten film był drugim, przy którym Shane Harvey i Ryszard Bugajski współpracowali razem. Pierwszy raz miał miejsce w '95 przy Graczu z Januszem Józefowiczem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tekst Rafała Ziemkiewicza: http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/04/18/k...za-ten-skandal/

Swoją drogą, dopiero po obejrzeniu uświadomiłem sobie jeden z niewielu chyba błędów natury faktograficznej. Otóż w filmie, tuż przed sceną z zamachem na Kutscherę, mamy pokazane jak "Nil" prezentuje plan dwóm innym oficerom, tak jakby to on go obmyślił. Tymczasem plan był dziełem Bronisława Pietraszewicza "Lota", dowódcy akcji na Kutscherę. On go opracował, a zaakceptował kpt. Adam Borys "Pług". Rola gen. Fieldorfa ograniczyła się do wydania samego rozkazu przeprowadzenia akcji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja się złapałem, ale ten tekst wydał mi się jednak podejrzanie zbyt za ostry, a argumenty nietypowe, więc wziąłem się za komentarze i tam jak to mówi mój brat "wyszło sidło z worka" ; )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja mogę dodać do tego co napisali moi przedmówcy? Pokazano Nila nie tylko jako wojskowego, legendarnego dowódcę KeDywu, ale również jako człowieka mającego jakieś swoje pasje, którym poświęcał się w wolnym czasie. Natomiast co, według mnie powinno się znaleźć w filmie to jakakolwiek wzmianka o jego działalności przed wojną oraz wyjaśnienie pochodzenia jego pseudonimu.

I ta muzyka Shane'a Harveya... Od czasu Kolumbów i muzyki Matuszkiewicza nie słyszałem czegoś równie przejmującego.

Muzyka naprawdę bardzo dobra, jednakże w niektórych momentach czułem niedosyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

A mnie się bardzo podobał ten film. Naprawdę, wreszcie nie ma patetyczności, ukazanie bohatera z krwi i kości. Widać, jak Polacy chcą to potrafią zrobić porządny film historyczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.