Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Karol V Mądry

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Następca Jana II Dobrego (wziętego do niewoli pod Poitiers), król francuski od 1364 r. Na jego panowanie przypada okres "odrodzenia" Francji pod względem gospodarczym, jak i poniekąd wojskowym, ponieważ de Guesclin wyparł Anglików z większości ziem na kontynencie. Karol był chyba najwybitniejszym królem francuskim panującym, podczas wojny stuletniej. Co o nim sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
ponieważ de Guesclin wyparł Anglików z większości ziem na kontynencie.

Coś mi się wydaje, że gdyby nie było Bertranda du Guesclin, nie było by sukcesów militarnych Karola V. Niektóre jego wyczyny są nie wiarygodne.W 20 ludzi potrafił postawić się dwóm tysiącom anglików.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jean Froissart, kronikarz epoki, powiadał, że król ów miał odzyskać ziemie w zasadzie za pomocą pióra a nie miecza, a chodziło mu o aktywność na polu budowania zamków obronnych i fortec. Christine de Pizan, współczesna królowi poetka, pisała ("Le Livre des fais et bonnes meurs du sage roy Charles V" wyd. S. Solente), że władca miał być artystą w zakresie siedmiu sztuk wyzwolonych jak i nauk praktycznych, jak i:

"... znał się dość dobrze na geometrii, nauce miar, kątów, cyrkli i linii, bez których żadne dzieło powstać nie może; czego dawał dowód, projektując swoje budowle".

/J. Kowalski "Grant piler średniowiecznej literatury francuskiej i zamek w Vincennes", w: "Sacrum. Obraz i funkcja w społeczeństwie średniowiecznym", red. A. Pieniądz-Skrzypczak i J. Pysiak, Warszawa 2005, s. 424/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.