Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
sisuniaaaaa

Polacy i ich odpowiedzialność za zagładę Żydów

Rekomendowane odpowiedzi

Antek   

Marcin92: „Cechnowski-przedwojenny endek,Skiwski faszyzujący endek,potem związany z sanacyjnym OZN,Brochwicz pro nazistowski narodowy-radykał w tzw.gadzinówkach w 1940-44 pisywali obrzydliwe paszkwile antysemickie”

Czyżby wymieniony przez Ciebie „jednym tchem” Cechnowski miałby być Józefem Cechnowskim? Sądzę, że miałeś na myśli kogoś innego, bo „mój” Cechnowski miał zdecydowanie inną przeszłość:

http://www.geocities.com/kpp_1918/cytadela.htm

N.B. Na skutek zastrzelenie Józefa Cechnowskiego, świadka koronnego w procesach komunistów, przez komunistę Naftalego Botwina, o ile pamiętam we Lwowie, podczas jednego z procesów, usunięty został z policji mój bliski krewny, który pełnił w owym czasie funkcję policyjnej ochrony Cechnowskiego. Cechnowskiego chroniło kilku policjantów i – o ile dobrze pamiętam relację mojego krewnego – wszystkich karnie usunięto z PP.

Mój krewny, były Legionista, po usunięciu go z PP powrócił do służby wojskowej i służył do roku 1937, do chwili przejścia na emeryturę (po ciężkiej operacji chir.), w 21 pp („Dzieci Warszawy”) w warszawskiej Cytadeli. Tamże zresztą mieszkał ze swoją rodziną.

P.S. Swoją drogą, ileż to w czasach PRL różnej maści spółdzielnie rzemieślnicze, w których pracowali na ogół porządni ludzie, musiały nosić imię tego bolszewickiego terrorysty - Botwina…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   
Witam;

marcin92: "Polacy" z NSZ-tu i nie tylko ono także po wojnie zajmowalo się bardzo często morderstwami Żydów lub osób przez nich za takowe uznane. Ciekawe ilu z nich zostało skazanych za zbrodnie przeciw ludzkości, za zbrodnie z premedytacją.

Ciekawe dlaczego wiele osób ich teraz chce wybielić i uznać, że nikt się nie stalo.

pozdr

Wystarczy zobaczyć sprawy takich ludzi jak "Bury","Rekin" z NZW,"Wołyniak","Ogień"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

Adam Cechnowski-dziennikarz z Białegostoku

Czesław Ancerewicz red naczelny Gońca Codziennego w Wilnie,dziennikarz z Białegostoku,to o niego mi chodziło pomyliłem nazwiska

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   
Marcin92: „Cechnowski-przedwojenny endek,Skiwski faszyzujący endek,potem związany z sanacyjnym OZN,Brochwicz pro nazistowski narodowy-radykał w tzw.gadzinówkach w 1940-44 pisywali obrzydliwe paszkwile antysemickie”

Czyżby wymieniony przez Ciebie „jednym tchem” Cechnowski miałby być Józefem Cechnowskim? Sądzę, że miałeś na myśli kogoś innego, bo „mój” Cechnowski miał zdecydowanie inną przeszłość:

http://www.geocities.com/kpp_1918/cytadela.htm

N.B. Na skutek zastrzelenie Józefa Cechnowskiego, świadka koronnego w procesach komunistów, przez komunistę Naftalego Botwina, o ile pamiętam we Lwowie, podczas jednego z procesów, usunięty został z policji mój bliski krewny, który pełnił w owym czasie funkcję policyjnej ochrony Cechnowskiego. Cechnowskiego chroniło kilku policjantów i – o ile dobrze pamiętam relację mojego krewnego – wszystkich karnie usunięto z PP.

Mój krewny, były Legionista, po usunięciu go z PP powrócił do służby wojskowej i służył do roku 1937, do chwili przejścia na emeryturę (po ciężkiej operacji chir.), w 21 pp („Dzieci Warszawy”) w warszawskiej Cytadeli. Tamże zresztą mieszkał ze swoją rodziną.

