Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Dlaczego Bismarck przestał być kanclerzem?

Recommended Posts

Narya   

To jest dla mnie zagadka.

Zaczęło się od kwestii ustawy antysocjalistycznej. Okazało się, że Reichstag ustawę Bismarcka odrzucił, doszło do wyborów, socjaldemokraci zdobyli ogrom mandatów na poziom stronnictwa legalnego, Bismarck próbował się dogadać z Windthorstem, którą to rozmowę cesarz spostrzegł jako nielojalną i odwołał Bismarcka z urzędu kanclerza.

Genialny polityk, który pokonał Austrię, Rosję i Francję by zjednoczyć Niemcy i zbudował nową potęgę europejską w niemal wszystkich dziedzinach życia państwa został tak łatwo odsunięty od władzy. To jest niepojęte i jak dla mnie trochę zagadkowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam,

dla mnie Bismarck jest jednym z geniuszy politycznych XIX w, który widzial zagrożenia plynące ze zmieniającego się otoczenia. Jego dzialania byly conajmniej nieszablonowe.

Moje podejrzenie jest takie, że za odwolaniem stal cesarz, któremu polityka Bismarcka polegajaca na zbliżaniu się z każdym z kim mial zbieżne interesy z jednej a z drugiej przyjaźni i z Rosją i Francja i Anglia i A-W nie podobala się za bardzo. Znalazl wiarygodny pretekst i "pomógl mu" w odwolaniu.

Nie pamiętam gdzie, komu i kiedy [1895?] powiedzial, że nie minie 20 lat po jego śmierci a cesarstwo zniknie z mapy Europy - nie pomylil się wiele.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Warto w tym miejscu zacytować samego cesarza Wilhelma II : " Tylko troska o zdrowie księcia Bismarcka ." skłoniła go do udzielenia dymisji . Tajemnica poliszynela było to że wnuk Wilhelma I nie darzył sympatią kanclerza .

Baronowa Spitzemberg napisała w swoim dzienniku 19 marca 1890 roku ; " Rzesza Niemiecka , Wilhelmstrasse 77 bez Bismarcka - nasze pokolenie nie może tego pojąć " Tylko czy warto wylewać łzy nad człowiekiem który 28 letnią , ciężką służbą zapewnił współczesnym dobrobyt i dumę z sukcesów II Rzeszy ? Po prostu przyszedł czas na zmiany , i młody cesarz miał do tego pełne prawo , a nawet obowiązek .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 12.10.2008 o 00:04, Narya napisał:

Okazało się, że Reichstag ustawę Bismarcka odrzucił, doszło do wyborów, socjaldemokraci zdobyli ogrom mandatów na poziom stronnictwa legalnego, Bismarck próbował się dogadać z Windthorstem, którą to rozmowę cesarz spostrzegł jako nielojalną i odwołał Bismarcka z urzędu kanclerza.

 

Tyle, że socjaliści nie zdobyli: "ogromu mandatów", zdobyli co prawda przeszło trzy razy więcej niźli w poprzednich latach, ale dla układu sił w parlamencie to jeszcze nie było coś znaczącego.

Liczba mandatów w ostatnich latach kanclerstwa Bismarcka:

(1884 r. / 1887 r.)

Konservative                 78 / 80 
Freikonservative           28 / 41 
Nationalliberale             51 / 99 
Fortschrittspartei             -    -
Liberale Vereinigung       -    -
Freisinn                         67 / 32 
Zentrum                        99 / 98 
Sozialdemokraten         24 / 11
Minderheiten                43 / 33
Sonstige                       7 / 3 

 

w 1890 r.:                     

Konservative                73
Freikonservative          20
Nationalliberale            42
Linksliberale                66
Zentrum                      106
Sozialdemokraten       35
Minderheiten               38
Antisemiten                 5
Deutsche Volkspartei  10      -
Sonstige                      2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
Dnia 12.10.2008 o 00:04, Narya napisał:

To jest dla mnie zagadka.

(...)

 

Z tego co wiem to było kilka powodów upadku Bismarcka, oczywiście jeżeli jego odwołanie można nazwać upadkiem.

Był przeciwnikiem ekspansji kolonialnej Niemiec. Uważał że należy wspierać ambicje kolonialne krajów zachodnioeuropejskich które rywalizują w tej dziedzinie a samemu podsycać wywołane tym animozje i zająć się Europą. Poza tym ambicje kolonialne pociągały za sobą konieczność rozbudowy floty co od razu nastawiało do nich wrogo Anglię. Przy tym Niemcy nie były w stanie wygrać z Anglią wyścigu zbrojeń na morzu bo Anglia mogła sobie pozwolić na  budowę marynarki kosztem wojsk lądowych. Niemcy musiały zbroić również wojska lądowe.

 

Ambicje kolonialne wzięły górę i Bismarck zaczął przeszkadzać. Że miał rację to oczywiste. Tymi koloniami Niemcy długo się nie cieszyli a i państwa zachodnie miały je do czasu. Rozbudowa floty sprowokowała Anglię do aktywnego udziału w PWS. Przy czym w praktyce  flota niemiecka chyba nie na wiele się przydała bo całą wojnę stała bezczynnie.

