Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Stefan Bobrowski

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Z pewnością jedna z najważniejszych postaci polskich XIX - wiecznych, 22 - letni przywódca powstania styczniowego, jeszcze przed styczniem 1863 r. - jeden z najgorętszych zwolenników jego wywołania. Przeciwnik Langiewicza, co doprowadziło do konfliktu z Adamem Grabowskim, a w dalszej perspektywie pojedynku. 12 kwietnia 1863 r. dochodzi do walki, a właściwie jednego strzału Grabowskiego, który zabija Bobrowskiego.

Jak oceniacie tą postać? Jak oceniacie jego pracę na rzecz zorganizowania walki zbrojnej? Czy musiał stawać do walki z Grabowskim? Czy jego młody wiek go rozgrzesza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tło konfliktu było nieco inne, wreszcie kiedy Bobrowski dowiedział się o objęciu dyktatury przez Langiewicza, to w liście do Zygmunta Padlewskiego stwierdzał: "Ja odetchnąłem swobodniej. Prawdopodobnie dyktatura ta nie pozostanie li tylko na papierze, gdyż Langiewicz stał się i moralnym dyktatorem kraju (...). Przyjęliśmy kiedyś dla zapewnienia zwycięstwa zasadniczym prawdom rewolucyjnym dyktaturę pana Ludwika,, teraz tym spiesznej powinniśmy powitać kombinację, oddającą ster rządów w ręce człowieka młodego i rzutkiego, któremu dotychczas nic nie ma do zarzucenia". Dopiero kiedy dowiedział się o okolicznościach "przekazania" dyktatury, wystąpił z wnioskiem by napisać w ostrym tonie list do Langiewicza. Tyle, że przecież ostatecznie list nie był skierowany w osobę czy władzę Langiewicza, miał on jedynie zmusić dyktatora, by ten: "odpędził intrygantów". 

A głównym intrygantem miał być właśnie hrabia Adam Grabowski. Ostatecznie list nie trafił do Langiewicza, ten znajdował się już w austriackim areszcie. Zatem został złożony do akt Rady Naczelnej Galicyjskiej. Ktoś go jednak stamtąd wydostał, powielił i rozpropagował. A stało w nim o samym Grabowskim: "Jest to prosty szalbierz i oszust polityczny". Grabowski stanął przed Sądem Honorowym pod przewodnictwem gen. Ignacy Kruszewskiego. Wychodząc Grabowski podał wszystkim rękę, ale Brzozowski swoją cofnął , w efekcie Grabowski wyzwał go na pojedynek. Początkowo Bobrowski wyzwania nie przyjął, ale potem ustanowił sekundantów i ostatecznie do pojedynku doszło w Łaszewie pod Rawiczem.

/za: A.H. Zdanowski "Stefan Bobrowski (1840-1863). Próba biografii"/

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.