Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Karol V Mądry

Recommended Posts

Tofik   

Następca Jana II Dobrego (wziętego do niewoli pod Poitiers), król francuski od 1364 r. Na jego panowanie przypada okres "odrodzenia" Francji pod względem gospodarczym, jak i poniekąd wojskowym, ponieważ de Guesclin wyparł Anglików z większości ziem na kontynencie. Karol był chyba najwybitniejszym królem francuskim panującym, podczas wojny stuletniej. Co o nim sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
ponieważ de Guesclin wyparł Anglików z większości ziem na kontynencie.

Coś mi się wydaje, że gdyby nie było Bertranda du Guesclin, nie było by sukcesów militarnych Karola V. Niektóre jego wyczyny są nie wiarygodne.W 20 ludzi potrafił postawić się dwóm tysiącom anglików.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jean Froissart, kronikarz epoki, powiadał, że król ów miał odzyskać ziemie w zasadzie za pomocą pióra a nie miecza, a chodziło mu o aktywność na polu budowania zamków obronnych i fortec. Christine de Pizan, współczesna królowi poetka, pisała ("Le Livre des fais et bonnes meurs du sage roy Charles V" wyd. S. Solente), że władca miał być artystą w zakresie siedmiu sztuk wyzwolonych jak i nauk praktycznych, jak i:

"... znał się dość dobrze na geometrii, nauce miar, kątów, cyrkli i linii, bez których żadne dzieło powstać nie może; czego dawał dowód, projektując swoje budowle".

/J. Kowalski "Grant piler średniowiecznej literatury francuskiej i zamek w Vincennes", w: "Sacrum. Obraz i funkcja w społeczeństwie średniowiecznym", red. A. Pieniądz-Skrzypczak i J. Pysiak, Warszawa 2005, s. 424/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.