Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Kto był najlepszym polskim dowódcą II ws?

Najlepszy polski dowódca to:  

62 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Władysław Anders
      8
    • Tadeusz Kutrzeba
      1
    • Stanisław Maczek
      13
    • Władysław Sikorski
      2
    • Stanisław Sosabowski
      3
    • Wiktor Thommée
      0
    • Franciszek Kleeberg
      0
    • inny jaki?
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   
Cos oprócz tego?

Przeczytaj to co napisał mch.

Lepszego dowódcywymarzyć nie można.

Chyba nie uważasz, że Maczek był najlepszym dowódcą w historii? :shock:

Bodajże gen. Kukiel uważa, że był to generał genialny, ale żeby najlepszy dowódca (bo napisałeś, że lepszego wymarzyć nie można, czyli lepszego nie było)?

Również zagłosowałem na Maczka przede wszystkim za Falaise, jak i za sukcesy we wrześniu 1939 (w miarę możliwości starał się jak najdłużej powstrzymywać Niemców). No i za to, że chwalił żołnierzy z Odrzykonia, Krosna i Haczowa :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
choć był jednym z najlepszych specjalistów od wojsk powietrzno-desantowych aliantów.

Zwłaszcza w jego marzeniach odnośnie wysłania 1. SBS do Warszawy widać to jak był świetnym specjalistą. Był świetnym dowódcą, jeśli chodzi o działania na polu bitwy, ale do tego, aby uznać go za speca od wojsk pow-des, trochę mu brakuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to , że Sosabowski duzo poza desantem w ormandi dużo nie zrobił. I nie uważam , że był najlepszym dowódcą w histori . To była metafora. J a przynajmniej uważam go za najlepszego dowódcę polskiego za granicą. A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego . Montgomery nie umiał walczyć w Europie. Walczył dobrze w warunkacj pustynnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Chodziło mi o to , że Sosabowski duzo poza desantem w ormandi dużo nie zrobił.

Mawiasz że w Normandii... a dokładniej mógłbyś napisać co on takie w Normandii zrobił?

A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego .

Taa, nie ma to jak porównywać dowódcę dywizji z dowódcą całej grupy armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Chodziło mi o to ' date=' że Sosabowski duzo poza desantem w ormandi dużo nie zrobił.[/quote']

Mawiasz że w Normandii... a dokładniej mógłbyś napisać co on takie w Normandii zrobił?

A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego .

Taa, nie ma to jak porównywać dowódcę dywizji z dowódcą całej grupy armii.[

Uważasz , że Stanisław Maczek pod względem taktycznym nie przewyższał Mont'ego. Bo ja uważam , że to Maczek na europejskich frontach spisywał się lepiEJ.

Przepraszam chodziło mi o jego dokonania w Market-Garden.

[ Dodano: 2008-01-20, 09:46 ]

Chodziło mi o to ' date=' że Sosabowski duzo poza desantem w ormandi dużo nie zrobił.[/quote']

Mawiasz że w Normandii... a dokładniej mógłbyś napisać co on takie w Normandii zrobił?

A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego .

Taa, nie ma to jak porównywać dowódcę dywizji z dowódcą całej grupy armii.[

Uważasz , że Stanisław Maczek pod względem taktycznym nie przewyższał Mont'ego. Bo ja uważam , że to Maczek na europejskich frontach spisywał się lepiEJ.

Przepraszam chodziło mi o jego dokonania w Market-Garden.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Uważasz , że Stanisław Maczek pod względem taktycznym nie przewyższał Mont'ego. Bo ja uważam , że to Maczek na europejskich frontach spisywał się lepiEJ.

Chyba nie rozumiesz. Maczek miał pod sobą jakieś 15 tysięcy żołnierzy, Montgomery z kolei- ok. powiedzmy, że pół miliona. Jak tu ich porównywać?

