Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

"Rugi pruskie" - Wojciech Kossak

Recommended Posts

Zawsze myślałem że to przedstawienie sytuacji społecznej w Poznańskim (niemiecki urzędas kontra polski chłop), w której Polak stoi na straconej pozycji.

Oprawca szuka pretekstu by ugodzić ofiarę, i ją wygnać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kossak robił karierę w Berlinie i malował na zamówienie cesarza i inszych zwycięstwa pruskiego oręża. Po antypolskim przemówieniu cesarza w Malborku podniósł się dym i Kossak wrócił do kraju. ten obraz to ekspiacja malarza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
darioTW   

Po antypolskim przemówieniu cesarza w Malborku podniósł się dym i Kossak wrócił do kraju. ten obraz to ekspiacja malarza.

To co kolego piszesz mija sie z prawda, Kossak byl krytykowany w prasie polsko-jezycznej z powodu pracy dla Wilhelma w Berline na dlugo przd Marborkiem (byl tam prawie 7 lat), co sprawialo mu wielka przykrosc. I sam malarz przezywal wielkie rozterki, juz przed wydarzeniami we Wrzesni (wystarczy poczytac Wspomnienia), ale Malbrok byl to ostatnia nicia laczaca go z dworem pruskim, i wlasnie z pobudek patriotycznych wyjechal z Berlina, 'wiazac za cale bogactwo kure, co zlote jaja znosila, wlasnorecznie zarznieta'. Ostatni obraz o przedstawiajacy 'chwale oraza pruskiego' namalowany dla cesarza to akurat atak szwolezerow gwardii oraz kirasjerow na czworoboki pruskie Bitwa Chateau Thierry w 1814, bohaterami sa tu nasi chlpcy w sluzbie cesarza.. tyle ze Francji :). Zaraz po Malborku Kossak dostal wielkie zamowienia od cesarza Wilhelma ale je odrzucil, i po dokonczeniu swoich spraw wyjechal do Krakowa, a pamietajmy ze zyl z malowania, a rodzine mial liczna i dom piekny a drogi w utrzymaniu. Dodajmy ze w czasie pracy dla Wilhelma namalowal Bitwe pod Piramidami oraz zaszkicowal panorame Somosierry, oraz caly cykl przepieknych obrazow o Powstaniu Listopadowym...

Wracajac do 'Rugow pruskich', to jest obraz z cyklu 'Duch Pruski', i byly malowane te obrazy w 1909 roku - od 'Krzyzackie apolstolstwo' po wlasnie 'Rugi pruskie' i wydane jako barwne reprodukcje jako Album grunwaldzki w 1909 roku. Sa one odpowiedzia malarza na hakate i niemiecki antypolonizm/anty-sarmatyzm ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.