Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Gnome

Okólnik nr 173 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie podniesienia zdrowotności i wyglądu kraju

Rekomendowane odpowiedzi

Gnome   

Witam!

Wiem, że raczej marne szanse ale może ktoś z Was wie z jaką datą został wydany Okólnik nr 173 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie podniesienia zdrowotności i wyglądu kraju?

Chodzi o okulnik z 1938 r. dot. sławnetnego malowania płotów, brukowania pdwórek itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Gnome: mam coś ciekawego o malowaniu brukowaniu....:

"[..] W sprawie powyższej Min SW wystosował do pp. wojewodów i Komisarza Rządu na m. st. Warszawę okólnik nr 13 z dnia 9 marca 1938 r. [Dz. Urz. Min. Spraw Wewn. Nr. 10 poz. 46] treści nastepującej:

" Dotychczasowy rezultat prac dokonanych w dziedzinie podniesienia zdrowotności i wyglądu kraju jest widoczny, jednakże w niektórych jeszcze miejscowościach pozostawia wiele do życzenia.

W związku z tym dla utrzymania rzeczy już dokonanych oraz w celu dalszego prowadzenia będącej w toku akcji zarządzam:

1] Wlaściciele nieruchomości tak w miastach, miasteczkach jak i we wsiach, którzy ubiegłego roku nie doprowadzili ilic frontowych budynków do przyzwoitego wyglądu i nie uporządkowali stanu ogrodzeń, odgraniczajacych poszczególne nieruchomości od dróg publicznych winni bezwłocznie czynności te uskutecznić, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Opieszałych w wykonywaniu wydanych w tym kierunku zarządzeń pociągnąć należy do odpowiedzialności karno administracyjnej.

Kolor pomalowania zarówno lic frontowych jak i ogrodzeń ma harmonizować z krajobrazem oraz z kolorem sąsiednich budynków i ogrodzeń.

Należy unikać malowania lic frontowych budynków i ogrodzeń na kolor jaskrawy.

2]. Od właścicieli nieruchomości, któzy w roku ubiegłym zastosowali się do zarządzeń władz i budynki swe oraz ogrodzenia do należytego stanu doprowadzili, należy w roku bieżącym żądać dokonania tylko takich czynności, które okażą się potrzebne dla usunięcia braków w należytym wyglądzie tych przedmiotów. Wszczególności należy żądać usuwania tych braków stopniowo z wyznaczeniem dłuższych terminów wykonania dotyczących zleceń.

3] Podwórza winny być uporządkowane, wybrukowane w części służącej komunikacji i opatrzone w ścieki dla odprowadzania wody deszczowej przy czym zwrócić należy szczególną uwagę na to aby ustępy były utrzymywane czysto, a śmietniki szczelnie zamykane i uporządkowane

4] Nawierzchnie podwórz w nieruchomościach położonych przy ulicach o nawierzchni gladkiej w miastach takich, jak m. st. Warszawa, Łódź, Katowice, Poznań, Wilno, Kraków, Lwów, Bydgoszcz, Częstochowa, Sosnowieć , Stanisławów i inne większe miasta zwłaszcza w tej części podwórz, które służą do komunikacji, mają być doprowadzone do porządku poprzez zastosowanie nawierchni gładkiej [asfalt, beton itp.].

W m. st. Warszawie, należy dopilnować tych robów przede wszystkim w tych nieruchomościach, w których w roku bieżącym nie zostały dokonane.

5]. Z uwagi na szpecenie budynków mieszkalnych licznymi antenami odbiorczymi, należy w oparciu się na postanowieniach art. 338 rozp. Prezydenta R. P. z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli wywrzeć nacisk na właścicieli budynków mieszkalnych i posiadaczy anten odbiorczych aby w budynkach, gdzie znajduje się więcej niż 10 apartów [powinno być aparatów -F] odbiorczych radiowych, anteny jednopromieniowe zastąpione anteną wielopromieniową, to jest anteną o odpowiednim stojaku, której część górna składa się z dwóch lub więcej przewodów wielopromieniowych.

6]. W związku z dążeniem do podniesienia ogólnego wygądu stanu osiedli, pp wojewodowie oraz starostowie winno dołożyć specjalnych starań i poprzeć jak najwydatniej inicjatywę samorządów i mieszkańców w dziedzinie podniesienia ogólnej estetyki i urządzeń osiedli. Przede wszystkim należy dołożyć starań w celu zakładania i utrzymywania zieleńców, skwerów i alei przydrożnych, ukwiecenia balkonów i okien, ustawiania lawek , należytego utrzymywania i wyrównywania żywopłotów , sadzenia drzew przy drogach i alejach i w ogóle w celu utrzymywania wszystkich tych urządzeń, otoczenia domów ulic i placów w należytej czystości i porzadku.

Pp. wojewodowie [komisarz Rządu na m. st. Warszawę] winni niezwlocznuie przystąpić do akcji w myśl powyższych wytycznych.

O dotychczas wykonanych w zakresie uporządkowania osiedli czynnościach zechce mi p. wojewoda [komisarz Rzadu na m. st. Warszawę] złożyć sprawozdanie w ciągu jednego miesiąca oraz przedłożyć mi swoje plany i zamiary co do dalszych swych w tej dziedzinie zamierzeń i terminie ich wykonania.

Zarazem zaznaczam, iż spostrzeżone w czasie mych podróży inspekcyjnych rezultaty poczynań we wspomnianym kierunku ze strony pp. wojewodów [komisarza Rządu na m. st,. Warszawę] i podległych im [mu] starostów, będą dla mnie jednym ze sprawdzianów pracy władz administracji ogólnej w powierzonym Panom terenie" [,,,]

z: Przewodnik dla sołtysów i radnych gromadzkich na rok 1939.

Nie znam teksty owego słynnego okólnika ale to mi bardzo pod coś takiego pasuje.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dzięki FSO, porozmawiałem z Prof. Brzozą i jest coś takiego jak Dziennik MSW w którym powinienem znaleźć ów okólnik, tylko muszę wybrać się kiedyś do Jagiellonki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

FSO Podał pełen tytuł: Dz. Urz. Min. Spraw Wewn. - czyli Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod tym tytułem szukaj w katalogach

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Dzięki wszystkim ale jak już pisałem, wiem o tym Dzienniku i mam sygnaturę z Jagiellonki, ale na razie znalazłem na Allegro właśnie ów Dziennik z 1938 r. i może uda mi się go kupić za jakąś rozsądną cenę, bo jako, że moja praca magisterska dot. 1938 r. to mam kilka innych okólników to opisania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.