Rommel był wyśmienitym dowódcą dywizji, z korpusem też sobie dobrze radził ale jako dowódca armii był średni. Rozumiesz o co mi chodzi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

My nie mówimy o tym samym. Chodzi mi o zdolności taktyczne . Monty lepiej radził sobie w Afryce ale nie w Europie. To był zupełnie inny front. I nie mówiłem tu o liczebności wojsk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Uważasz , że Stanisław Maczek pod względem taktycznym nie przewyższał Mont'ego.

Nie wiem czy przewyższał, ale ciekaw jestem jak Ty dokonałeś tego porównania. Z jednej strony porównujesz Monty'ego z Afryki i Maczka z Normandii, gdzie obowiązują nie do końca takie same zasady prowadzenia działań wojennych. Z drugiej dowódcę dywizji i dowódcę grupy armii. To może od razu porównamy np. majora Cooka i jego batalion z Bradleyem, jak szaleć to po całości, co nie;)

Chodzi mi o zdolności taktyczne .

A rozróżniasz pojęcia "taktyka" i "strategia"?

I nie mówiłem tu o liczebności wojsk.

Czyli dla Ciebie nie ma różnicy, czy piszesz o dowódcy całej armii czy o dowódcy dywizji/pułk/batalionu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Można być świetnym żołnierzem i miec pod sobą pułk , mozna byc beznadziejnym dowódcom i mieć pod soba całą armię.

Cieszę się, że mi to wyjaśniłeś, sam na pewno bym na to nie wpadł. Niemniej nadal nie rozumiem, w jaki sposób dokonujesz porównania dwóch tak diametralnie różnych stanowisk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ty tego dokonujesz porównania. J apowiedziałem , że każdy był lepszy na swoim froncie. Radze Ci przeczytanie książki :Marsz CzARNYCH dIABŁÓW tam autor wyjaśnia dlaczego Monty słąbo radził sobie w Europie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Marsz CzARNYCH dIABŁÓW

Akurat ta książka jest przez ludzi znających się na temacie oceniana dość nisko.

To ty tego dokonujesz porównania.

A w takim razie co miało znaczyć to zdanie: A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego . Jak na moje oko jest to wyraźne porównanie, bo skoro piszesz, że przewyższał go, to znaczy że jakoś ich porównałeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A w takim razie co miało znaczyć to zdanie: A na pewno w Normandi przewyższał Mont'ego

Jej mówiłem , że każdy na swoim froncie był lepszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Akurat ta książka jest przez ludzi znających się na temacie oceniana dość nisko.

To akurat nie o to chodzi że książka jest zła. Książka jest dobra, ale bardzo ogólna, dla ludzi którzy dopiero co zetknęli się z tematem 1. DPanc jest b. dobrym startem. Ale dla tych, którzy chcą się bardziej zagłębić w działania maczkowców opracowanie MacGilvraya nie ma za wiele do zaoferowania.

Jej mówiłem , że każdy na swoim froncie był lepszy.

Ty nadal nie rozumiesz. Maczek i Monty to dowódcy innego kalibru. Nikt z nas, ani ja, ani Albinos nie kwestionuje że był to kiepski dowódca, ale nie ma sensu porównywać go do Maczka- prędzej do Bradleya lub Pattona lub Deversa lub Patcha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jej mówiłem , że każdy na swoim froncie był lepszy.

Napisałeś, że w Normandii przewyższał Monty'ego. Poza tym skoro piszesz, że każdy na "swoim" (swoją drogą jestem ciekaw co to znaczy "na swoim", to oni mieli swoje prywatne fronty?) był lepszy, to znaczy że też dokonałeś porównania, bo inaczej skąd wiesz, który był lepszy?

Ale dla tych, którzy chcą się bardziej zagłębić w działania maczkowców opracowanie MacGilvraya nie ma za wiele do zaoferowania.

Dlatego też napisałem, że przez ludzi znających się na tym temacie;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.