Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Polskie mundury w Finlandzkiej Armii Ludowej

Recommended Posts

Podczas „wojny zimowej” marionetkowy rząd Kuusinena „z Terijoki” , próbował organizować swoją własną armię (tzn. dokładnie Stalin próbował utworzyć „swoje” wojska finlandzkie). Z tego co się orientuję miała być ona umundurowana w zdobyczne polskie mundury. Tak np. w poście o Ludowej Armii Finlandii na stronie http://www.ww2f.com/wwii-general/9863-wint...939-1940-a.html

Będę wdzięczny za jakiekolwiek dalsze informacje o wykorzystaniu polskich mundurów przez FAL.

Share this post


Link to post
Share on other sites
qrak   
People's Army's uniforms were different from the Red Army ones. They consisted mostly of items that came from the captured Polish Army stocks

Interesujące. Jesteś może zarejestrowany na tamtym forum? Jeśli tak, to zapytaj się o źródło owych informacji. A najlepiej o jakieś zdjęcia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety, nic się do tej pory nowego (oprócz ogólników) nie dowiedziałem - stąd mój post. Pamiętam tylko, że kiedyś postać żołnierza FAL w mundurze mignęła mi na jakimś programie dokumentalnym o "wojnie zimowej". Także jakieś zdjęcia chyba są. Nie jestem jednak w tej chwili w stanie nawet sobie przypomnieć czy to był program angielsko-, rosyjsko-, czy polskojęzyczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
qrak   

Znalezione w necie:

December 21, 1939

Terijoki: in honour of Stalin's birthday, Otto Wille Kuusinen's 'Finnish People's Government' holds a meeting and a parade of the 'Finnish People's Army'.

Możliwe, że jakieś materiały fotograficzne się zachowały.

Tutaj też pojawia się informacja o polskich mundurach:

The Peoples Army were given originally Polish uniforms, which the Red Army had captured when they invaded the already defeated Poland. After the Winter War the "Finnish Peoples Army" was quietly disbanded.

Z forum: http://forum.starwreck.com/viewtopic.php?f...=a&start=30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba w książce W. R.Trotter, Mroźne piekło. Radziecko-fińska wojna zimowa 1939-1940, jest wzmianka o tym, że defilady FAL filmowano dla celów propagandowych, zatem jakieś zdjęcia czy filmy są na pewno. Przeszukuję internet, ale do tej pory bezskutecznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Chyba w książce W. R.Trotter' date=' Mroźne piekło. Radziecko-fińska wojna zimowa 1939-1940, jest wzmianka o tym, że defilady FAL filmowano dla celów propagandowych, zatem jakieś zdjęcia czy filmy są na pewno. [/quote']

Takie filmy istnieją ale nie kojarze czy są w necie.

Z tego co pamietam to pododziały fińskiej armii ludowej składały się z głównie Karelów,oraz potomków emigrantów fińskich,liczyły kilka tysięcy ludzi (do 8 tysięcy?)i miały być siłą zbrojną rządu Kuusinena. Z tego co kojarze to na zdjęciach byli w kożuszkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja na stronie http://www.jp4.narod.ru/index/pol_inf/boev...arar/odegda.htm, znalazłem coś takiego:

"Вся форма солдат и командиров ФНА была цвета хаки и изготовлялась из сукна. Некоторые историки считают, что форма была полностью трофейной польской формой захваченной в 1939 г на складах в Белостоке, но это абсолютно не верно. Из формы было заимствованы только шинели."

Wynika z tego, iż faktycznie, paru historyków twierdziło, że używano polskich mundurów ze składów w Białymstoku, lecz autorzy strony twierdzą, że używano jedynie płaszczy. W dalszej części tekstu jest dość dokładnie opisane umundurowanie, bez polskich elementów. Ilustracji w tym tekście brak.

