Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
puella

Problemy aprowizacyjne armii Cezara

Recommended Posts

puella   

Będzie mi bardzo miło, jeśli w tym temacie porozmawiamy sobie o problemach aprowizacyjnych, jakie występowały w legionach Cezara.

Kiedy, gdzie i dlaczego ?- to tak lakonicznie..

Temat w brew pozorom bardzo interesujący...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Shonen   

Masz racje temat na pierwszy rzut oka wydaje się dziwny, prosty a nawet mało interesujący.

Jednak jeśli ktoś ma za sobą zgłebiony temat Juliusza Cezara, w szczególności jego profesjonalizm jeśli chodzi o przygotowania do kampanii to zrozumie, że ten temat może przerodzić się w gługi wątek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Explore   

Cóż, to ja może zacznę krótko, a ktoś dalej pociągnie wątek.

Znane są problemy Cezara głównie z kampanii w czasie wojny domowej. W Hiszpanii, pod Ilerdą, gdzie walczył z Afraniuszem został odcięty przez powódź od dostaw żywności, co szybko sprowadziło głód na legionistów. Również w czasie okrążenia Pompejusza pod Dyrachium jego żołnierze cierpieli głód, jednak wynikało to z niedostatecznej ilości jaką dysponowała górzysta Grecja, tym bardziej, że był to jeszcze okres przed żniwami (do ostatecznego starcia pod Dyrachium doszło na początku lipca).

Edited by Explore

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Temat ciekawy, ja bym zwrócił uwagę na jeden jego aspekt, wyprawę do Brytanii. zwłaszcza pierwszą.

Gdy naczelnicy plemienni, którzy po bitwie zeszli się u Cezara (...) ponieważ zorientowali się, ze Rzymianie nie maja konnicy, okrętów i zboża, rozpoznali też niewielką liczebność wojska na podstawie niedużych rozmiarów obozu, a ten był nawet mniejszy i z tego powodu, że Cezar przeprawił legiony bez bagaży. Doszli do przekonania, że będzie najlepiej wzniecić powstanie, uniemożliwić naszym dowóz żywności i zaopatrzenia i stan ten przeciągnąć do zimy (...)* (ks.IV, 30)

od razu dla obrazu sytuacji dodać należy, że Cezar przeprawił się do Brytanii po uśmierzeniu walk na wybrzeżu kanału, a zbliżała się zima, okres nieżeglowny, zwłaszcza dla niedostosowanych do warunków tutejszych statków rzymskich.

warto zwrócić uwagę na pewne elementy - niezwykły pospiech (przeprawa bez bagaży, a więc de facto zaopatrzenia), z jednej strony pokazuje to, że pora do przeprawy była już rzeczywiście jedna z ostatnich i należało się spieszyć, z drugiej uzmysławia nam to chyba cele samego Cezara. Czasem zdarza się, ze imputuje się mu chęć zajęcia już podczas tej pierwszej wyprawy, całej wyspy. Wydaje mi się, ze chodziło mu raczej o taki sam efekt jak w przypadku przeprawy za Ren - napędzenia strachu miejscowym i uśmierzenie tutaj nastrojów. Warto pamiętać, że niewiele wcześniej, zakończył kampanię przeciw plemionom nadmorskim. Można założyć, że w potyczkach i walkach, zwłaszcza flot, brały udział posiłki z wyspy. Zatem zastraszenie i ukaranie mieszkańców wyspy byłoby z punktu widzenia Cezara jak najbardziej zasadne. taki pokaz rzymskiej siły militarnej. Stąd przeprawa dość pośpieszna tak by zdążyć jeszcze przed okresem nieżeglownym, stąd brak bagaży. Bo trudno mi imputować Cezarowi by uważał, że w kraju dla niego będącym terra incognita mógł zastosować taktykę - wojna wyżywi się sama. Raczej miałaby być to (moim zdaniem) krótka ekspedycja karna.

Potem narosła wokół niej legenda, zwłaszcza po reakcji jaka nastąpiła w samym Rzymie.

____________________________________________________________________________

* Cezar, Wojna Galijska, przek. Eugeniusz Konik

Edited by Furiusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.