Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
dzionga

Władysław Gomułka

Recommended Posts

dzionga   

Ciekawa postać. W czasach stalinizmu więziony, w 1954 r. zwolniony z więzienia, związał się z puławianami, przekonał Chruszczowa, że nie odwróci się od ZSRR, w 1956 r. zostaje I sekretarzem. Początkowo jego rządy zapowiadały się nieźle, przeprowadził trochę reform, odnowił współpracę z Kościołem. Era października zakończyła się w październiku 1957 r. zamknięciem pisma "Po prostu". Za jego rządów mówimy o "małej stabilizacji".

Dlaczego Gomułka zrezygnował z przeprowadzanych reform? Ktoś mi to może wyjaśnić, bo nie bardzo rozumiem. Przecież było w miarę dobrze...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Wł. Gomułka był jednym z nielicznych przedwojennych komunistów zachowanych przy życiu przez Stalina (terror stalinowski objął też komunistów polskich). W czasach Bieruta początkowo był ministrem ds. Ziem Odzyskanych. Zasłużył sobie na więzienie poprzez głoszenie hasła socjalizmu narodowego (który de facto udało mu się za Chruszczowa), który nie był popularny za Bieruta (kolektywizacja i takie tam stalinizujące elementy życia gopodarczo-prawno-politycznego). Wątek więzienia dał mu łatkę ofiary stalinizmu i był bardzo popularny (tak jak Wałęsa w latach 80.). W 1`956 przejmuje władzę, realizuje socjalizm narodowy i przede wszystkim chce uzyskania gwarancji granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej (ta kwestia nie dawała mu spokoju). Potem w 1968 popełnił błędne decyzje polityczne które spychały go na margines, a rok 1970 był końcem jego kariery politycznej.

Był rasowym komunistą. Takim prawdziwym, a nie aparatczykiem jak np. Bierut.

Można wydzielić kilka okresów jego życia powojennego:

Od 1945 do uwięzienia - był komunistą u władzy, potem od uwięzienia do przejęcia władzy drugi okres, trzeci okres to po odwilży do 68 i 70. Takie trzy okresy różnych Gomułek. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
Potem w 1968 popełnił błędne decyzje polityczne które spychały go na margines, a rok 1970 był końcem jego kariery politycznej.

A nie wiesz dlaczego odszedł od swoich początkowych zamierzeń, czyli te reformy, współpraca z Kościołem etc.?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Odwilż dał, aby uspokoić ludzi. Jak już opanował sytuację w aparacie władzy, to niepotrzebna była mu ta odwilż i wrócił do sytemu represji, choć nie tak ostrego jak w okresie stalinizmu polskiego.

Gomułka był rasowym komunistą, jeszcze z przedwojennej KPP. To chyba wszystko tłumaczy, nie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
To chyba wszystko tłumaczy, nie?

Nie wiem, dlatego pytam. W szkole mi nic o tym nie mówili ;)

Wracając do tego:

Odwilż dał, aby uspokoić ludzi.

To takie oczywiste w sumie, a nawet mi do głowy nie przyszło ;) Miał największe szanse na poparcie społeczne, bo nie był kojarzony ze stalinizmem, bo przecież wtedy siedział w więzieniu... Ach, jakie to szlachetne :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Gomułka był uczciwy i żadnych reform systemowych w Październiku nie zapowiadał. Nie złamał żadnej obietnicy. To ludziom wydawało się, że będzie pluralizm itp.

2. Gomułka mimo powyższego i tak dużo zmienił. Od 1956 r. Polska była już innym krajem, częścią „obozu pokoju i postępu” na specjalnych prawach. Tylko ludzie bardzo nawiedzeni mogą majaczyć o totalitaryzmie po 1956 r. Dla tych, którzy przeżyli 1956 r. (a wielu takich spotkałem) to była zmiana GIGANTYCZNA.

3. Gomułka wierzył w socjalizm. Był polskim patriotą, jedynym polskim przywódcą w Polsce Ludowej i III RP, który potrafił krzyczeć na Rosjan (zob. P. Wieczorkiewicz), ZSRR znał i nie przepadał za nim, ale wierzył w to, że jest to system przyszłości (oczywiście w polskiej, specyficznej wersji). Zwracam uwagę, że nie był tu odosobniony. Chyba połowa zachodniej inteligencji w latach 60. uważała, że to kapitalizm się kończy.

