Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
widiowy7

Ucieczka z Sobiboru

Rekomendowane odpowiedzi

widiowy7   

http://www.izrael.badacz.org/historia/szoa...zy_sobibor.html

14 października 1943 roku z niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze uciekło ponad 300 z 600 więźniów.

Film o takim tytule oglądałem. A co sądzicie o dalszych losach uciekinierów?

Z podlinkowanego artykułu taki mały cytat:

Uciekło 300 Żydów, z których wyzwolenia doczekało zaledwie 30. Wielu zginęło z rąk partyzanckich oddziałów NSZ, wielu zginęło walcząc z Niemcami w innych oddziałach partyzanckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Ja znam historię uciekinierów z Treblinki, ale można to podciągnąć pod jedno w sumie. Musieli znaleźć ludzi, którym można zaufać (akurat Ci, o których czytałam mieli blisko przyjaciół rodziny), a to było ciężkie, poza tym sąsiedzi mogli okazać się kolaborantami, jeżeli uciekinierzy mieli wyraźne semickie rysy to też mógł być problem. Potem również przyłączyli się do wojsk idących na zachód.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Mam pytanie: niby dlaczego z ręki NSZ ginęli ci Żydzi? To brzmi, jakby NSZ było organizacją faszystowską. Proszę o dowody.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Mam pytanie: niby dlaczego z ręki NSZ ginęli ci Żydzi? To brzmi, jakby NSZ było organizacją faszystowską. Proszę o dowody.

To był cytat z artykułu, zobacz nagłówek.

Z tego co czytałem bardzo bardzo dawno temu, to uciekinierzy z Sobiboru nie mieli farta.

Albo wpadli w "ramiona" grup bandyckich, albo zbyt nerwowych oddziałów partyzanckich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

To ja poproszę dowód, jednoznaczny, ze NSZ mordowalo Żydów. Wtedy możemy uznać NSZ za organizację ''faszystowską'' jak w PRL-u.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fazer   

Właśnie przymierzam się do lektury "Buntu w Sobiborze" Bialowitzów (jest już w sprzedaży). Jeśli ktoś z Was przeczytał, to chętnie przeczytam opinie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

Ja już jestem (prawie) po lekturze. Książka wzruszająca i poruszająca. To co w niej uderzyło mnie najbardziej to nie sama ucieczka. Nie życie w obozie a... stosunki Polsko - Żydowskie przed wojną. A raczej ich brak. Czasem mi wstyd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fazer   

mi osobiście, wstyd jest zawsze, a zwłaszcza teraz, gdy słyszę wypowiedzi np. na temat Strachu Grossa i tego jacy to Polacy byli dobrzy, a Żydzi źli (i nadal są)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

O strachu to możemy w innym wątku. (Szybko się uczę i po ostrzeżeniu już wiem że trzeba na temat :wink: )

Bialowitza uratowali Polacy tak czy nie? (po ucieczce już)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
mi osobiście, wstyd jest zawsze, a zwłaszcza teraz, gdy słyszę wypowiedzi np. na temat Strachu Grossa i tego jacy to Polacy byli dobrzy, a Żydzi źli (i nadal są)

Napiszę tak: ja też się wstydzę, przede wszystkim dlatego że nie potrafimy prowadzić normalnej polemiki na temat naszej przeszłości.

I do tego zadaję sobie ciągle jedno pytanie: czy aby obie strony dojrzały do prowadzenia jakiegokolwiek dialogu? Skoro Polacy od razu walą pięściami gdy im się mówi że popełnili zbrodnie, a Żydzi się obrażają i bojkotują gdy im się mówi że nie byli jedynymi którzy „stracili kogoś” na tamtej wojnie...

Zwłaszcza po przeczytaniu, niektórych komentarzy na Forum Żydów Polskich, mam wrażenie że Polacy są jeszcze gorsi od Niemców...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ponurak   

bavarsky, o to właśnie mi chodzi. Nie umiałam tego nazwać. Nie dorośliśmy do prowadzenia dialogu. Ani jedna ani druga strona.

Bo przecież wśród Polaków zdarzały się szumowiny. Ale zdarzali się też piękni wspaniali ludzie którzy narażali życie by kogoś uratować.

Bialowitz pisze i o takich i o takich za co jestem mu wdzięczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.