Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
FSO

Wielka Wojna Ojczyźniana

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

czyli oficjalna nazwa wojny radziecko niemieckiej w historiografii moskiewskiej.

Witam;

czy ta nazwa ma rację bytu czy jest to kolejny humbug propagandowy mający być czymś na ksztalt "polityki historycznej", ktora jak wiadomo bywa że zastpuje pytania a staje się czymś co rozumie się samo przez się - staje się aksjomatem

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Klasyczny przykład propagandy radzieckiej;) Wujcio Stalin chciał zmobilizować jak największą liczbę ludzi powołując się na uczucia patriotyczne, co stoi mimo wszystko w pewnym sprzeciwie do komunizmu.

Z tą nazwą to trochę tak jak z "cudem nad Wisłą". Nazwę wymyślił Stroński i miała być ona obraźliwa, a mimo wszystko przylgnęła bardzo skutecznie i nie kojarzy się źle. Podobnie jest z terminem wojny ojczyźnianej. Wystarczy rzec "wojna ojczyźniana", a wszyscy wiedzą, że chodzi o konflikt radziecko- niemiecki. Tyle, że raczej ta nazwa nie kojarzy się pozytywnie jak nasz cud.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej fazie był to zabieg propagandowy Stalina (bodajże użył tego terminu po raz pierwszy w swoim przemówieniu wygłoszonym - 3 lipca - po milczeniu w pierwszych dniach wojny). Oczywiste nawiązanie do pojęcia "Wojny Ojczyźnianej 1812 r.", które było elementem szerszego planu propagandowego - wykorzystania uczuć narodowych Rosjan i - nawet - religii. Stąd "poluzowanie" walki z Cerkwią i zaangażowanie propagandowe kleru, odwoływanie do Suworowa, z czasem carskie epolety w Armii Czerwonej, gwardia, Kozacy kubańscy itd. itp.

Oczywiście, później pojęcie w pełni zaakceptowane przez Rosjan (i dużą część innych "narodów radzieckich"), które stało się integralną częścią mitologii narodowej (także współczesnej). Można powiedzieć, że "stalinowska Wojna Ojczyźniana" stawała się rzeczywistą "Wojną Ojczyźnianą" (tym szybciej im Hitler był brutalniejszy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

tak, ale sama nazwa stala się realna w momencie kiedy po wejściu WH i pojawieniu się odpowiednich niemieckich wladz, nastąpila oficjalna polityka, w wielu przypadkach zaostrzająca jeszcze kurs stalinowski.

Wcześniej to humbug - coś co mialo zastąpić i wyprzeć wszystkie wypadki jakie nastąpily do grudnia '41 r. i miala to być odpowiedź na wszystkie zarzuty i pytania "dlaczego".

Pojednanie przynajmniej częsciowe z cerkwią to wynik najazdu niemieckiego - jest jeden wróg który zachowuje się jak sloń w skladzie porcelany - i bylo krótkotrwale. Cerkiew jako, że wspólpraca z wladzą jest jej nieobca - Bruno masz rację - poparla Stalina. Wtedy także Stalin stal się oficjalnym Bogiem na firnamencie radzieckim. Mial religijne namaszczenie, i jak On byl nieomylny.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.