P.S. Swoją drogą, ileż to w czasach PRL różnej maści spółdzielnie rzemieślnicze, w których pracowali na ogół porządni ludzie, musiały nosić imię tego bolszewickiego terrorysty - Botwina…

W sprawie tej pojawia się niejaki Józef Muraszko,policjant związany z grupami polskich faszystów i antysemitów,skazany za zabicie dwóch byłych Legionistów-komunistów na śmieszny wyrok,potem przyjęty do KOP,w 1939 jako specjalista od komunistów przyjęty do Gestapo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

marcin92: wymienileś "Ognia". Bodajże w zeszlym roku odslonięto mu pomnik, piano hymny ku jego czci, twierdząć że choć morderstwa są "be" to morderstwo komunistów "cacy", przy czym komunistą byla osoba uznana osobiście przez niego za komunistę.

Po prostu wrzucanie Żydów do worka pod nazwą "komuniści" oznaczalo tyle, że wszelkie okrucieństwa jakich doświadczali bylo "wybaczone" i "zrozumiale" bo przecież to "czerwone diably" a "czerwony" to istota pozbawione praw, której można zrobić wszystko bo wszystkie dzialania, nawet rodem z k.k. są wobec niej dozwolone.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

To ciekawa sprawa dziś usprawiedliwia się "Ognia" bo nie zabijał Żydów tylko "komunistów","Bury" z NZW nie mordował Białorusinów-furmanów tylko "komunistów" dalekie echa hasła "żydokomuna" i ksenofobii.Czym innym np. było zabicie przez ludzi "Ognia" Żyda repatrianta a czym innym goralenvolkowca-konfidenta czy Słowaka oficera faszystowskiej Hlinkowej Gardy,uznawanie wszystkich trzech za przejaw walki partyzanckiej to zakłamywanie historii

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

zabicie Żyda to morderstwo, zabicie policjanta to morderstwo, zabicie Hlinkowca to też morderstwo, zabicie komunisty - też morderstwo. Do '44 r czy na niektórych obszarach do '45 r. sytuacja była inna o tyle, że nie dzialaly "legalne" wladze polskie czy czechoslowackie, a podziemne i to one po rozpatrzeniu "za" i "przeciw" wydawaly wyrok, poprzez swój podziemny sąd. Możemy się spierać czy bylo to robione zgodnie z prawem, ale jakieś dokumenty są gdzie jest wymienione dlaczego.

W momencie jak na danym terenie są legalne wałdze cywilne niepodleglego państwa, to od tego są odpowiednie organy, procedury i przesłuchania by to sąd wydal wyrok, jeżeli oczywiście zostaną wpelnione znamiona przestępstwa nawet, względem zaostrzonego kodeksu wojennego który mógl obowiązywać na tamtym terenie w jakimś okresie czasu.

Takie samowolne dzialania to jest mordrstwo. Jeżeli okazuje się, że wśród morderstw Ognia, wszystcy to wg niego są komuniści, a 8/10 narodowości żydowskiej, to jasnym jest że byl on antysemitą, a dowod winy byl prosty jak cep: każdy [no prawie] komunista to Żyd - ukryty, jawny, tajny, a jak komunista to winny. A czemu winny? Bo to komunista i Żyd... Sa to mordy i jako takie należy je traktować. Ogień jest tu nieco OT, ale sam mechanizm sięgal czasów jeszcze wojennych [roku '41] i wchodzenia Niemców na dawne polskie trereny zajęte wcześniej przez ZSRR. Jedwabne też miało podobne hasła: Żydzi to komuniści, a dobry komunista to... wiadomo co, czyli zasada prosta: Żyd = komunista = winny....

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

mówiłem tu o likwidowaniu Hlinkowców w czasie okupacji,a ta była straszna formacja, Gwardia Hlinkowa robiła z Żydami takie masakry że nawet "Ogień" nie miał takich osiągnięć

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

JJ - mam pecha staram się być legalistą - dlatego rozróżniam czas wojenny, kiedy np. nie ma organów niepodleglego państwa tylko jest podziemie i sądy poziemne i takiż tryb wydawania wyroków z podobną argumentacją i czas pokoowy kiedy każda osoba ma prawo mieć do uczciwego procesu, nawet taki naczelny Hlinka, prawo do obrony i odwolania się od niego. W innym wypadku niczym nie będzimy się od Hlinki różnić , z tym że inne będą kryteria - kto dobry kto zły.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

