Jump to content

Airacobra

Użytkownicy
 • Content count

  25
 • Joined

 • Last visited

About Airacobra

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  I wojna światowa
 1. Ja tam w "Stalowych Burzach" i we wspomnieniach legionowych natrafiłem na opis "Strzelby dalekosiężnej" więc może jednak jakieś sztucery tam były - ewentualnie tak nazywano zwykły kbk z lunetą - niestety opisy nie rozwinęły tego problemu
 2. Maxim MG-08

  Dokładnie, MG 08/15 był nadal na wyposażeniu jednostek fortecznych, bunkry wokół twierdzy Glogau wg opisów książkowych były właśnie w nie wyposażone w 1939 roku w trakcie ataku na Polskę i ponoć w 1945 dalej ta broń tam funkcjonowała.
 3. Uzbrojenie strzeleckie C.K armii

  Co do Schwarzlose, to jego problemem była amunicja, poza tym przewyższał MG 08 w konstrukcji, aczkolwiek szybkostrzelność jak i zasięg nie powalały choć pod koniec wojny dzięki prostemu zabiegowi wymiany sprężyny niektóre egzemplarze lotnicze zwiększyły swoją szybkostrzelność z 380 do przeszło 600 strzałów na minutę.
 4. Col di Lana

  Proponuję zajrzeć do książki "Fortyfikacje w czasach Conrada von Hoetzendorf" Teren Tyrolu był szeroko ufortyfikowany, zaś możliwości przemieszczania się armii wysoce ograniczone. Każda z dróg prowadzących w strone terytorium A-W posiadała jakieś umocnienia, aby zdobyć jakąś drogę trzeba było te fortyfikacje obezwładnić - artylerii górskiej się nie bały, a ciężką artylerię w tym terenie ciężko było przemieścić i umieścić na stanowiskach bojowych. Te fortyfikacje kupiły Austriakom czas na organizację obrony. Przewaga liczebna nie miała tu wielkiego znaczenia - vide walki o Monte Cassino i kampania we Włoszech w czasie DWS.
 5. Kawaleria

  Wiem, pewnie odgrzeję starego kotleta, ale sporo o wykorzystaniu kawalerii w 1914 roku na wschodzie pisze Pawlik w "Bitwie pod Lwowem" - błędne wykorzystanie kawalerii przez Austriaków, a bitwa pod Jarosławicami opisana jest ciekawie wraz ze schematami przez Rosjan tu: http://www.grwar.ru/library/Slivinsky/inde...b23250df0ae51fa
 6. Więc tak jak się obawiałem po polsku poza fragmentami we wspomnieniach żołnierskich temat niemal dziewiczy. Cóż do nauki niemieckiego trzeba się chyba zabrać (z angielskim pisanym radzę sobie już nawet czasem bez słownika). Co do frontu bałkańskiego to w którejś z bibliotek amerykańskich są wspomnienia amerykańskiego korespondenta z okresu połączonej ofensywy przeciw Serbom. Opisuje nawet ewakuację via Albania na Korfu. Mam pdf'a na dysku jakby ktoś reflektował.
 7. Prosiłbym o wpisanie literatury związanej z walkami na tych frontach: 1. Durchbruch am Isonzo - tomy 12 i 12b serii Reichsarchivu - niestety gotyk i po niemiecku (posiadam tom 12 b od Tagliamento po Piavę)
 8. Lotnictwo nad Italią

  No i naloty Caproni na fabryki w Austrii. Chyba najciekawsze bombowce PWS. Pamiętam jakiś film na Discovery o ich wyczynach.
 9. Cywile podczas I WŚ

  http://lh5.ggpht.com/_DIS8uiA50LA/RviqH1lZ...40/DSC_0052.jpg Takie wspomnienie z cmentarza w Tarnobrzegu.
 10. Operacja limanowsko-łapanowska

  Tak to nowe wydanie już nie Rewaszu tylko Ruthenusa z Krosna. Dofinansowane przez ROPWiM i Województwo Małopolskie. Niestety zasięg książki obejmuje Gorlice i niektóre pokrewne Tarnowowi tereny (Jest powiat Dąbrowa Tarnowska)np opisane są cmentarze w Uściu Jezuickim (legioniści) i Charzewicach(potyczka IR95 i któregoś z FJB 30 bodajże ze Steyr 19 XI 1914) - nie mające wspólnego nic z operacją gorlicką - tylko z walkami odwrotowymi w X i XI 1914 roku. Poza tym to większość cmentarzy operacji gorlickiej i z nią powiązanych. Fajne wydanie ale na wyprawy sporo lepsze poprzednie 3-tomowe, bo gabaryty mniejsze. Na allegro się czasem pojawia, warto kupić bo mapki są spoko, do tego dużo ciekawych zdjęć.
 11. Działania wojenne w Galicji 1914-1915

  Rezultat walk hmm w 1914 do luftu. Klęska pod Lwowem, zmarnowana szansa na utrzymanie linii Sanu przez kłótnie pomiędzy pułkami dzielnej 12 krakowskiej DP (żaden z pułków nie zniszczył rosyjskiej przeprawy w nocy a rano było za późno). Pomoc niemiecka to kompletna klapa stałe próby pokonania Francji zamiast wyeliminowania Rosji. Generalnie to sztabiści niemieccy odpowiadają za przegranie wojny z Francją i chyba nie tylko. Gdyby wojska A-W nie musiały atakować Rosji same bo Niemcy ugrzęźli we Francji, gdyby doceniono możliwości mobilizacyjne Rosji, gdyby zaatakowane Serbię wcześniej, generalne odpowiedź na pytanie Leuthena składa się z wielu gdybów.
 12. Konferencja 'Znaki Pamięci II' Śladami

  Ja tam polecam okolice Bochni. Sobolów Zonia Nieprześnia Grabina Leszczyna Królówka cztery cmentarze w Łąkcie dwa w Żegocinie + dwa w Rajbrocie. Nowy Wiśnicz, Stary Wiśnicz, dwa cmentarze w Bochni. W ciągu jednego dnia trochę pozwiedzasz. Drugi dzień to okolice na północ od Bochni i Brzeska Krzeczów, Mikluszowice, Niedary Świniary Uście Solne Gawłów Szczepanów Bielcza Szczurowa itd.
 13. Ja tam już dawno ją nabyłem. Ciekawa pozycja sporo ciekawych wiadomości, kawał dobrej roboty. Ja nadal czekam na jakąś książkę opisującą pole walki PWS z punktu widzenia plutonu czy kompanii, ale pewnie poza wspomnieniami nie doczekam się.
 14. Niemieckie zbrodnie wojenne na Zachodzie

  Co do mitu mordowania pielęgniarek to pewnie chodzi o Edith Cavell która była pielęgniarką, ale została rozstrzelana za udzielanie pomocy zbiegłym jeńcom. A poz tym to chyba wszystkie armie dopuszczały się różnych ekscesów - nasza rodzima błogosławiona Karolina Kózka z nieodległej ode mnie Zawady zginęła z ręki ruskiego żołdaka.
 15. A ja wybiorę Mannlichera, jako jedyny miał tylko dwutaktowy zamek - co pozwalało z niego strzelać dużo szybciej j niż z innych.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.