Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
Kiedy patrzę na tą kosę z obrazka, to ona niewiele miała wspólnego z tą do zboża. Po pierwsze ten hak, którym można ściągać jeźdźca z konia i to tulejowe osadzenie na drzewcu. W sumie to jest bliższe halabardzie.

Jestem zdania, że te kosy, to są bojowe wersje kosy rolniczej, robione już, w czasie walk lub kute po kryjomu z przeznaczeniem jako kosa bojowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kiedy patrzę na tą kosę z obrazka, to ona niewiele miała wspólnego z tą do zboża
jak wyglądała kosa z przełomu XVIII i XIX wieku to nie mam pojęcia.
Mam takiego kosiarza (zboża) z XIX w. na obrazku i jego kosa jest osadzona jak młotek
to są bojowe wersje kosy rolniczej, robione już, w czasie walk
tam są kosy !

A czy ktoś spojrzał na link podany przeze mnie? Tam jest ukazana kosa i sposób jej mocowania. I tulei brak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Ależ Capricornusie na podanym rysunku jest tuleja. Bez niej żelazko odzieliłoby się od drewna po pierwszym uderzeniu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A czy ktoś spojrzał na link podany przeze mnie? Tam jest ukazana kosa i sposób jej mocowania. I tulei brak.

Jeśli o ten obrazek chodzi: 250px-Kosy_i_piki.jpg,

to tam jak byk są tulejki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Dwa obrazki z Insurekcji, autor zarzeka się że malował z natury. Jak na moje oko ze trzy sposoby mocowania kosy, ale każde z tuleja.

Powoływanie się w jakiejkolwiek dyskusji o "kosach bojowych" na Piotra Aignera i jego dziełko jest małym nieporozumieniem. Aigner był wprawdzie zdolnym architektem, ale laikiem w dziedzinie wojskowości. Jakby ktoś był tak szalony i wprowadził jego pomysły w życie, to byśmy to powstanie już w maju przegrali.

post-4226-1231873412_thumb.jpg

post-4226-1231873454_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornusie, pierwsza od góry, druga od góry, trzecia od góry, czwarta od góry, piąta od góry, wszystkie mają tuleje. Chyba, że mam halucynacje :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Capricornusie, pierwsza od góry, druga od góry, trzecia od góry, czwarta od góry, piąta od góry, wszystkie mają tuleje. Chyba, że mam halucynacje :)

Pozdrawiam.

A przyjrzyj się dokładnie na ten pierwszy trzonek i zobaczysz na nim piękne nacięcie, w które wchodziła ta „tuleja”.

Jak w niektórych dzisiejszych nożach, płaska część wchodzi pomiędzy fragment trzonka i przymocowana jest na stałe do niego dwoma nitami.

Te zobrazowane jako zamocowane maja prawdopodobnie jeszcze jakieś metalowe wąsy zabezpieczające przed ścięciem trzonka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   
A kto to malował? Szczerze mówiąc mało naturalnie mi to wygląda.

Michał Stachowicz. Nienaturalna stylizacja wynika z tego, że to XIX książeczka "ku pokrzepieniu serc". Ale autor faktycznie widział to co malował.

Na tym obrazku który zamieściłeś nie ma tulei. tam jest cała technologia jak z kosy zrobić kosę bojową, trzeba odciąć kawałek, sklepać na płaskownik, zrobić otwory i osadzić w drzewcu za pomocą nitów. Z drugiego końca odciąć kawałek, sklepać na szpic i zrobić grot. Koso-pika gotowa.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może więc osadzano czasem dodatkowo tuleję, znaczy oddzielnie. Albo kosa miała tuleję, bo czemu nie, albo miała "wąs", który mocowano za pomocą tulei. Jak dla mnie, wszystko gra. Swoją drogą, może w muzeum są jakieś egzemplarze z epoki, trzeba sprawdzić. Może widiowy wie coś o tym...

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ale autor faktycznie widział to co malował.

A Aigner nie widział nigdy takiej kosy i jego rysunek to czysta fantazja?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Może więc osadzano czasem dodatkowo tuleję, znaczy oddzielnie.

Oddzielna tak krótka tuleja nie ma sensu.

Albo kosa miała tuleję, bo czemu nie

Bo wykonanie tulei jest trudniejsze i przez to bardziej kosztowne.

albo miała "wąs", który mocowano za pomocą tulei

Prędzej za pomocą pierścienia albo raczej dwóch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No tak, tuleja, pierścień, kwestia semantyki, pierścień jest w sumie krótką tuleją. Masz rację. Sądzę, że ma to sens przy kosie bojowej, która miała ciąć nie zboże, a ludzkie ciała, więc działała na kosę większa siła, to i montowanie do drzewca musi być wzmocnione. Tak na logikę mi wychodzi...

Tak BTW, pierwsze bagnety (poza tymi, wsadzanymi do lufy) też miały tuleję do osadzania, więc to mogła być jakaś inspiracja.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.