Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
marcin29

Metoda noszenia broni bocznej w Wehrmachcie,Waffen-SS

Recommended Posts

cbr   

Z bardzo prostej przyczyny. Czy ktokolwiek miał w ręku kaburę do P08 lub P38? Z reguły(bo są też miękkie, produkowane pod koniec 43') jest profilowana i sztywna wykonana z grubej licowanej skóry. I tak oto taka kabura ma też sztywne wieko zamykające ową. Lewą ręką otwieramy pasek, przytrzymujemy wieko, a prawą ręką wyciągamy broń. Po za tym, trudniej jest podejść taką osobę i wyciągnąć broń od tyłu. Tym bardziej, że w kaburze do P08 jest pod skosem wszyty pasek zamykający. Manualnie wg mnie łatwiej na sposób niemiecki sięgnąć po broń, niż w sposób "kowbojski". Wówczas musisz sięgnąć lewą ręką aby otworzyć miękką klapkę. Prawą wyciągasz broń. Można też Prawą otworzyć i wyciągnąć. Ale to nie dziki zachód i nie 12 w południe.

Pozdro.

cbr   

Sugerowałbym także tym co mają możliwość: Zapięcia pasa głównego z kaburą po prawej stronie. Próba wyciągnięcia broni. Następnie rozpięcie pasa, przesunięcie kabury w sposób regulaminowy i ponowna próba wyciągnięcia broni. Na koniec morał: Juz wiem, dlaczego USA po prawej nisko,(istnieją także inne sposoby noszenia pistoletów) a WH i WSS(etc) wyżej po lewej. :) POZDRO

ciekawy   

Metoda noszenia broni bocznej przez oficerów niemieckich była inna niż w większości armii, po lewej stronie,magazynkem do przodu,skąd taki orginalny sposób noszenia broni bocznej?

W 1939r. w ten sposób nosili broń boczną oficerowie 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. S. Maczka.

W sumie to mogę sprawdzić, jak to jest z P08 i P38 i ich kaburami. Sam na codzień noszę broń, ale w zupełnie innej kaburze, więc zawsze mam ją po prawej stronie. Tak mi jest najwygodniej.

Andreas   
W sumie to mogę sprawdzić, jak to jest z P08 i P38 i ich kaburami.

Nie trzeba zakładać kabury do P-38 i P.08, by dowiedzieć się, że noszenie jej w ''konwencjonalny'' sposób jest wysoce niewygodne przez - jak to ujął już das_reich - sztywne wieko, które ściśle przylega, inaczej niż w sowieckich, amerykańskich i brytyjskich kaburach.

Andreas   
Nagant też ma dosyć sztywną kaburą, podobnie jak ta od TT, którą miałem w rękach.

Nie tyle chodzi o sztywność samej kabury, co o dobrze przylegające do niej wieko.

nagant-kabura-do-ze-smycza-i-wyciorem-1372775699.jpg

Mamy kaburę do Naganta, kabura do TT ma podobne zapięcie. W tym wypadku można spokojnie odpiąć jedną ręką kaburę, pociągając za pasek, który wypnie się z knopika. Jest to szybki i prosty sposób.

4.jpg

Tutaj mamy kaburę do Colta(replikę) - a ściślej - zbliżenie na zapięcie. Tutaj też metoda jest prosta - wystarczy lekko pociągnąć jedną ręką wieczko, które wypnie się z knopika.

3b3c55130e66ea39.jpg

antique-german-luger-holster-pre-ww1-original_110652484022.jpg

Tutaj mamy kolejno kabury do Walthera P-38 i Lugera P.08(oryginały).

Otóż, jak widać doskonale, obydwie kabury są zamykane przez sztywne i dobrze dopasowane wieka, na dokładkę zapinane paskami, przechodzącymi przez szlufki(w przypadku Lugera pasek jest jeszcze zapinany sprzączką).

Żeby wyciągnąć pistolet trzeba odpiąć kaburę lewą ręką i przytrzymać nią wieko, zaś prawą sięgnąć po pistolet. I ten sposób jest znacznie wygodniejszy, niż ''kowbojski'', przy którym można się strasznie namordować.

Próbowałem swego czasu obydwu sposobów.

cbr   

W sumie to mogę sprawdzić, jak to jest z P08 i P38 i ich kaburami. Sam na codzień noszę broń, ale w zupełnie innej kaburze, więc zawsze mam ją po prawej stronie. Tak mi jest najwygodniej.

Prawdopodobnie masz współczesną broń, i na dodatek bez wieka/klapki. Wcale się nie dziwie wówczas, że nosisz po prawej stronie. Ale sprawdź i zobacz jęśli masz możliwość.

Nie trzeba zakładać kabury do P-38 i P.08, by dowiedzieć się, że noszenie jej w ''konwencjonalny'' sposób jest wysoce niewygodne przez - jak to ujął już das_reich - sztywne wieko, które ściśle przylega, inaczej niż w sowieckich, amerykańskich i brytyjskich kaburach.

Nie ta nazwa użytkownika kolego. Po za tym źle mnie zrozumiałeś, sztywna klapa wcale nie świadczy o tym, że wyciąga się ją gorzej - wręcz przeciwnie. Jest zabójczo wygodnie.

Andreas   
Nie ta nazwa użytkownika kolego

Wybacz, przyzwyczajenie. :)

Po za tym źle mnie zrozumiałeś, sztywna klapa wcale nie świadczy o tym, że wyciąga się ją gorzej - wręcz przeciwnie. Jest zabójczo wygodnie.

Ale ja temu nie zaprzeczam - wyciągając pistolet z kabury od np. Walthera było mi wygodniej, niż w wypadku np. TT.

Pisałem o tym, że noszenie kabury w konwencjonalny, tj. ''kowbojski'' sposób, po prawej stronie jest niewygodne.