 

Druga przyczyna była chyba poważniejsza. Chodziło o zboże a konkretnie o żyto. W polityce wewnętrznej Bismarck stworzył coś co niektózy nazywają "wspólnotą żyta i stali". Było to rodzaj sojuszu niemieckich przemysłowców z pruskimi junkrami których główny dochód stanowiła sprzedaż żyta. Jednocześnie podstawą jego polityki ekonomicznej była wolna cena zboża. W końcu lat 1870-tych ceny zboża spadły i w Niemczech zaczęły się nawoływania do wprowadzenia protekcjonizmu w handlu zbożem. W 1879 roku Reichstag coś takiego uchwalił. Bismarck był temu przeciwny bowiem osią jego polityki były dobre stosunki z Rosją a wprowadzenie protekcjonizmu na zboże prowadziło do konfliktu z Rosją, która była najważniejszym jego producentem. Usuwając Bismarcka usunięto przeszkodę na drodze do wprowadzania protekcjonizmu.

 

Tu też miał rację. Gdy go zabrakło stosunki z Rosją się popsuły do takiego stopnia że doszło do PWS.

 

   

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ten sprzeciw w jaki sposób Bismarck wyrażał?

Bo w Reichstagu objaśniał dlaczego muszą być takie zmiany wprowadzone:.

"Konflikty wewnętrzne potęgowała zmiana polityki gospodarczej państwa. W maju 1879 roku Bismarck uzasadniał nowe ustawodawstwo w kwestiach gospodarczych i celnych. Słusznie wskazywał, że teoretyczny spór o cła ochronne jest zbyteczny, albowiem idzie tu o ochronę produktów własnego przemysłu (głównie stalowego i rolnictwa) przed zagraniczną konkurencją. Liberalny poseł Lasker zarzucił Bismarckowi, że jego polityka daje przywileje tylko posiadaczom. Kanclerz odrzekł na to, że Lasker prowadzi politykę finansową nędzarza oraz należy do ludzi, o których Pismo Święte mówi: 'nie sieją, nie zbierają plonów nie modlą się, nie przędą, a jednak są odziani - nie powiem jak, ale w każdym razie są ubrani'".

/W. Mommsen "Otto von Bismarck", Lublin 1995/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
15 godzin temu, secesjonista napisał:

(...)

. Liberalny poseł Lasker zarzucił Bismarckowi, że jego polityka daje przywileje tylko posiadaczom. Kanclerz odrzekł na to, że Lasker prowadzi politykę finansową nędzarza oraz należy do ludzi, o których Pismo Święte mówi: 'nie sieją, nie zbierają plonów nie modlą się, nie przędą, a jednak są odziani - nie powiem jak, ale w każdym razie są ubrani'".

/W. Mommsen "Otto von Bismarck", Lublin 1995/

 

 

Trochę to zagadkowe.

Chodzi tu pewnie o Edwarda Laskera jednego z szefów niemieckiej partii liberalnej, która w swym programie, jak na partię liberalną przystało, miała również wolny handel żytem. Z tego powodu cieszyła się poparciem Bismarcka któremu na tym zależało ze względu na dobre stosunki z Rosją. Jednak w 1879 roku ta partia, czy może raczej jej częśc, zdradziła Bismarcka przez co Reichstag przegłosował protekcjonistyczne cła na żyto. Oczywiście Bismarck na to zareagował.

 

Kiedy mówil o Laskerze że należy do ludzi, o których Pismo Święte mówi: 'nie sieją, nie zbierają plonów nie modlą się, nie przędą, a jednak są odziani - nie powiem jak, ale w każdym razie są ubrani'", mial z pewnością na myśli junkrów pruskich. Z jakichś tradycji protestanckich wynikało że junkrzy ubierali się bardzo nędznie, pewnie jako ci co nie sieją i nie orzą a zbierają. W kościele podczas mszy zajmowali poślednie miejsca zaś poczesne miejsce miał tam najbogatszy chłop w parafii i był też najlepiej ubrany. Oczywiście to w niczym nie podważało ważnej pozycji politycznej junkrów.

 

Tutaj daje się zauważyć że Bismarck na całego zadarł z junkrami, z których zresztą się wywodził. Pewnie walnie się to przyczynilo do jego upadku.

 

Tak rozumiem sens tego cytatu.

 

 

Edited by euklides

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko mnie nie chodzi o Laskera, tylko co uzasadniał Bismarck. Prościej: uzasadniał utrzymanie w miarę wolnego handlu czy nowe taryfy?

To o junkrach ubierających się nędznie, potraktuję jako żart...

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
42 minuty temu, secesjonista napisał:

 co uzasadniał Bismarck. Prościej: uzasadniał utrzymanie w miarę wolnego handlu czy nowe taryfy?

To o junkrach ubierających się nędznie, potraktuję jako żart...

 

Bismarck chciał wolnego handlu. W 1879 roku liberałowie którzy dotąd byli również zwolennikami wolnego handlu oddali głosy za narzuceniem ceł a Bismarck chciał to udaremnić. To był początek jego kłopotów.

 

A o tych junkrach ubierających się nędznie to nie zaden żart. Można to znaleźć nawet w literaturze na przykład u Kirsta. Coś ten Bismarck miał przecież na myśli. Zresztą nędznie to wcale nie znaczy że jak żebrak w łachmanach. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję założyć odrębny temat i udowodnić w nim na podstawie wspomnień i źródeł ikonograficznych - nędzne ubieranie się junkrów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.