Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
seth

Chufu

Rekomendowane odpowiedzi

seth   

Chufu - faraon który wzniósł jedną z największych i najwspanialszych piramid. Ile tak naprawdę wiemy o tym faraonie? Czy ktoś zna jego historię? I czy wiemy co się stało z królewską mumią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chufu czy jak kto woli po grecku Cheops i jak zauważyłeś mimo, że zbudował jeden z 7 cudów świata antycznego mało o nim wiadomo... Wiemy, że panowało 23/24 lata. Potwierdzają jego istnienie wyryte w kamieniu jego imion w kartuszach. Prowadził działania militarne na półwyspie Synaj. Herodot z Halikarnasu przedstawia go w sposób perioratywny, po prpostu uważał go za hulake :P i obarcza go doproeadzeniem kraju do nędzy, jednakże nie da się tego skonfrontować.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
I czy wiemy co się stało z królewską mumią?

Nie wiemy, ale przecież nie trudno się domyślić, że jeśli jej gdzieś nie przeniesiono to spotkał ją los podobny losu innych mumii - została wykradziona i gdzieś porzucona albo zniszczona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anwo63   

Mam inny pogląd. Egiptolodzy twierdzą że to Chufu zbudował piramide ich przeciwnicy, że jedynie wyremontował. Teraz was lekko załamie gdyż moim zdaniem Chufu nadbudował piramide na istniejącej w tamtych czasach mastabie-grobowcu Horusa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Mam inny pogląd. Egiptolodzy twierdzą że to Chufu zbudował piramide ich przeciwnicy, że jedynie wyremontował. Teraz was lekko załamie gdyż moim zdaniem Chufu nadbudował piramide na istniejącej w tamtych czasach mastabie-grobowcu Horusa.

Skad Ty bierzesz te teorie!!! Dowodów !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anwo63   

Piramidę nadbudowano w czasach Chufu to moim zdaniem fakt. Jednak największą sensacja jest moje odkrycie a dotyczy jakich jednostek miar użyto przy projektowaniu i budowie piramidy. Tak to jest, historycy wspaniale opisują wydarzenia lecz omijają z daleka problemy techniczna. A tym samym historyk nigdy nie wyjaśni jak projektowano i budowano piramidę, za to napisze wiele bajek na ten temat a ta bajka,która jest najczęściej powtarzana staje się jedyną słuszną prawdą, za którą stoją wielkie "autorytety".

Tak na marginesie,egiptolodzy określili łokieć egipski jako podział szerokości piramidy przez rok i tak to się teraz przyjmuje. Rzeczywiście egipcjanie stosowali taką jednostkę miary bo pasowała do kalendarzowego roku.Tylko nie uwzględnili że piramida już stała i z jej pomiarów powstał łokieć egipski ale to nie oznacza że wcześniej nie było nic. Było i oto chodzi, w tym są właściwie wszystkie tajemnice prastarej historii. To bezmyślne błędy naukowych autorytetów zrodziły chorobę nazywaną denikenizmem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz takie wspaniałe odkrycia napisz artykuł i opublikuj np w MDAIK'u. Wtedy pogadamy. Nie podałes ani jednego argumentu a wspomniałes tylko o odkryciu które dotyczy miar. Jakich miar. Dowodów!!!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
anwo63   

Przeniosłem sie na swój temat "Protodynastia". Ktoś mi walnoł ostrzeżenie więc jeśli cię to interesuje zapraszam do dalszej dyskusji. Jeśli mnie nie skasują :razz:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   
Chufu - faraon który wzniósł jedną z największych i najwspanialszych piramid

Nie ma własciwie żadnych poważnych przekazów pisemnych mówiących więcej o czasach w których panował. Jedynym jego sztandarowym dziełem jest piramida, której wzniesienie mu się przypisuje, a raczej przypisywano. W świetle ostatnich badań, egiptolodzy zaczęli dostrzegać więcej niż dotąd, a mianowicie, że Cheops był jedynie przechodnim właścicielem tego cudu świata jako faraon, do którego należało wszytko w jego państwie, nie był zaś jej budowniczym.

Zazwyczaj, w podobnych przypadkach faraon chciał by potomni wiedzieli czego dokonał, tutaj sytuacja przedstawia się tak, że żadnego kartusza nie było, te które odnalazł w 1837 r.

Howard Vysey, były przez niego sfabrykowane i to dość nieudolnie, bo zawierały błąd ortograficzny w imieniu faraona, oraz znaki, które za panowania tegoż jeszcze nie istniały... Wystarczający dowód fałszerstwa?

