Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Marian Buczek

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   
Marian Buczek (ur. 26 września 1896 we wsi Nurzyna, powiat łukowski, zm. 9 września 1939 pod Ożarowem Mazowieckim), polski działacz socjalistyczny i komunistyczny. Członek kolejno Polskiej Partii Socjalistycznej, PPS-Opozycji, Komunistycznej Partii Polski

Dodatkowo żołnierz Legionów Piłsudskiego. W okresie międzywojennym jak w cytacie.

Pod Ożarowem, w ataku na Niemców poległ.

Kim był zatem? Komunistą? Na pewno. A czy był Polakiem? Nie mówię o polskich komunistach, tych było wielu.

Po wojnie władze nadały nazwę rondu jego nazwiska. Warszawiacy mówili rondo Babka ( nie wiem co to miało znaczyć. Aktualnie jest to rondo "Radosława.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Przejrzałem sobie właśnie, co podaje o nim wikipedia... i nasuwa mi się od razu jedno pytanie. Jak to się stało, że przesiedział aż 16 lat w wolnej Polsce? Ma ktoś może dokładne dane nt. jego wyroków?

A czy był Polakiem?

W 1935 odmówił zrzeczenia się obywatelstwa polskiego. W 1939 chciał się zaciągnąć do WP. Zginął walcząc z Niemcami we wrześniu '39. I to wszystko po 16 latach więzienia. Nie widzę powodów, aby odmawiać mu bycia Polakiem.

( nie wiem co to miało znaczyć.

Wersje są dwie. Nazwa wzięła się albo od inżyniera Stefana Babku, albo od tego, iż wyspa centralna była pierwotnie wyższa niż teraz, a kształtem przypominała "babkę" piaskową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie on jeden przeszedł drogę od Legionów do komunizmu. Sylwester Wojewódzki czy Władysław Broniewski także. Takie "ukąszenie heglowskie" w interpretacji marksistowskiej (czy miłoszowskiej) plus zamiar naprawienia świata plus swoista kontynuacja legionowej tradycji wspólnoty połączona z rozczarowaniem z powodu ewidentnego braku "szklanych domów" w II RP.

Czy był Polakiem? Moim zdaniem pytanie niewłaściwie postawione. Można zastanawiać się czy uważał II RP za swoje państwo, czy był wobec niego lojalny, ale zdaje się narodowości nigdy się nie wyparł. Bycie komunistą nie wyklucza ipso facto bycia Polakiem.

W "Pamiętnikach" Gomułki jest krótki rys charakteru Buczka i jego reakcje na rzeź przywódców KPP w ZSRR (tom I s. 446-448).

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Można zastanawiać się czy uważał II RP za swoje państwo, czy był wobec niego lojalny,

A jak inaczej nazwać obronę tegoż po 16 latach spędzonych w więzieniu, jak nie lojalnością?

ale zdaje się narodowości nigdy się nie wyparł.

Choć miał w '35 taką możliwość.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.