Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

1 sierpień świętem narodowym?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   
w kwestii tego czy ludzie biorący udział w P.W.

Głosy będą różne, to nie do uniknięcia. Jednak pragnienie powołania takiego święta wyrażono publicznie. Zrobił to prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dla mnie to jest jakiś wyznacznik. Sam sobie płk Cywiński by tego nie wymyślił...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

opinie na temat Światowego Związku Żolnierzy A.K. także różne slyszalem, czasem sam związek był wykorzystywany do różnych kacji politycznych. Wiesz z tym świętem narodowym jest troszkę tak jak z 1 maja - dla jednych święto z tradycją robotnikków amerykańskich, dla innych komunizm i pochody.

Ja jestem przeciw, prędzej Dzień Zadumy i Dzień Pamięcy - mogą być razem jako całość - podzielone. Jden 1 sierpnia drugi 2 października - najpierw Pamiętamy [1 sierpnia] a 2 - października - Zaduma nad tym dlaczego tak się stało.

Byż może coś takiego pozwoli w spokoju najpierw uczcić pamięć poleglych i tych co powoli odchodzą [wiek, choroby, co jakiś czas sam publikujesz nazwiska imiona pseudonimy...], a potem zastanowić się co zrobić by takie wydarzenie już nigdy nie musiało się powtarzać.

Oczywiście jest jeden warunek - polityków nalezy trzymać od tego z daleka.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
opinie na temat Światowego Związku Żolnierzy A.K. także różne slyszalem, czasem sam związek był wykorzystywany do różnych kacji politycznych. Wiesz z tym świętem narodowym jest troszkę tak jak z 1 maja - dla jednych święto z tradycją robotnikków amerykańskich, dla innych komunizm i pochody.

Owszem, kiedyś tak było. A skąd informacje, że teraz jest podobnie? A porównania nie rozumiem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

czy tak jest obecnie [piszę o ŚZŻAK] nie wiem, lecz jeszcze z rok temu różnie o nim pisali, może coś się zmieniło. Byłoby miło aby był to związek kombatantów, żolnierzy związanych wspólną walką a nie kolejna instytucja wykorzystywana w naszej brudnej polityce...

W kwestii porównania - o jednym wydarzeniu, różni ludzie będący nawet w jednej organizacji różnie mówią, a ich poglądy to skrajności czasem, co w wielu audycjach radiowych [telewizji nie mam, tylko filmy z netu] uslyszeć lub na wspomnianym internecie zobaczyć...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
I to mnie teraz boli. Że o święcie chcą decydować ludzie, którzy z Powstaniem mają tyle wspólnego, co wypowiedzą się 1 sierpnia. A tak być nie powinno.

Z całym szacunkiem dla Powstańców - ale mówimy o święcie ogólnonarodowym. Oznacza to, że w tej materii może wypowiedzieć się dokładnie każdy (niestety - także np. politycy). Głosu Powstańców należy wysłuchać z wielką uwagą, ale czy ma to być głos jedyny? Jeżeli tak będziemy postępować, to będziemy mieli święta narodowe - bitwy nad Bzurą, zdobycia Kołobrzegu, Monte Cassino itp. Weterani tych bitew też są godni najwyższego szacunku, też zapewne nie mieliby nic przeciwko temu, aby ich ofiara została uhonorowana świętem narodowym.

Także nie lekceważyłbym innych głosów, tym bardziej, jeżeli mają sens (jak ten przeze mnie przytoczony). Dla mnie osobiście to akurat dzień kapitulacji Powstania jest dobrą datą na dzień "Pamięci Poległych", honorów dla weteranów, ale i na krytyczną refleksję nad sensem i znaczeniem. Żadne "święto", ale takie wcześniejsze o miesiąc Zaduszki ku czci i pamięci ofiar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Bruno, bynajmniej nie chodzi mi o to, aby całość ograniczyć do Powstańców:) Ale zastanawiam się, czy wszyscy którzy się wypowiadają, robią to z pełną świadomością wagi tej dyskusji, czy robią to na zasadzie: jest głośno, to się podczepię. U nas niestety w mediach funkcjonuje wielu "speców", którzy niejednokrotnie mają mizerne pojęcie o tematach, na które się wypowiadają. I podejmowania decyzji przez takie osoby, chciałbym uniknąć. A obawiam się, że niedługo w programach różnego typu takich "speców" będzie coraz więcej. A swoimi światłymi opiniami będą wpływać na obraz tego u sporej części społeczeństwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale Naród nie składa się tylko ze speców i nigdy składać się nie będzie, a jeśli to Święto Narodowe to każdy ma prawo się wypowiedzieć bez względu na poziom wiedzy. Pan Prezydent, kombatanci, ja, Ty etc. jesteśmy takimi samymi obywatelami, mamy te same prawa i te same obowiązki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Nie rozumiesz. Wypowiadać może się każdy, nawet powinien, ale nie z pozycji specjalisty zaproszonego do studia. Załóżmy, że idzie do studia socjolog, który o Powstaniu wie tyle, co poczyta w okolicach 1 sierpnia. Nie każdy musi się tym interesować. Ale wg telewizji czy radia, jest specem w swojej dziedzinie, i na pewno coś wie o Powstaniu. Jeden odmówi, drugi nie. Ten co pójdzie, żeby nie wypaść źle, powie coś. Niekoniecznie na temat. I potem ludzie stwierdzą: Aha, socjolog, zaproszony do studia, to się zna. Ma więc rację.