4. Gomułka żył pamięcią lat 20. i 30. - czyli polskiej nędzy z biedą. Dla niego – człowieka, dla którego w dzieciństwie buty były luksusem - to co osiągnął polski socjalizm było czymś wielkim. Stąd jego koszmarne przemówienia porównujące stan z przedwojenny z powojennym długimi ciągami liczb. Do pokolenia, które rzeczywiście pamiętało II RP, nie z perspektywy prezydenckich rautów, ale życia bezrobotnego, to przemawiało, ale w latach 60. pojawia się młoda generacja, dla której odnośnikiem był standard życia w RFN a nie w II RP.

5. Gomułka wiedział, że zachodnie granice gwarantuje tylko ZSRR, a w Poczdamie tak naprawdę niczego nie Polsce nie zapewniono ostatecznie. Czynnik niemiecki był dla jego polityki decydujący. Choć niepokorny wobec radzieckich, wiedział co Polsce grozi z ich strony, gdyby dogadali się z Niemcami. Stąd serwituty wobec Moskwy.

6. Gomułka był nieufny i o skłonnościach autorytarnych. Jako patriota sądził, że tylko on zapewni Polsce bezpieczeństwo. Jako typowy, zadufany samouk - skądinąd posiadł w ten sposób olbrzymi zakres wiedzy – uważał, że wie najlepiej co Polsce jest potrzebne. Stąd negacja pluralizmu i niechęć dzielenia się władzą. Zapamiętano fenomenalna scenę, jak faktyczny przywódca państwa tłumaczy sobie słowo w słowo gazety niemieckie (Gomułka słabo znał niemiecki), bo nie wierzył nikomu, a chciał wiedzieć co Niemcy knują.

[ Dodano: 2008-11-17, 23:10 ]

Wł. Gomułka był jednym z nielicznych przedwojennych komunistów zachowanych przy życiu przez Stalina (terror stalinowski objął też komunistów polskich).

To, że Stalin rozprawił się z KPP to wiadomo, ale nie powiedziałbym, że świadomie zachował przy życiu Gomułkę.

Po pierwsze przed wojną w hierarchii KPP Gomułka był nikim (raz chyba widział Stalina na oczy, jeżeli dobrze pamiętam - stojąc w grupie w grupie osób na stacji metra). Był właściwie outsiderem, nieznanym Stalinowi aż do dosyć przypadkowej kariery w PPR (został szefem partii właściwie fuksem, po ciągu zgonów Nowotko-Mołojec-Finder).

Po drugie - czystka go ominęła, tak jak wielu KPP-owców, zupełnie przypadkowo - bo siedział wówczas w polskim więzieniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

Nie ważne co zrobił Gomułka z polskim październikiem [zniweczył na rzecz tzw. małej stabilizacji], gotów jestem mu wybaczyć nawet marzec '68 [antysemitzm, Moczar et co.] za sam fakt podpisania układu z RFN w 1970...

W polskiej polityce powojennej to był jeden z przełomów, prawdopodobnie zbyt ało docenianych, na tle wydarzeń politycznych wewnątrz kraju.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem granic zachodnich był psychozą Gomułki i w olbrzymim zakresie wpływał na jego politykę wewnętrzną i zewnętrzną. Trzeba przyznać, że działał w ich sprawie w całkowitej zgodzie z polską racją stanu.

Granice wyrzuciły go także z siodła. Po traktacie Cyrankiewicz-Brandt uznał, że na tyle Polacy jego zasługi szanują, że może wprowadzić podwyżki cen w okresie przedświątecznym. No i trafił wprost z nieba do piekła…

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
1.
A nie wiesz dlaczego odszedł od swoich początkowych zamierzeń' date=' czyli te reformy, współpraca z Kościołem etc.?[/quote']

Od jakich reform wprowadzonych w 1956-1957 odszedł Gomułka?Przywrócił terror stalinowski i kolektywizację?

Kiedyż to obiecywał obalenie socjalizmu?

Co do kościoła -zaczeło się psuć w roku 1964 a po 1966 było już tylko gorzej.Co zresztą nie przeszkadzało kościołowi w systematycznej budowie coraz większej liczby kościołów i powiększaniu liczebności i zaplecza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Minister   

Time, artykuł o Gomułce

Szkoda że tylko po angielsku ale warto poczytać, jest to artykuł z Time'a opublikowany 10.12.1956 Nie jest tam tylko o Październiku ale także o bardzo trudnej histori Polski w okresie powojennym, okresie ciągle świeżym w czasie kiedy ten artykuł powstał

He sits in a desperate middle: if Poles are content for now to seek to alleviate rather than to overthrow Communism, it is because, watching Hungary's revolt with anguished sympathy, they see that other nations will not come to their aid, and they know that Russia is far more determined to hold a neighboring Poland than a distant Hungary.

