Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

"Opór"

Rekomendowane odpowiedzi

A ja poproszę twardy dowód, że jest dozwolone falszowanie historii.

Jeszcze raz poproszę o twardy dowód na to, że jest to film dokumentalny, bo tylko w takim przypadku można mówić o zakłamywaniu historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

Czekam na "Opór 2" jak Bielscy zdobywali Berlin,typowy amerykański twór,zdobycie czołgu,walka z Niemcami,może jeszcze samolot zdobyli.Z tego co czytałem to mieli pare starć z policją białoruską,kilka z AK,Niemców unikali

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jezuuu, ale się czepiacie. No to rzucam kolejne tematy: w "Gnieździe" Mieszko I prawi tak, jakby cytował XX-wiecznych historyków, w "Potopie" jest jakaś bitwa-synteza dwóch rzeczywistych bitew, w "Pearl Harbor" wybuchają niszczyciele typu "Spruance", a w "Pogranicze w ogniu" widać w tle korwetę typu "Tarantula", w "Śmierci prezydenta" wisi na ścianie godło z 1927 r., a nie 1922, "Czterej pancerni" nie mogli dojechać do Berlina bo 1 Brygada pancerna zakończyła szlak bojowy na Pomorzu, Berling w niedawnej sztuce "Willa szczęścia" paraduje w mundurze, a powinien w marynarce i berecie córki - bo tak był ubrany w 1939-1941, a w takim "Złocie dezerterów" to w ogóle nie ma prawie nic prawdy.

To jest film fabularny, nawet gdyby reżyser nakręcił sceny, w których Bielscy zdobywają Berlin, a potem rozprawiają się z Japończykami, to można tylko oceniać to pod kątem wartości artystycznej i zdrowego rozsądku. O wartości artystycznej tego filmu się nie wypowiadam, bo go nie widziałem, a z tego co słychać granic zdrowego rozsądku nie przekroczono.

Ważniejsze od tego filmu jest pytanie - czy tego typu baz schronienia dla mordowanych Żydów nie mogła utworzyć AK?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jezuuu, ale się czepiacie. No to rzucam kolejne tematy: w "Gnieździe" Mieszko I prawi tak, jakby cytował XX-wiecznych historyków, w "Potopie" jest jakaś bitwa-synteza dwóch rzeczywistych bitew, w "Pearl Harbor" wybuchają niszczyciele typu "Spruance", a w "Pogranicze w ogniu" widać w tle korwetę typu "Tarantula", w "Śmierci prezydenta" wisi na ścianie godło z 1927 r., a nie 1922, "Czterej pancerni" nie mogli dojechać do Berlina bo 1 Brygada pancerna zakończyła szlak bojowy na Pomorzu, Berling w niedawnej sztuce "Willa szczęścia" paraduje w mundurze, a powinien w marynarce i berecie córki - bo tak był ubrany w 1939-1941, a w takim "Złocie dezerterów" to w ogóle nie ma prawie nic prawdy.

To jest film fabularny, nawet gdyby reżyser nakręcił sceny, w których Bielscy zdobywają Berlin, a potem rozprawiają się z Japończykami, to można tylko oceniać to pod kątem wartości artystycznej i zdrowego rozsądku. O wartości artystycznej tego filmu się nie wypowiadam, bo go nie widziałem, a z tego co słychać granic zdrowego rozsądku nie przekroczono.

No i o to mi chodzi.

"Czterej pancerni" nie mogli dojechać do Berlina bo 1 Brygada pancerna zakończyła szlak bojowy na Pomorzu

Według autora książki (Janusza Przymanowskiego) opisana przez niego historia czterech pancernych jest jak najbardziej autentyczna.

Tylko złożona z setek jak najbardziej autentycznych historii, setek jak najbardziej autentycznych załóg czołgów ubarwionych nieco fantazją autora, jakoś te setki trzeba było połączyć w jedność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

No, no, ''Pancerni'' walczyli z niemieckimi desantami spadochronowymi i morskimi, jeden T-34 rozwalił 3 ''Panthery'', 3 czołgistów odpierało atak niemieckiej kompanii, wspartej 5 czołgami... itd. Baaaardzo autentyczne.

