Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
puella

Problemy aprowizacyjne armii Cezara

Rekomendowane odpowiedzi

puella   

Będzie mi bardzo miło, jeśli w tym temacie porozmawiamy sobie o problemach aprowizacyjnych, jakie występowały w legionach Cezara.

Kiedy, gdzie i dlaczego ?- to tak lakonicznie..

Temat w brew pozorom bardzo interesujący...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Shonen   

Masz racje temat na pierwszy rzut oka wydaje się dziwny, prosty a nawet mało interesujący.

Jednak jeśli ktoś ma za sobą zgłebiony temat Juliusza Cezara, w szczególności jego profesjonalizm jeśli chodzi o przygotowania do kampanii to zrozumie, że ten temat może przerodzić się w gługi wątek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Cóż, to ja może zacznę krótko, a ktoś dalej pociągnie wątek.

Znane są problemy Cezara głównie z kampanii w czasie wojny domowej. W Hiszpanii, pod Ilerdą, gdzie walczył z Afraniuszem został odcięty przez powódź od dostaw żywności, co szybko sprowadziło głód na legionistów. Również w czasie okrążenia Pompejusza pod Dyrachium jego żołnierze cierpieli głód, jednak wynikało to z niedostatecznej ilości jaką dysponowała górzysta Grecja, tym bardziej, że był to jeszcze okres przed żniwami (do ostatecznego starcia pod Dyrachium doszło na początku lipca).

Edytowane przez Explore

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Temat ciekawy, ja bym zwrócił uwagę na jeden jego aspekt, wyprawę do Brytanii. zwłaszcza pierwszą.

Gdy naczelnicy plemienni, którzy po bitwie zeszli się u Cezara (...) ponieważ zorientowali się, ze Rzymianie nie maja konnicy, okrętów i zboża, rozpoznali też niewielką liczebność wojska na podstawie niedużych rozmiarów obozu, a ten był nawet mniejszy i z tego powodu, że Cezar przeprawił legiony bez bagaży. Doszli do przekonania, że będzie najlepiej wzniecić powstanie, uniemożliwić naszym dowóz żywności i zaopatrzenia i stan ten przeciągnąć do zimy (...)* (ks.IV, 30)

od razu dla obrazu sytuacji dodać należy, że Cezar przeprawił się do Brytanii po uśmierzeniu walk na wybrzeżu kanału, a zbliżała się zima, okres nieżeglowny, zwłaszcza dla niedostosowanych do warunków tutejszych statków rzymskich.

warto zwrócić uwagę na pewne elementy - niezwykły pospiech (przeprawa bez bagaży, a więc de facto zaopatrzenia), z jednej strony pokazuje to, że pora do przeprawy była już rzeczywiście jedna z ostatnich i należało się spieszyć, z drugiej uzmysławia nam to chyba cele samego Cezara. Czasem zdarza się, ze imputuje się mu chęć zajęcia już podczas tej pierwszej wyprawy, całej wyspy. Wydaje mi się, ze chodziło mu raczej o taki sam efekt jak w przypadku przeprawy za Ren - napędzenia strachu miejscowym i uśmierzenie tutaj nastrojów. Warto pamiętać, że niewiele wcześniej, zakończył kampanię przeciw plemionom nadmorskim. Można założyć, że w potyczkach i walkach, zwłaszcza flot, brały udział posiłki z wyspy. Zatem zastraszenie i ukaranie mieszkańców wyspy byłoby z punktu widzenia Cezara jak najbardziej zasadne. taki pokaz rzymskiej siły militarnej. Stąd przeprawa dość pośpieszna tak by zdążyć jeszcze przed okresem nieżeglownym, stąd brak bagaży. Bo trudno mi imputować Cezarowi by uważał, że w kraju dla niego będącym terra incognita mógł zastosować taktykę - wojna wyżywi się sama. Raczej miałaby być to (moim zdaniem) krótka ekspedycja karna.

Potem narosła wokół niej legenda, zwłaszcza po reakcji jaka nastąpiła w samym Rzymie.

____________________________________________________________________________

* Cezar, Wojna Galijska, przek. Eugeniusz Konik

Edytowane przez Furiusz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.