Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Stefan Bobrowski

Recommended Posts

Tofik   

Z pewnością jedna z najważniejszych postaci polskich XIX - wiecznych, 22 - letni przywódca powstania styczniowego, jeszcze przed styczniem 1863 r. - jeden z najgorętszych zwolenników jego wywołania. Przeciwnik Langiewicza, co doprowadziło do konfliktu z Adamem Grabowskim, a w dalszej perspektywie pojedynku. 12 kwietnia 1863 r. dochodzi do walki, a właściwie jednego strzału Grabowskiego, który zabija Bobrowskiego.

Jak oceniacie tą postać? Jak oceniacie jego pracę na rzecz zorganizowania walki zbrojnej? Czy musiał stawać do walki z Grabowskim? Czy jego młody wiek go rozgrzesza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tło konfliktu było nieco inne, wreszcie kiedy Bobrowski dowiedział się o objęciu dyktatury przez Langiewicza, to w liście do Zygmunta Padlewskiego stwierdzał: "Ja odetchnąłem swobodniej. Prawdopodobnie dyktatura ta nie pozostanie li tylko na papierze, gdyż Langiewicz stał się i moralnym dyktatorem kraju (...). Przyjęliśmy kiedyś dla zapewnienia zwycięstwa zasadniczym prawdom rewolucyjnym dyktaturę pana Ludwika,, teraz tym spiesznej powinniśmy powitać kombinację, oddającą ster rządów w ręce człowieka młodego i rzutkiego, któremu dotychczas nic nie ma do zarzucenia". Dopiero kiedy dowiedział się o okolicznościach "przekazania" dyktatury, wystąpił z wnioskiem by napisać w ostrym tonie list do Langiewicza. Tyle, że przecież ostatecznie list nie był skierowany w osobę czy władzę Langiewicza, miał on jedynie zmusić dyktatora, by ten: "odpędził intrygantów". 

A głównym intrygantem miał być właśnie hrabia Adam Grabowski. Ostatecznie list nie trafił do Langiewicza, ten znajdował się już w austriackim areszcie. Zatem został złożony do akt Rady Naczelnej Galicyjskiej. Ktoś go jednak stamtąd wydostał, powielił i rozpropagował. A stało w nim o samym Grabowskim: "Jest to prosty szalbierz i oszust polityczny". Grabowski stanął przed Sądem Honorowym pod przewodnictwem gen. Ignacy Kruszewskiego. Wychodząc Grabowski podał wszystkim rękę, ale Brzozowski swoją cofnął , w efekcie Grabowski wyzwał go na pojedynek. Początkowo Bobrowski wyzwania nie przyjął, ale potem ustanowił sekundantów i ostatecznie do pojedynku doszło w Łaszewie pod Rawiczem.

/za: A.H. Zdanowski "Stefan Bobrowski (1840-1863). Próba biografii"/

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.