Być może jest to film fabularny. Ale drażni mnie pokazanie komunisty jako superbohatery. W dodatku mordercy. Niewykluczone, że strzelał do żołnierzy WP po 17. września 1939r. A jest tylu innych, ciekawszych bohaterów, jak Edelman, Anielewicz, jak Żydzi walczący w składzie WP(np. Żyd z książki Kisielewskiego). O.K. film fabul;ary, ale rekę dam sobie uciąć, razem z drugą, że większość ludzi przyjmie to jako świętą prawdę. A wielkim wysiłkiem, by napisać na końcu, iż jest to historia wymyślona, raczej nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale drażni mnie pokazanie komunisty jako superbohatery. W dodatku mordercy.

No cóż, polemizowałbym z tezą, że bohater musi mieć zawsze "właściwy" odczyn ideologiczny. Zresztą komunizm Bielskich jest nader dyskusyjny, o czym świadczą ich dalsze życiorysy. Współpracowali z radzieckimi partyzantami - bo jakie mieli wyjście? Oddanie się pod komendę AK? A kto by ich tam chciał? A z nazywaniem kogoś mordercą byłbym nader ostrożny. Na to trzeba mieć mocne dowody.

A jest tylu innych, ciekawszych bohaterów, jak Edelman, Anielewicz

Ale, ale Andreasie czy Oni aby nie podpadają pod Twoje piętno-stygmat "komunista"? Prawicą nie byli na pewno.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
..., jeden T-34 rozwalił 3 ''Panthery'', ...

Wszystko jest możliwe.

mordercy. Niewykluczone, że strzelał do żołnierzy

Dowody jakieś, bo „niewykluczone” to trochę za mało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

Jestem jak najdalej od szowinizmu czy antysemityzmu ale nie lubie blagi,autorzy twierdzą ze przedstawiają historie braci Bielskich i ich grupy,po czym powstaje film ahistoryczny z przeinaczonymi realiami udający film fab.-historyczny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sprawę dobrze podsumował Wolf, niestety w poście, który z przyczyn technicznych znikł. Ja od siebie dorzucę to, że w sytuacji, gdy Bielscy nie mieli żadnych szans uzyskania pomocy od polskiego podziemia, zarzucanie im współpracy z radzieckimi jest wręcz niestosowne. Gdyby na Żydów uciekających od śmierci czekała pomocna dłoń AK, a Bielscy by ją odrzucili i poszli do Rosjan - to można dyskutować, a tak nie ma o czym.

Bielscy uratowali ludzi od niechybnej kuli w Ponarach czy gazu gdzie indziej. Tym samym dokonali wielkiej rzeczy w ekstremalnie niesprzyjających warunkach. Zastanawianie się przy tym, czym im "ładnie z buzi pachniało" nie ma sensu. Konfiskowali żywność chłopom - zapewne - a co mieli robić? Poprosić Niemców czy Litwinów o dostawy do lasu? Zresztą na "zaopatrzeniu na wsi" bazowała każda partyzantka.

Sprawa "zbrodni" czy "mordercy"- póki co, nie ma żadnego wiarygodnego poświadczenia. Tylko przypuszczenia. A to dalece za mało.

A co do filmu - jak już pisałem, to jest film fabularny, nie reportaż. A poza tym, nikt nam - Polakom, nie zabrania nakręcić filmów, w których dywizjon 303 ratuje Wielką Brytanię od zagłady, Polacy wygrywają pod Monte Cassino kampanię włoską, rozstrzygają potem operację berlińską i na koniec - całą wojnę - łamiąc kod Enigmy etc. etc. Sztuka niekoniecznie musi w pełni odwzorowywać rzeczywistość. Problem w tym, że żadnych sensownych filmów historycznych (z nielicznymi wyjątkami) w Polsce się nie kręci od dobrych 20. lat.

BTW - zdenerwowanym "Oporem" polecam ukraiński film "Żelazna sotnia".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.