A to chyba nie tak powinno być. A niestety jest. Już parę takich historii, jak to telewizja kogoś zaprasza, kto w zasadzie nie zajmuje się danym tematem, słyszałem. I niestety niewiele się tutaj zmienia. Wystarczy wspomnieć co działo się niedawno dookoła prof. Daviesa. Stał się największym specjalistą w Polsce od Powstania. Tymczasem wielu znacznie lepszych historyków jest szerszej publice nieznanych. I podobnej sytuacji się boję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale przy ustalaniu Święta Narodowego nie trzeba jakiejkolwiek wiedzy, ktoś może uznać, że nie lubi 1 sierpnia i mu ta data nie pasuje na Święto, bo tak. Nie mogą mieć Powstańcy monopolu w tym zakresie. To tak jak z dniem wolnym, jak się Ciebie zapytają, czy chcesz to weźmiesz. Jakby ustanowili Święto Narodowe Administratora Forum to też bym się zgodził i zapewne potrafiłbym znaleźć wiele argumentów za tym faktem... A mam wrażenie, że to jest tak, że Prezydent postanowił, partie się zgodził, Powstańcy przyklasnęli, a reszta w ogóle się nie liczy. A jak widać na forum, czy po wypowiedziach Mazowieckiego nie każdy chce by ten dzień był Świętem.

Przecież są piękne obchody i uroczystości w Warszawie. Wiele miast się do tego włączyło. Robienie kolejnego Święta Narodowego jest niepotrzebne, w niczym to nie powiększy zasług powstańców, a pamięć o nich nie potrzebuje ustaw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jasne, ale przy ustalaniu Święta Narodowego nie trzeba jakiejkolwiek wiedzy, ktoś może uznać, że nie lubi 1 sierpnia i mu ta data nie pasuje na Święto, bo tak.

Nie rozumiesz mechanizmu. Nie każdy sam sobie wyrobi opinię. Niektórzy właśnie na takich "speców" się zdadzą. Powtarzam przykład z Daviesem. Do dzisiaj dla sporej części społeczeństwa to on jest najlepszym specjalistą w temacie. Wystarczy poczytać wszelkie onety, grona itp. Jak pojawia się wątek książek, pierwszy autor to Davies. Innych nie znają. Nie oszukujmy się, nie wszyscy potrafią uwolnić się od ufania różnego rodzaju autorytetom. I taki coś powie, to tak dla wielu jest. A to już dla mnie jest manipulowanie ludźmi.

Nie mogą mieć Powstańcy monopolu w tym zakresie.

Szczerze? Jak dla mnie mogą. Mi osobiście to święto w niczym nie będzie przeszkadzać. Jeśli ich to ucieszy, to sprzeciwiać się nie będę. Choć nie mam też zamiaru agitować za projektem.

A mam wrażenie, że to jest tak, że Prezydent postanowił, partie się zgodził, Powstańcy przyklasnęli, a reszta w ogóle się nie liczy.

Z Powstańcami ciut przesadziłeś. Skąd wiesz, że nie myśleli o tym od dawna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja mam wrazenie, i to silne, ze zrobienie z tego Narodowego Swieta lwia przysluge zrobi pamieci o fakcie. Przykladem 1 i 3 maja, czyli dlugi weekend i nic wiecej. Dwa wolne od pracy - to najwazniejsze! dni, z nieszczesnym dniem flagi czy jakos tak wetknietym posrodku. Czyli bedzie kolejny dzionek wolnizny, wedrujacy po tygodniowym grafiku i wzbudzajacy emocje nie wspomnieniami, ale nadzieja na wydluzenie weekendu.

Ja wole model brytyjski. Maja tyle samo dni wolnych co my, ale zadne swieto panstwowe dniem wolnym od pracy nie jest.

Pan prezydent nie wbudzil by we mnie takiego zazenowania, gdyby po prostu postulowal uczynienia wolnym pierwszego np. poniedzialku sierpnia.

Edytowane przez Lu Tzy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czyli bedzie kolejny dzionek wolnizny,

Problem w tym, że dnia wolnego ma właśnie nie być. Ponoć samo ustanowienie święta nie implikuje dnia wolnego. A tego wprowadzać nikt nie ma zamiaru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

W takim razie sie kajam i chylkiem wracam do nory, zawstydzony calkowita nietrafnoscia poprzedniego posta :)

Mam jednak pytanko - co wiec zmieni sie, jesli propozycja przejdzie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Z tym dniem wolnym, to powtarzam jedynie to co ostatnio czytałem, więc możliwe, że jednak ktoś się uprze...

Mam jednak pytanko - co wiec zmieni sie, jesli propozycja przejdzie?

Na kalendarze pójdzie więcej atramentu, nasi politycy będą mogli oficjalnie wciskać się na uroczystości. W tym roku pojawiali się, o ile mi wiadomo, dzięki zaproszeniom od Powstańców. A poza tym zapewne niewiele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.