Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

W 1382 umarł Ludwik I. Jadwiga zaczęła rządzić od 1384. Chciałbym wiedzieć kto rządził między nimi (może był inter rex jak przy wolnej elekcji?). Z góry dziękuję!

Uznałem, że temat bardziej pasuje do historii Polski, więc przenoszę w odpowiednie miejsce. // Nar

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrus   

Lata 1382-1384 to lata bezkrólewia, lecz Polską rządził narzeczony Marii którą Ludwik wyznaczył na Królową Polski, Zygmunt z rodu Luksemburgów- margrabia brandenburski.

W czasie tego bezkrólewia wiele się działo... zjazdy szlacheckie, wyboru małozonka dla Jadwigi, knowania Siemowita itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najwięcej do powiedzenia miała wdowa po Ludwiku - Elżbieta Bośniaczka. Ostatecznie losy korony Polski (Jadwiga) rozstrzygnęły się po złożonej rozgrywce pomiędzy nią a panami polskimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
lecz Polską rządził narzeczony Marii którą Ludwik wyznaczył na Królową Polski, Zygmunt z rodu Luksemburgów- margrabia brandenburski.

Faktycznie, lata 1382 - 1384 to bezkrólewie i trudno to inaczej określić, ale twierdzenie, że wówczas rządził w Polsce Zygmunt Luksemburczyk to przesada. Co prawda w 1382 r. odebrał on już hołdy od starostów (był przekonany, iż postanowienie z 1374 r. - tron polski obejmie Maria, która była jego żoną - zostanie wypełnione) i zaczął odbierać hołdy od miast. Jego popularność była jednak niewielka i miara się przebrała, gdy Kraków nie otworzył przed nim bram. Za okoliczność sprzyjającą (zarówno dla Polaków jak i dla Zygmunta) było to, że Marię obrano królową węgierską. Mimo wyjazdu Zygmunta, jego stronnicy wcale nie zaprzestali działalności. Jednym z jego stronników był Domarat z Pierzchna i jego krewni - Grzymałowie (Grzymalici). Wywołało to istną wojnę domową Grzymałów vs. reszta Wielkopolski (m.in. Sędziwój Świdwy Nałęcz z Szamotuł, Wincenty Doliwa z Kępy). W niedługim czasie wojna przekształciła się w zwykłe bójki sąsiedzkie i wojnę o majątki. Wojna "formalnie" trwała do 1384 r., ale niepokoje trwały nawet do czasu objęcia przez Władysława Jagiełłę rządów w Polsce.

zjazdy szlacheckie

Przede wszystkim dwa radomskie. Na pierwszym (listopad 1382 r.) zdecydowano, że koronę odda się tej córce Ludwika, która będzie stale przebywać w Polsce (pamięć po niezbyt częstych odwiedzinach Ludwika Węgierskiego). Na drugim (marzec 1384 r.) zażądano od Elżbiety Bośniaczki przysłania Jadwigi do maja. W międzyczasie doszło jeszcze do zjazdu w Sieradzu (luty 1383 r.), gdzie Węgrzy zapowiedzieli szybki przyjazd Jadwigi.

wyboru małozonka dla Jadwigi,

To już sprawa dotycząca jej rządów, nie bezkrólewia.

knowania Siemowita itd.

Dla niezorientowanych - Siemowit IV w 1383 r. planował porwanie Jadwigi i uczynienie jej własną żoną. Zamiar się nie powiódł, bo Jadwiga nie przybyła do Polski w przewidywanym terminie. Sam książę mazowiecki zajął Kujawy, ale Małopolanie wespół z Węgrami pobili go na Mazowszu i w 1383 r. doszło do ugody.

Najwięcej do powiedzenia miała wdowa po Ludwiku - Elżbieta Bośniaczka. Ostatecznie losy korony Polski (Jadwiga) rozstrzygnęły się po złożonej rozgrywce pomiędzy nią a panami polskimi.

Z pewnością, miała wiele do gadania, choć najwięcej i tak zależało od panów polskich. To z nią Polacy dyskutowali o terminie przybycia Jadwigi, to w końcu Bośniaczka wysłała Zygmunta Luksemburczyka w 1384 r. z zamiarem próby objęcia tam czegoś na wzór namiestnictwa. Plan się nie udał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrus   
To już sprawa dotycząca jej rządów, nie bezkrólewia.

W czasie bezkrólewia szlachta już myślała nad jej małżonkiem :wink:

Kandydatem był min. Siemowit IV

Ale krajem rządził prawnie Zugmunt :D więc pomogliśmy koledze :D

Co do reszty się zgadzam. Swoją drogą nie głupi był ten Siemowit :P porwać sobie żonę, tak i do dziś czynią niektóre ludy i dobrze na tym wychodzą :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.