Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Polskie cmentarze wojenne

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Temat zakładam z myślą o tych, którzy jadąc za granicę chcieliby odwiedzić cmentarze, na których pochowani są polscy żołnierze walczący w II WŚ. Gdzie znajdują się polskie cmentarze wojenne, czy o wszystkich pamięta się w należyty sposób?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o polskich grobach z lat 1941 - 1942, kiedy to tworzyła się Armia Polska w ZSRR. Tragiczne warunki, choroby, sprawiły, że w czasie formowania oraz ewakuacji droga znaczona była polskimi grobami.

Cmentarz polski w Pahlevi, ob. Bandar-e Anzali (Iran):

800pxanzali_cementer089b.jpg

Cmentarz żołnierzy polskich w Teheranie:

800pxanzali_cementerd8a2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Prócz kwater na cmentarzu ormiańskim w Pahlevi był również cmentarz w Kazwinie, na terenie należącym do wspólnoty chaldejskiej - dziś już nieistniejący.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fodele   

Rodacy zwiedzający Kretę mogą odwiedzić mogiłę Polaka Janusza Zbyszyńskiego - mechanika pokładowego RAF-u, którego samolot został zestrzelony w 1943 nad wyspą. Jego grób znajduje sie na wojskowym cmentarzu alianckim w Souda (pod Chania), ma numer 18 i łatwo go odszukać kierując się kwaterę 16E.

Wprawdzie nie z okresu II wojny światowej, ale jest na Krecie mały polski cmentarz. Pochowani są na nim Polacy, żołnierze armii carskiej. Ci młodzi chłopcy końcem XIX wieku przybyli na wyspę i służyli pod dowództwem pułkownika Urbanowicza, a następnie pułkownika Roszkowskiego. Nie wszyscy wytrzymali choroby, zmęczenie i niesprzyjający klimat Krety. 18 z nich umarło na wyspie. Pochowani zostali w Rethymno, na cmentarzu katolickim, którym opiekowali się ojcowie Kapucyni. W 2005 roku umieszczono tam tablicę pamiątkową w języku polskim, greckim i angielskim głoszącą, iż jest to: „Miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy polskich, którzy oddali życie za wolność Grecji". Miejsce to jest chlubą konsulatu RP na Krecie.

Mało brakowało a zapomniałabym o Jerzym Szajnowiczu-Iwanowie... On sam w sobie był "armią"! A przecież dzisiaj właśnie rozpoczynają się w Atenach uroczystości upamiętniające 70-tą rocznicę stracenia Agenta nr 1. Grób bohatera znajduje się na III Cmentarzu Ateńskim w dzielnicy Nikea (kwatera 28, grób 57).

To wszystko tylko gwoli przypomnienia, gdyż większość informacji już gdzieś kiedyś podawałam...

Edytowane przez fodele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co do Iranu (: stan na 2 grudnia 2011), gdyby się ktoś wybierał...

likwidacji uległa również polska kwatera w Korramszahr, w jej miejscu ma stanąć mauzoleum ofiar wojny irańsko-irackiej.

W Bander-e-Anzali na Cmentarzu Ormiańskim jest 639 grobów polskich, w tym 163 wojskowych. W Teheranie na Cmentarzu Dulab jest 1892 grobów (wedle innych danych 1937), w tym 408 wojskowych.

Z niewymienionych wcześniej:

Mashhad (Meszhed) - na Cmentarzu Ormiańskim jest 29 grobów, w tym 16 wojskowych

Isfahan - na Cmentarzu Ormiańskim znajduje się 18 grobów

Ahwaz - na Cmentarzu Katolicko-chaldejskim są 102 groby, w tym 22 wojskowe

Teheran - na Brytyjskim Cmentarzu Wojskowym Golhak znajduje się 10 grobów polskich żołnierzy, a na Cmentarzu Żydowskim 56 grobów żołnierzy i uchodźców.

Dla zainteresowanych inną epoką: w Isfahanie dwa lata temu w kościele ormiańskim odkryto nagrobek narodowego bohatera Persji, który zginął podczas wojny turecko-perskiej, w czasie oblężenia Heratu.

Ów oficer to uczestnik powstania kościuszkowskiego - Izydor Borowski.

W Libii* na cmentarzu wojennym w w Benghazi znajduje się jeden grób polskiego żołnierza SBSK kpr. Józefa Władysława Jaroszewicza, zmarłego 25 stycznia 1942 r. poza tym są oczywiście polskie kwatery (z różnych okresów): w Sajdzie, Bejrucie (Polski Cmentarz Wojenny),polska kwatera na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Bejrucie, polska kwatera na BCW w Trypoli, polska kwatera na Francuskim Cmentarzu Wojennym w Trypoli.

W Uzbekistanie** na Polskie Cmentarze Wojenne trafimy w:Beszkencie, Czirakczi Gałubaług, Guzar, Jakkabag (Jakkobag), Karszi, Kitab, Szachrisabz, Kanimech (Kenimech), Karmana-Miasto, Karmana-Stacja, Narpaj, Jangijul (Jangi-Jul), PCW w Olmzor I i II - Ałmazar (d. Wriewskaja), Margiełanie, Taszłaku.

W pobliskim Kirgistanie w Dżalalabadzie w maju 2011 r. otwarto Polski Cmentarz Wojenny na którym spoczywa 96 żołnierzy 5. Dywizji Piechoty Armii Polskiej w ZSRR, zmarłych w 1942 r.

U naszych bratanków prócz polskich kwater w Budapeszcie, są jeszcze polskie kwatery wojenne; 45 grobów; na cmentarzu Újváros w Györ.

* -w serii Nekropolie Narodowe ukazała się książka o tym kraju "W kraju cedrów" oprac. D. Abramciów, M. Zielińska-Schemaly

** - szerzej: w tej samej serii ukazała się pozycja "Polskie Cmentarze Wojenne w Uzbekistanie" R. Piątek i J. Platajsa; inna pozycja to album zdjęć K. Hejke "Uzbekistan. Polskie Cmentarze Wojenne"

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.