Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Leuthen

Konferencja 'Znaki Pamięci II' Śladami

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

Komunikat ze strony www Stowarzyszenia Aktywnej Ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji "CRUX GALICIAE" (www.cruxgaliciae.org):

"Jesienią 2008 stowarzyszenie Crux Galiciae organizuje drugą konferencję naukową „Znaki Pamięci II". Tym razem będzie to konferencja międzynarodowa, z udziałem przedstawicieli klubu KVH Beskydy z Humennego, Słowacja. Podczas spotkania zaprezentujemy wyniki najnowszych badań nad działaniami wojennymi oraz cmentarzami z okresu I wojny, które to tematy poruszy ośmiu prelegentów.

Konferencja odbędzie się 25 października 2008 (sobota), w Domu Polsko- Słowackim w Gorlicach. Towarzyszyć jej będą wystawa zdjęć nieprezentowanych do tej pory publicznie, przedstawiających cmentarze w Zachodniej Galicji oraz na Słowacji a także promocja wydawnictwa Crux Galiciae zawierającego referaty przedstawione podczas I konferencji „Znaki Pamięci" z 27 października 2007."

Nieskromnie dodam, że jestem jednym z referentów :mrgreen: , a tematem mego wystąpienia będą walki 11 bawarskiej Dywizji Piechoty w Beskidzie Niskim w maju 1915 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj,

z racji zamieszkania [Kraków] i zmotoryzowania czasem zwiedzam cmentarze i podziwiam je . to jest Coś!

Mam też male pytanie do Ciebie: czy będą gdzieś dostępne materialy z tej konferencji?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
czy będą gdzieś dostępne materialy z tej konferencji?

Tak, planowane jest ich wydanie, ale zapewne ukażą sie one za jakiś rok (materiały z konferencji z 2007 r. będą dostępne za miesiąc).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Witaj,

z racji zamieszkania [Kraków] i zmotoryzowania czasem zwiedzam cmentarze i podziwiam je . to jest Coś!

Mam też male pytanie do Ciebie: czy będą gdzieś dostępne materialy z tej konferencji?

pozdr

A możecie mi powiedzieć gdzie takie miejsca najciekawsze leżą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
A możecie mi powiedzieć gdzie takie miejsca najciekawsze leżą?

Chodzi o najciekawsze cmentarze z I wojny światowej w Galicji Zachodniej? Zależy kto co lubi - czy monumentalne cmentarze Hansa Mayra (wtedy to np. okolice Gorlic), czy ciche zapomniane cmentarzyki leśne na stokach Beskidów (wtedy nekropolie projektowane przez Duszana Jurkowicza w I Okręgu Cmentarnym Żmigród). Generalnie polecam zainteresowanym stronkę www Mirosława Łopaty http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

Dla osób pragnących zwiedzać cmentarze przydatny będzie trzytomowy przewodnik Romana Frodymy, wydany w latach 90-tych XX w. przez Oficynę Wydawniczą "Rewasz". Faktografia w nim co prawda mocno kuleje, ale za to łatwo dzięki niemu odnaleźć poszczególne nekropolie.

[ Dodano: 2008-10-29, 11:23 ]

Konferencja się odbyła, a ja zgodnie z zapowiedzią wygłosiłem referat ;)

Było bardzo sympatycznie, choć frekwencja słuchaczy nie była zbyt wysoka (ok. 40-50 osóB). Można już nabywać (za pośrednictwem Domu Polsko-Słowackiego w Gorlicach) materiały z zeszłorocznej, pierwszej konferencji "Znaki Pamięci".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja tam polecam okolice Bochni. Sobolów Zonia Nieprześnia Grabina Leszczyna Królówka cztery cmentarze w Łąkcie dwa w Żegocinie + dwa w Rajbrocie. Nowy Wiśnicz, Stary Wiśnicz, dwa cmentarze w Bochni. W ciągu jednego dnia trochę pozwiedzasz. Drugi dzień to okolice na północ od Bochni i Brzeska Krzeczów, Mikluszowice, Niedary Świniary Uście Solne Gawłów Szczepanów Bielcza Szczurowa itd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
redbaron   

Materiały z konferencji już się ukazały - udało mi się wyłudzić egzemplarz od naszego forumowego kolegi ;) Publikacja jest niskonakładowa - raptem 300 egzemplarzy, ale Stowarzyszenie Crux Galiciae może jeszcze ma jakieś na sprzedaż.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.