Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Akcje pacyfikacyjne w czasie powstania Chmielnickiego

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Znane są przykłady różnych akcji pacyfikacyjnych w czasie walk z Chmielnickim, m.in. słynny pochód Wiśniowieckiego, Potocki w 1655 r. chyba też się "rozerwał". Moje pytanie brzmi, czy takie akcje mogły przynieść (i czy przynosiły) coś dobrego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak się skończyło Powstanie Chmielnickiego? Masz tu chyba odpowiedź Tofiku na swoje pytanie - pacyfikacje terenow ukraińskich, osławione 'ogniem i mieczem' (czy nawet palem) nie mogło przynieść zamierzonego efektu, pogłębiało tylko obustronną nienawiść i zacietrzewienie. Chłopi ukraińscy miast, obawiając się represji, wracać pod panowanie panow koronnych woleli w masie 'czerni' przyłaczyć się do powstancow. Z drugiej strony, żołnierz koronny, nauczony barbarzyńskich praktyk inspirowanych przez dowodcow (Jarema, Kalinowski, Czarniecki) stosował potem identyczną politykę na innych terenach - vide rajd Czarnieckiego na Prusy w czasie 'Potopu'.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A jak się skończyło Powstanie Chmielnickiego?

A kiedy się ono skończyło? ;)

Z drugiej strony, żołnierz koronny, nauczony barbarzyńskich praktyk inspirowanych przez dowodcow (Jarema, Kalinowski, Czarniecki) stosował potem identyczną politykę na innych terenach - vide rajd Czarnieckiego na Prusy w czasie 'Potopu'.

Żołnierza nie trzeba było uczyć nienawiści do tych, którzy tą nienawiść powodowali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A kiedy się ono skończyło? ;)

Ok, pytanie tak samo bez sensu jak moje poprzednie, touche! Chodziło mi o to, że tak krwawe akcje pacyfikacyjne jakie miały miejsce od 1649 roku nie mogły wpłynąć na polubowane załagodzenie konfliktu. Oczywiście, masakry (z obu stron) miały już miejsce podczas poprzednich wystąpień kozackich, ale poziom okrucieństwa w czasie Powstania Chmielnieckiego sięgnął już takiego poziomu, od ktorego nie było powrotu do sytuacji sprzed 1648 roku.

Żołnierza nie trzeba było uczyć nienawiści do tych, którzy tą nienawiść powodowali.

Nienawiść - najgorsza rzecz z jaką mamy doczynienia podcza wojny domowej. Czerń i Kozacy oddawali z nawiązką za lata polityki magnatow kresowych wobec nich i zachowania Korony - kiedy Kozacy byli potrzebni, to ich wzywano do walki, a zaraz potem 'Kozak zrobił swoje, Kozak może odejść' i ustalanie śmiesznie małego rejestru. Za zachowanie powstańcow taką samą moneta odpłacił Jarema podczas swego niesławnego marszu, potem mieliśmy rzeź Kozakow po bitwie pod Beresteczkiem i 'podziękowanie' za tą masakrę w postaci jatki po Batohu. Maszyna okrucieństwa sama się nakręcała, ale pamiętajmy, że to działało w dwie strony - tak Polacy jak i Kozacy mieli ręcę zbrukane krwią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Nienawiść - najgorsza rzecz z jaką mamy doczynienia podcza wojny domowej.

Jest jeszcze gorsza rzecz niż nienawiść, religia. A powstanie Chmielnickiego było przesiąknięte propagandą, zarówno przez biskupów ukraińskich jak przez carskich wysłanników mówiących o zjednoczeniu się ziem i narodów mających jedną wiarę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.