Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
piterzx

Wiosna Ludów na Węgrzech

Recommended Posts

piterzx   

Witam,

Temat ogólny traktujący o Wiośnie Ludów na Węgrzech. Jak przebiegało powstanie węgierskie 1848 - 1849 ? Jakie były jego skutki? Czy, Waszym zdaniem, miało szanse powodzenia? Co powiecie na temat bilansu sił?

Słowem wszystko o powstaniu węgierskim 1848-1849.

Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   
* W monarchii habsburskiej działania toczyły się na 5 frontach:

o W Austrii - rewolta liberalna. W kwietniu oktrojowano konstytucję. Liberałowie nie byli do końca zadowoleni. Cesarz musiał ustąpić ludowi i zwołać zgromadzenie konstytucyjne. Następował kres absolutyzmu. W październiku obrady przerwano. Dwór przeniósł się do Ołomuńca. Chłopi otrzymali we wrześniu 1848r. zniesienie pańszczyzny odszkodowaniem, co osłabiło powstanie liberałów. Poza tym winę za odszkodowania położona no parlament. Parlament osłabiono i przeniesiono do Kromieryża. W grudniu 1848 roku cesarza Ferdynand I abdykował, na tron wstąpił Franciszek Józef I. Liberałowie poszli z nim na kompromis. Ten cesarz w marcu 1849 odrzucił konstytucję, rozwiązał parlament i przywrócił absolutyzm.

o We Włoszech - narodowa i liberalna. Liberałowie szukali tu przywódcy. Myśleli o papieżu Piusie IX (pocz. 1846 rok). Innym kandydatem był Król Sardynii (Piemontu)- Karol Albert. Wiosną 1848 władzę po opuszczeniu wojsk w płn. Włoszech przejmują liberałowie. Armia jednak wróciła (Radetzky), obiecując chłopom korzyści. Karol Albert podjął się walki, ale wojska stłumiono pod Custozą. W marcu 1849 kolejna wojna zakończyła się porażką. Wpływy austriackie przywrócono. Na krótki czas po opanowaniu Rzymu przez rewolucjonistów9 papież musiał uciekać. Utworzono Republikę Rzymską. Wojska francuskie w lipcu 1849 roku przywróciły porządek.

o Na Węgrzech narodowa i liberalna- tutaj nie udało się przywrócić porządku. W marcu 1848 parlament uchwalił konstytucję. Głównym przedstawicielem liberałów był Lajos Kossuth. Z początku dążyli oni do powstania królestwa pod władzą cesarza. Kiedy w styczniu 1849 roku wkroczyły do Węgier wojska. Parlament węgierski zdetronizował cesarza. W sierpniu Węgrzy musieli się poddać.

o W Czechach narodowa i liberalna. W czerwcu 1848 roku, w Pradze zebrał się Zjazd Słowiański. Działacze z czech, Ukrainy i Polski zastanawiali się nad wystąpieniem przeciw cesarzowi. Szybko jednak obrady przerwano i Zjazd rozwiązano.

o W Galicji narodowa i liberalna. W 1846 doszło tu do okrutnych wystąpień chłopów przeciw szlachcie. W wielu miastach powołano komitety narodowe. Władze austriackie krwawo je liwkiwdowały przy użyciu gwardii narodowych. Prowokowano spory polsko-ukraińskie. W kwietniu 1848 chłopi zostali zwolnieni od pańszczyzny na mocy dekretu gubernatora F. Stadiona. Zapowiadał on uwłaszczenie chłopów bez odszkodowania.

Te wydarzenia pokazały, że imperium habsburskiemu grozi rozpad z powodu tendencji ośrodkowych (narodowych i liberalnych). Poza tym, monarchowie dostrzegli w chłopach nie tylko ciemną masę, ale podporę monarchii i wartości konserwatyzmu.

Oto fragment mojego artykułu o sytuacji w Europie w latach 1815-1849 ( http://www.historia.org.pl/index.php?id=europapowiedenska ).

Pierwsze skojarzenie z wydarzeniami na Węgrzech jamie mi przychodzi to hasło: "Za wolność Naszą i Waszą" i postać Bema.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Po różnych stronach barykady stali wtedy Polacy - Traugutt dowodził oddziałem tłumiącym powstanie. Mam pytanie - spotkał się w trakcie walk z żołnierzami Bema?

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   

Po różnych stronach barykady stali wtedy Polacy - Traugutt dowodził oddziałem tłumiącym powstanie. Mam pytanie - spotkał się w trakcie walk z żołnierzami Bema?

Zdecydowanie tak - przynajmniej pod Temesvár.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.