Dla naukowców tak.Przy malowaniu go fałszerzom za wzór posłużyła książka pt. "Materia hieroglyphica" Johna Gardnera Wilkinsonam, którzy nie wiedzieli, że w podręczniku imię Chufu jest napisane z błędem. Powstanie napisu w trakcie budowy piramidy było fizycznie niemożliwe. Komory odciążające zostały otwarte dopiero, gdy odkrywcy posłużyli się materiałem wybuchowym. Napis mógł zatem powstać jedynie po otwarciu tego pomieszczenia.

Istnieje jeszcze jeden dowód przemawiający za inną datą powstania piramidy.

W roku 1850 Jean-Pierre Mariette wykopał w pobliżu piramidy stellę, pobudowaną dla uczczenia prac nad świątynią Izydy.

Z umieszczonego na niej tekstu możemy dowiedzieć się, że piramida już stała, podczas gdy Cheops budował ową świątynię "...wzniósł on dom Izydy, Pani piramidy, obok domu Sfinksa".

Obala to jednocześnie mit, jakoby Sfinks przedstawiał oblicze faraona.

W takim razie nie wiemy kto, kiedy i w jakim celu stworzył tę konstrukcję.

Cheops - przeciętny faraon niezwykłego Egiptu. Nie dokonał w swoim życiu niczego, prócz licznych wojenek z Beduinami.

Kiedy powoli wracał z wypraw sunąc w falującym od żaru powietrzu, mógł podziwiać z oddali wspaniałą konstrukcję piramidy której górna część lśniła od złota tak, jakby samo słońce zechciało na niej spocząć.

Był dumny ze swoich poprzedników i nie śmiał pomyśleć, że potomni jemu właśnie, przypiszą chwałę wzniesienia tego arcydzieła.

Na szczycie piramid

Juliusz Słowacki

Jak dwaj czarni — z białymi skrzydłami Anieli,

Dwaj Araby na rogach pomnika stanęli,

Ja na głazie najwyższym chciałem zebrać wzrokiem

Cztery ściany, spadzistym lecące potokiem,

I nie mogłem ogarnąć — bo na to potrzeba

Być słońcem... i na królów groby patrzeć z nieba.

[...]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

co do piramidy Cheopsa [bo wole taką wersję jego imienia] - jest jeden problem. Albo zaakceptujemy że wiedza jak budować [by nie doprowadzić kraju do ruiny] bya dużo większa niż przypuszczamy, co oznacza że byl on "wodzem" znacznie bardziej rozwiniętego narodu niż my chcemy myśleć albo będziemy tkwili tam gdzie dziś - czyli nigdzie.

Co ciekawe są tzw. historycy starożytni [Herodot, Diodor Sycyliski i in.] którzy byli w Egipcie i część z nich rozmawiala z kaplanami a ci ujawnili rąbek swej wiedzy. Pomijając zmiany w nazewnictwie i czasach należy się zastanowić czy brać ich poważnie pod uwagę. Jeżeli weźmiemy to cala wspóleczesna archeologia pójdzie w niepamięć, jezeli nie przyjdzie zastanawiać się kiedy pojawi sie egipski Schliemann który pójdzie z lopatą po Egipcie w jednej ręce a w drugiej trzymając np Dzieje...

Poza tym mamy jeszcze jeden problem - wszystko co slawna Biblioteka Aleksandryjka miala w swoich zbiorach poszlo z dymem, podpalonych przez któregoś z biskupów.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Mądrość Egiptu spoczywa prawdopodobnie u stóp Sfinksa, podobno trwają prace wykopaliskowe (projekt Cheops), a Biblioteka poszła z dymem przypadkiem, podobno na początku wojny aleksandryjskiej z rozkazu cezara.

W 391 r. patriarcha Teofil wykonując rozkaz cesarza Teodozjusza o niszczeniu świątyń pogańskich spalił część Serapeionu (tam znajdowały się także księgi pogańskie). Ostatecznie księgozbiór zniszczono w 642 r. na rozkaz kalifa Omara I, który nakazał spalenie wszystkich ksiąg niewiernych.

:/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

zastanawiam się nad jednym problemem - któremu przekazowi będą wierzyć archeolodzy. Najstarszemu czy najmlodszemu. Wystarczy przypomnieć ja zmieniala się wersja śmierci bpa Stanislawa o Galla, Kadlubka i Dlugosza... Częśc przeciez dziel starożytnych historyków i geografów [opisujących przy okazji historię poszczególnych obszarów] już mamy.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.