Są za to zdjęcia na podanym przez Ciebie Bruno portalu (http://www.winterwar.ru/finnrar.htm). Ja pół nocy szukałem gdzie indziej, żeby wrócić do tego samego ;)

Jak z poniższego wynika, oficerowie FAL nosili płaszcze oficerskie starego wzoru, dwurzędowe, ten z tyłu ma też jednorzędowy. Szeregowych nie znalazłem. Voila:

fna.jpgfna1.jpg

W armii tej służyło 66,34% Finów, 26,74% Karelów и 6,92% pozostałych, w tym Rosjan (FAL miała spore braki w kadrze oficerskiej). Uzbrojenie i umundurowanie dostarczyli Rosjanie zgodnie z artykułem VI traktatu pomiędzy ZSRR a Fińską Republiką Demokratyczną.

Autorzy podają dość na oko kompetentną literaturę przedmiotu: http://www.jp4.narod.ru/index/pol_inf/boev...arar/litera.htm

Logiczne więc, że na filmie mogli mieć polskie płaszcze. Zaczyna się to sklejać :)

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O to, to. Błąkałem się wieczorem po tym portalu, ale na tą stronę nie zajrzałem. "Bolszoje spasiba". Z drugiej strony na tej mojej stronie stoi, że: "Kак известно, для обмундирования личного состава корпуса были использованы захваченные в сентябре 1939 г. на складах комплекты формы бывшей польской армии (с заменой погон, нашивок и других знаков различия)". Czyli uznają, że "komplety". Ale pomyłka jest rzeczą ludzką. W każdym razie to co znalazłeś ma sens, logikę i zbliża nas do pełnego obrazu stanu rzeczy i spraw ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na szczegółach umundurowania się zupełnie nie znam, ale na zdjęciu na dole widać naramiennik, żołnierz na górnym zdjęciu (lewy - dół) chyba też ma naramiennik. Jeżeli zatem nie są to nasze płaszcze, to chyba radzieckie - przynajmniej typowe - też nie, bo w tym czasie pagony były jeszcze dla radzieckich burżuazyjną, klasowo obcą ozdóbką. Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Chyba, że autorom strony się pomieszało i np. na dolnym zdjęciu jest żołnierz jednego z terytorialnych korpusów strzelców ACz - łotewskiego, estońskiego czy litewskiego (może jeszcze w okresie przejściowym, bo im także odcinali pagony). Trochę mi to przypomina płaszcz łotewski, ale dalece nijakim ekspertem jestem ci ja...

Qrak - a jak pasy i szelki? Wyglądają na radzieckie z tego okresu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na górnym zdjęciu, osobnik siedzący z tyłu ma płaszcz, którego nie rozpoznaję. Te dwurzędowe to jak się mają do naszych, oficerskich, starszego wzoru? Chyba nie bardzo, ale to może jakiś nasz demobil jeszcze z 1920 roku? Bo nie mam tabel pod ręką teraz. Poza tym autorzy nie napisali, że na zdjęciach są polskie płaszcze. To po prostu jedyne zdjęcia FAL, jakie w necie udało się znaleźć.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xyxy   

Zaden z tych plaszczy, ktore sa na zdjeciach powyzej, nie jest polski. To nawet nie przypomina, czy to wz 19, zy to wz 36. Nigdy nie slyszalem o tym, zeby Finowie paradowali w polskim umundurowaniu. Natomiast z pewnoscia uzywali polskiego wyposazenia i broni, np. ladownice piechoty i armatki ppanc. Boforsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xyxy, czy na pewno chodzi Ci o Finlandzką Amię Ludową, a nie wojska gen. Mannerheima? Używanie broni zdobytej na Polakach wywoływałoby duże problemy logistyczne, także bardziej prawdopodobne wydaje mi się używanie po prostu sprzętu radzieckiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
xyxy   

Sluszna uwaga, nie doprecyzowalem a i nie doczytalem, przyznaje wszystkich postow. Oczywiscie, ze polskiego wyposazenia i uzbrojenia uzywala narodowa armia finska, a nie renegaci idacy z bolszewikami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.