Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Metody walki Żydów z eksterminacją ich narodu

Recommended Posts

dzionga   

Nie mam na myśli powstania w getcie warszawskim, gdyż taki temat już jest, ale może jeszcze gdzieś wybuchały powstania żydowskie przeciwko hitlerowcom? Jak reagowali bogaci i potężni Żydzi z USA i z Izraela, jak pomagali swoim pobratymcom?

Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi Lichtenfeld stworzył system walki - Krav Magę.

Młodzi bratysławscy Żydzi dzięki niemu nie poddawali się okupacji, jest to przykład inicjatywy lokalnej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

W Treblince 2 sierpnia 1943 r. wybuchł bunt, uciekło spora liczba więźniów, ale większość Niemcy dogonili i zamordowali, uratowało się tylko kilkanaście osób. A bunt wybuchł, bo większość esesmanów i własowców udała się nad oddaloną o kilka kilometrów rzekę, bo dizeń był wyjątkowo upalny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widzący   

Głownymi metodami walki Żydów przeciwko prześladowaniom hitlerowskim była konkurencja w posluszeństwie oraz proby korumpowania prześladowców. Spoleczność talmudyczna miała silne poczucie zależności od swojej oligarchii i rożnego rodzaju przywodcow, ktorzy byli lepiej traktowani w przeciwieństwie do inteligencji polskiej niszczonej zdecydowanie od początku okupacji.

W okresie wykonywania nakazu przemieszczania sie do gett jedynie Zygielbojm jak kot na puszczy nawolywal do sabotowania i za wszelką cenę unikania przenoszenia się do gett.

14 października 1943e wybuchł bunt w obozie śmierci akcji reinhardt w Sobiborze pod Włodawą spowodowany brakiem transportow do zagazowania i przywiezieniem transportu członkow sonderkomand żydowskich z likwidowanego obozu śmierci w Belżcu. Przywiezieni na stacji w Sobiborze obawiajac się zagazowania w komorach odmowili wyjścia z wagonów i ucilowali odebrać broń SSmanom i Ukraińcom. Zostali wymordowani w wagonach i na przystanku w Sobiborze.

Ponad sześćsetosobowych komandach żudowskich w Sobiborze od dluższego czasu działala kikuosobowa organizacja kierowana przez syna rabina z Żólkiewki Leo Lejbę Feldhendlera , ktorej członkowie korzystali z możliwoiści spotkań by dyskutować o możliwościach ucieczki. Wymordowanie sonderkomand z Bełżca sklonilo ich do wciągnięcia do tej konspiracji odicera z Armii Czerwonej wybranego do sonderkomanda z transportu z Mińska. Pokierowal on planem zwabienia kilku SSmanów w ustronne miejsca w celu ich zabicia na kilka minut przed codziennym apelem i w czasie apelu korzystajac ze zdobytej broni zaatakować wartownię i spowodować zbiorową ucieczkę. Plan się udal i spośród okolo 550 Żydow ucieklo 320 z czego 150 udalo się uciec przed pościgiem. Sowiecki oficer na czele oddziłku sowieckich Żydów, ktorzy zawładnęli całą bronią posiadaną przez uciekinmierów (poza jednym niesprawnym karabinem, kltórego polski Żyd nie chcial oddać) podstępnie oddalił sie od reszty uciekinierów pozostawiając ich bezbronnych na łasce pościgu.

Bunt w Sobiborze opisany jest w książce "Z popiolów Sobiboru" przez Tomasza Blatta czlonka organizacji Feldhendlera. Po wojnie został on oficerem UB i opisal swe okupacyjne przeżycia , których nie mogł wydać gdyż koniecznie chciał napisać o mordowaniu partycantów żydowskich przez gen Korczyńskiego (pomimo, że szefem cenzury PRL byl Żyd Marceli Reich Ranicki).

Share this post


Link to post
Share on other sites
100icki   

Wg Grossa Żydzi to wyjątkowo "bitny" naród.

W RKKA w klasyfikacji medalowej Żydzi są na 5 miejscu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pac-man   

Nie siłą lecz duchem jak to mawiali. Powstanie w getcie wybuchło gdy większa część ludności już dawno była prochem w Treblince czy gdzieś indziej. To nie miało powodzenia. Oni się po prostu za późno wzięli za stawianie oporu.

Edited by pac-man

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oni się po prostu za późno wzięli za stawianie oporu.

No to zastanówmy się, jakie skutki spowodowałoby wywołanie powstania w czasie "wielkiej deportacji", latem 1942 r.? Jakie były szanse na sukces, na pomoc polskiego podziemia, na reakcję zachodu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

jaka reakcja? Żadna realna - może protesty albo noty protestacyjne przeciw komuś czy czemuś [ludziom dowodzącym, lub metodom]. Potem wizyta z Czerwonego Krzyża i kilka dni spokoju pokazujący wieź potiomkinowską...

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.