Ależ przecież to ogromne szczęście a ja wcale nie uważam że bycie legalistą to jakaś ujma w charakterze. Wręcz przeciwnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marcin92   

FSO nie jestem fanem "Ognia" ale w czasie gdy był w AK czy potem BCH-LSB wyroki na goralenvolkowcach i słowackich hlinkovcach były zatwierdzane przez podziemne sądy,bo innych nie było,no chyba że na emigracji albo niemieckie w GG,wtedy miał jeszcze jakąś władze nad sobą i wykonywał wyroki na zdrajcach,potem zwłaszcza po 1945 gdy zaczął harcowac samopas pokazał na co go stać,ostrzelanie żydowskiego sierocińca pod pretekstem że UB tam kwateruje,napady na repatriantów żydowskich,w tym czasie 1944-45 mamy apogeum tzw. akcji torowych i drogowych gdzie min NSZ polowało na wracających Żydów

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

krótko i treściwie o "Ogniu" bo to nie jego temat - ja neguję jego dzialania bezprawne,a nie te w których wykonywa wolę sądów podziemnych. Jednakże jego postawa i poglądy także stanowią calkiem ciekawy przyklad stosunku Polaków do Żydów i tego jak te sprawy się wyjaśnialo kiedyś a jakie wytlumaczenia znajduje się dzisiaj. Wytlumaczenia z których stereotyp "Żyd = komunista" jest bodaj najbardziej rozpowszechniony w spoleczeństwie i to nie tylko tym najbardziej zaściankowym, wytumaczenie które w opinii mówiących owe slowa jest wszystkim: postępowaniem dowodowym, samym dowodem, procesem, sądem, karą. Jest wszystkim, a co najważniejsze dla akceptującego zwykle owe slowa [w czasie wojny np. szmalcownicy, ludzie w typie tych z Jedwabnego] sprawia, ze jego czyn czy czyny lącznie zwykle z rabunkami i zlodziejstwami zacierają się, tak jakby nigdy nie istnialy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
100icki   

prof. Andrzej Paczkowski, były dyrektor IPN, twierdzi że Żydzi w najwyższych władzach aparatu bezpieczeństwa, kontrolowanego przez sowietów, stanowili około 30% (A.Paczkowski, Żydzi w UB próba weryfikacji stereotypu w “Komunizm, ideologia ,system, ludzie, PAN, Warszawa 2001, str. 197)

A więc twierdzenie "Żyd = komunista" może wcale takim stereotypem nie jest.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
JJ   

Mój profesor z kolei twierdził, że wszyscy Polacy to idioci więc jeśli się dobrze zastanowić to... albo miał rację, ale wtedy sam był idiotą i tym samym racji mógł nie mieć, albo był idiotą i wtedy racji nie miał. A może nie był Polakiem, bo wiadomo, że takie krzywdzące sądy może wydawać tylko Żyd, Niemiec albo Rosjanin. I wtedy wiadomo, że nie miał racji bo co jak co ale jedynym narodem nie zasługującym na stereotypy jest wspaniały naród polski.

Tym krótkim wystąpieniem chciałem powiedzieć, że każda zbitka w rodzaju Rudy=Fałszywy ("bo mam rudego kolegę i on jest taki fałszywy...") Polak=Idiota ("bo mam głupich sąsiadów, prawdziwych idiotów, i działają mi na nerwy a ziemia wciąż ich nosi a przecież są gorsi ode mnie") i Żyd=Komunista (bo 30 % ubeków to Żydzi) stereotypem z pewnością jest. Krzywdzącym.

stereotyp psych., socjol. szablon, uproszczony, tradycyjny, zazw. irracjonalny obraz rzeczy, osób, instytucji itd., złożony z cech poczytywanych za charakterystyczne dla nich, wpojony przez środowisko w świadomość członków jakiejś grupy, warstwy społ., klasy.

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
100icki   

witam

mój profesor który uczył mnie fizyki twierdził

"coś co dziś jest pewnikiem jutro już tym pewnikiem byc nie musi"

niestety to twierdzenie nie dotyczy liczby ofiar holokaustu

zakazy, nakazy, paragrafy...

Thomas Jefferson powiedział kiedyś

"Tylko KŁAMSTWO potrzebuje wsparcia ze strony rządu, PRAWDA ostoi się sama!"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.