But the Poles also want change. If they become disillusioned with Gomulka's performance, or if the Russians think he is being pulled too far, the whole precarious experiment could come crashing down. But things cannot remain immovable. The current of freedom is running deep and wide through Poland

A potem przyszedł Marzec '68 oraz Grudzień 70' i sie skończył 'dobry' Gomułka. Wydaje mi sie że ten artykuł zbyt przecenia możliwości ewentualnej demokratyzacji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po kampanii wrześniowej, w czasie której wydostał się z więzienia w Sieradzu, po krótkim pobycie w Warszawie przedostał się do Białegostoku, później do Lwowa. Tam pracował w miejscowych zakładach papierniczych na stanowiskach kierowniczych. W 1941 przyjęty do WKP(b). Po ataku Niemiec na ZSRR, wiosną 1942 wrócił w krośnieńskie, gdzie wstąpił do PPR. Zakładał jej komórki na Podkarpaciu, a w lipcu 1942 przyjechał do Warszawy, gdzie został jednym z przywódców PPR. Od lipca 1942 sekretarz KW w Warszawie, od października 1942 członek KC, od stycznia 1943 członek sekretariatu KC, a od 23 listopada 1943 I sekretarz. Autor podstawowych dokumentów programowych, w tym wydanej w 1943 broszury "O co walczymy". Inicjator utworzenia KRN. Od sierpnia 1944 członek Biura Politycznego KC PPR[1]. W rządzie lubelskim, a później w TRJN wicepremier i minister tzw. Ziem Odzyskanych.

Chyba o tym nie zapomnieliście? Najważniejsze decyzje życia podejmujemy w młodości ... :(:);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba o tym nie zapomnieliście?

Tak jakoś sobie przypuszczam, że przynajmniej dla części z nas biografia Gomułki nie jest całkowicie nieznaną terra ubi leones.

Ale ja nie o tym. Dobrym zwyczajem na forum jest podawanie źródła cytatów, także Czytaczu, jeżeli przytaczasz coś słowo słowo z Wikipedii (zob. http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C...aw_Gomu%C5%82ka), to - proszę - wskaż źródło cytatu.

Na marginesie - staramy się także z zasady unikać prostego podawania informacji oczywistych, łatwych do odszukania, a które do dyskusji niewiele wnoszą. A jeżeli już - to łącznie z jakimś stosownym zagajeniem, zaproszeniem do polemiki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

czytacz: takie małe moje zdziwienie. Czy fakt, że jakaś postać pełni funkcje partyjne w takim a nie innym podziemiu oznacza, to że w tym momencie podjął najważniejsze swe decyzje? Może akurat wyrażały one jego poglądy? Tak samo jak poniekąd kpisz z decyzji Gomułki, należało by wykpiwać tych co byli w NSZ-cie [bo hehe im się nie udało], tych co byli w AK [szerzej w formacjach które pod tym wspólnym mianem występowały [Albinos: przepraszam, że nie wnikam w akcję scaleniową] a potem po skończonej wojnie, podejmowały już zupełnie inne nowe decyzje w tych warunkach jakie istniały?

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kochani, mam wielką prosbę. Potrzebuje bardzo krótkiej informacji na temat Romka Strzałkowskiego - trudna miłość

Jak Wiesław Gomułka wyszedł z więzienia, jakie zrobił reformy

za Gomułki suche bułki- czy to stwierdzenie jest słuszne?

i jaki miał pomysł na poprawę sytuacji

na zasadzie

jakie reformy on zrobił?

jak one wpłynęły?

Wszystko musi być w krótkich wypowiedzieć, gdyż będę odpowiadała przed Panią profesor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doprecyzuj troszeczkę swoje oczekiwania. Literatury na temat jest mnóstwo. O postaci Romka Strzałkowskiego - od pozycji "ku czci", do krytycznej analizy Ł. Jastrzębia, o Władysławie Gomułce (ps. "Wiesław") - od skrajnej krytyki po hagiografię.

Jeżeli interesują Cię tylko i wyłącznie "podstawy podstaw", to przecież wystarczy stare, dobre Google.

Na wszelki wypadek podaję linki do dwóch z kilku dyskusji na forum, związanych z postacią Gomułki:

https://forum.historia.org.pl/topic/7494-wladyslaw-gomulka/page__p__95958__hl__gomu%B3ka__fromsearch__1#entry95958

https://forum.historia.org.pl/topic/3352-pazdziernik-56-czy-byly-jakies-szanse-na-demokracje/page__p__149812__hl__gomu%B3ka__fromsearch__1#entry149812

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.