Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

SS Bremerhaven - pływający obóz koncentracyjny

Recommended Posts

Narya   

Niewiele o nim wiem, a właśnie się o nim dowiedziałem z wiadomości telewizyjnych. Polska wyprawa nurków popłynęła w miejsce jego spoczynku. Zginęło 400 ludzi od radzieckich bombowców. Pierwotnie był statkiem handlowym i pasażerskim.

Jakie tajemnice skrywa? Czy rzeczywiście był obozem koncetracyjnym? Czy było tam krematorium? Dla kogo był przeznaczony ten obóz? Dla kogo mógł być? Czy byli na nim także Żydzi (jako więźniowie oczywiście)?

Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Piszemy: ''Bremerhaven''. Był obozem koncentracyjnym o bardzo ponurej sławie. Stał w Policach(Politz), u ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego. Był przeznaczony dla polskich więźniów z Pomorza, Łodzi, Bydgoszczy, Zgierza itp. oraz dla dezerterów. Ludzie pracowali przy budowach, pracach chemicznych, wyładunkach... Lagerfuhrerem był Oskar Pust, pierwszą ofiarą-Stanisław Wasilewski. Jesli ktoś zasłavl podczas pracy i nie wstal następnego ranka, wachmani bili go kablem, lekarzem byl psychopatyczny felczer, który dokonywał paramedycznych eksperymentów, potrafił otworzyć klatkę piersiową żyletką, bez narkozy, znieczulenia, niczego, była jedna łazienka na wszystkich więźniów, codziennie ginęło od 5 do 10 osób. Trupy zwożono do pobliskiego lasku, warunki sanitarne i wyżywienie podobne jak w innych obozach koncentracyjnych.(dostawali na pół tygodnia bochenek chleba, na dzień zupę, kawałki kiełbasy, marmoladę w niedzielę i margarynę. Statwek zatopiono z ludźmi, ale... z Niemcami. Zginęło 441 żołnierzy, cywilów i urzędników.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

No dobrze, ale czy palono tam jak w innych obozach koncentracyjnych, ludzi? Czy były tam krematoria?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Nie bylo tam krematoriów ani komór gazowych, po prostu nie było miejsca. Napisałem wyżej, że trupy wywozono do lasu, owinięte w koce, zalewane wapnem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temu obozowi poświęcono odrębną publikację, z tym, że nie był to obóz koncentracyjny, jak stoi w tytule tematu:

H. Mąka "Bremerhaven statek śmierci".

I nie był to jedyny tego rodzaju obóz, podobną funkcję pełnił statek SS "Nordenham" zacumowany w Szczecinie, tu jednak obóz (Arbeitskommando

XIII/226) nie ograniczał się jedynie do statku, ale i zajmował plac na nabrzeżu o o wymiarach ok. 100x200 metrów. Wspomnienia z pobytu w tym obozie opublikował uciekinier, francuski jeniec Jean Hélion zatytułowane "They Shall Not Have Me (Ils ne m’auront pas). The Capture, Forced Labor, and Escape of a French Prisoner of War" (New York 1943). Pełnił on w obozie funkcję Vertrauensmanna komanda, czyli męża zaufania. Jeńcy pracowali dla około trzydziestu firm, z których za najcięższą uznawano firmę "Kronibus" dla której drążono obszerny tunel mający być schronem przeciwlotniczym.

Jeńcom (Francuzom i Belgom) dostarczona propagandowe publikacje, francuskojęzyczne "Trait d’Union" i francusko-niemieckie "France – Allemagne" dostarczane przez niemieckiego Sonderführera odpowiedzialnego za życie kulturalne jeńców.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.