Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sisuniaaaaa

Polacy i ich odpowiedzialność za zagładę Żydów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich! Mam pytanie do znawców historii a propos Żydów i tego czy Polacy ponoszą odpowiedzialność za ich zagładę. Jak uważacie? Czy Polacy rzeczywiście mogli przyczynić się do tego? Proszę o wypowiedzi, z góry dziękuję! :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Jaki my mieliśmy mieć udział w chorej ideologii Hitlera? Sam sobie to wymyślił, bez naszej pomocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Napeusz   
Witam wszystkich! Mam pytanie do znawców historii a propos Żydów i tego czy Polacy ponoszą odpowiedzialność za ich zagładę. Jak uważacie? Czy Polacy rzeczywiście mogli przyczynić się do tego? Proszę o wypowiedzi, z góry dziękuję! :D

Zależy co rozumiesz przez słowo odpowiedzialność :P

Z pewnością to nie Polacy uronili sobie w glowie,że Żydzi nadają się tylko do gazu..

Natomiast zdarzały się ,jak zapewne w każdym narodzie,przypadki wydawania Żydów przez Polaków Niemcom.

Z drugiej strony jednak,wielu Polaków pomagało Żydom,ukrywając Ich,dostarczając żywność i medykamenty,ryzykując w razie złapania w najlepszym razie obozem koncentracyjnym

Pozdrawiam :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Czy to nie jest przypadkiem praca domowa?

Co do pomocy w zgładzeniu Żydów, nie widzę związku. Jestem ciekaw, kto wymyślił to pytanie. Może ten ktoś pomylił pogrom kielecki z Holocaustem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Adammo   

Jak w niemal każdym narodzie, byli i Polacy, którzy wydawali Żydów skazując ich tym samym na śmierć (nazywało się to szmalcownictwem). Jednak duża liczba Polaków chroniła Żydów, narażając przy tym własne życie. Inna sprawa to była taka, że przedstawiciele polskiego państwa podziemnego dostarczali informacje aliantom o tragicznym losie Żydów na ziemiach polskich. Ale alianci jak to alianci... Co ich obchodził los Żydów, kiedy oni mieli własne sprawy związane z wojną. A pojedynczy Polacy za wiele zrobić sami nie mogli. A o tym jak wielu Polaków udzielało pomocy Żydom świadczy choćby ilość naszych rodaków, który otrzymali odznaczenie "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Z tego co pamiętam, to około 1/3 odznaczeń to odznaczenia Polaków. Ale niestety, dane mówią, że 90% Żydów zamieszkujących Polskę przed II wojną straciła podczas niej życie... Dane szokujące, jeśli się przyjmie do wiadomości, że Polskę zamieszkiwało ponad 3 miliony Żydów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Andrea$ trafiłeś, praca domowa :D ale, że nei znam się na historii tak dobrze, więc staram się zasięgnąć zdania u innych. Osobiscie mam zdanie na ten temat, ze Polacy na pewno nie sa odpowiedzialni za zaglade Żydow, choc zapewne były pojedyncze przypadki takiego postepowania. I jesli juz owe wystepowaly to mogly byc prowokowane przez Niemców. Tylko ze to co napisalam tu to troszkę za mało do udowodnienia mojego zdania :P

Pytanie tak w ogole brzmi: "Polacy ponoszą odpowiedzialnosc (nie ponoszą odpowiedzialnosci) za zaglade Żydów". Trzeba wybrać ktoras z tych tez :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Szczerze mówiąc to nie bardzo wiem nad czym tu dumać. Za zagładę byli odpowiedzialni tylko hitlerowcy, w obozach 'pracowali' Niemcy i Ukraińcy.

zydow

Błagam z dużej litery...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Raczej nie ponoszą odpowiedzialności, bo niby za co? Za pogrom kielecki? Teoretycznie można oskarżać Polaków o szmalcownictwo(wydawanie Żydów za pieniądze), ale nie wiem jak duży odsetek ludności dokonywał takich czynów. Kolejne pogloski, w które osobiście nie wierzę, bo nie widzę dowodów, to oskarżenia pod kierunkiem NSZ(NAarodowe Siły Zbrojne) o napady i mordowanie Żydów.

PS-proszę, pisz ''Żydzi'' z wielkiej litery, po drugie, nie oczekujesz chyba gotowca od nas?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Za pogrom kielecki?

Nie wydaje mi się, żeby można porównywać śmierć 42 Żydów do zagłady, tym bardziej gdy w czasie wojny zginęło ich w samej Polsce 3mln... Myślę zatem, że chodzi o okres II wś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Tu raczej chodzi o powszechnosc szmalcownictwa. NSZ tez ma swoja karte...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

To była lekka ironia, droga dziongo, skierowana do autora pytania.

Lu Tzy, podaj mi proszę przykłady, kiedy NSZ wpadało imordowało? Nie mówię, że są bez winy, ale mówienie, że są mordercami, to chyba przesada.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Musze sie wybronic z jednego zarzutu, bo pisalam Żydzi duża litera ale nie chce mi wskoczyc. Polacy czy jakiekolwiek inne litery moge napisac a " ż" nie chce :P najlepiej bede pisała "Zydzi" :D

"nie oczekujesz chyba gotowca od nas?" - oczywiscie, ze nie oczekuję :P i tak juz mi dużo pomogliscie. Sama coś sklecę i rozwinę temat, musialam tylko mieć na czym sie podeprzec :)

dziekuje!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Nie można generalizować jeżeli chodzi o Polaków i ich postawę wobec Żydów . Adammo uchwycił sens problemu . Ludzie w większości są obojętni na los drugiego człowieka , bardziej ujmuje ich krzywda dziecka i może dlatego dzieci żydowskich uratowano najwięcej .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
To była lekka ironia, droga dziongo, skierowana do autora pytania.

Lu Tzy, podaj mi proszę przykłady, kiedy NSZ wpadało imordowało? Nie mówię, że są bez winy, ale mówienie, że są mordercami, to chyba przesada.

Sa dokumenty swiadczace, ze nawet AK zdarzalo sie - RZADKO - robic oczyszczania lasu. Nikogo nie mordowali, robili za nagonke. NSZ robilo to duzo czesciej. Niestety nie jestem w stanie podac opracowan. Za dawno to czytalem. BODAJ Grynberg, ale niekoniecznie.

P.S. W obu przypadkach - nie jakies akcje wspoldzialaqnia oficjalnego z okupantem. Tylko przeczesanie terenu, gdy szwaby to robily od prrzeciwnej strony i te pe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.