Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Powstanie Civilisa

Recommended Posts

W roku czterech Cesarzy doszło w germańskich prowincjach do poważnego powstania Civilisa, od imienia Juliusz Civilisa, wodza Batawów. Okazja nadarzyła się, gdy wycofano z Germanii część legionów, które udały się do Rzymu zdobywać władze dla Witeliusza. Zamiast 8 legionów było 6 uszczuplonych. Przewagę mieli w nich żołnierze z auxiliów, którzy właśnie przyłączyli się do powstania. Powstanie poparły wszystkie ludy germańskie. Ruch Civilisa spowodował rozkład w wojsku rzymskim, oddziały germańskie przeszły na jego stronę.

Jak to się stało, że Civilis uzyskał tak szybko takie sukcesy, jak potoczyły się dalsze losy tego powstania?

Share this post


Link to post
Share on other sites
cosiek   

Jak wyczytałem:

bezpośrednią przyczyną wybuchu tego powstania był zorganizowany wśród Batawów masowy pobór do wojska, któremu podlegali również młodzieńcy i starcy.

W Rzymie działania przeciwko buntownikom podjął Mucianus, który do walki wystawił silną armię złożoną z 4 legionów, dowodzoną przez Petiliusa Cerialisa. Z powierzonego zadania wódz rozliczył się sumiennie. Pokonany Civilis uszedł najprawdopodobniej za Ren. Nad Ren wysłano druga armia o podobnej liczbie żołnierzy, która pobiła Lignonów i odzyskała Górną Germanię, a następnie zmusiła Batawów do poddania się, za cenę utrzymania wcześniej nadanych im przywilejów tj. zwolnienie od podatków.

[źródło: www.strefarzymu.one.pl]

Dlaczego? Zaskoczenie i osłabienie sił Rzymian.

A jak dalej się potoczyło? :shock: nie wiem. Czy jest ktoś kto wie? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powstanie Batawów – jeden z etapów wojen Rzymu z Germanami, który miał miejsce w latach 69–70 n.e.

W sierpniu 69 r. n.e. na ziemiach Germanii Inferior doszło do wybuchu powstania Batawów przeciwko władzy rzymskiej na tym obszarze. Na czele rebelii stanął Juliusz Cywilis pochodzący z Batawii, komendant jednej z kohort wojsk pomocniczych. Wykorzystując trwające pod Cremoną walki pomiędzy Wespazjanem a Witeliuszem, oddziały Batawów pomaszerowały w kierunku miasta Bonna (obecne Bonn) a następnie otoczyły oddziały rzymskie w obozie pod Castra Vetera (w pobliżu dzisiejszego Xanten). Wysłane na pomoc wojska rzymskie pod wodzą Marka Flakkusa podjęły zwycięską kampanię po drodze pokonując sprzymierzonych z Batawami Chattów 1, którzy zagrozili rzymskim bazom nad Renem. W czasie Saturnaliów (17–23 grudnia) Flakkus został jednak zamordowany przez zwolenników Witeliusza a jego miejsce zajął wkrótce Kwintus Cerialis.

Tymczasem do sił powstańczych dołączyły niektóre plemiona galijskie (m.in. Trewerowie i ich wodzowie Juliusz Klassykus, Juliusz Tutor i Tulliusz Walentynus oraz Lingonowie pod wodzą Juliusza Sabinusa), które wykorzystały panujące walki do plądrowania okolicznych terenów. Germanie uzgodnili też z Rzymianami ich wymarsz z obozu w Castra Vetera. Nie dotrzymali jednak słowa, mordując większość wycofujących się z obozu legionistów.

W roku 70 n.e. pomimo przyłączenia się do powstania plemion Brukterów oraz Tenkterów, Germanie ponieśli klęski w bitwach pod Augusta Treverorum (Trewir) oraz Castra Vetera (Xanten) (lipiec 70 n.e.). W trakcie wycofywania się za Ren, ponieśli kolejne porażki pod Arenacium, Batavodurum, Grinnes oraz Vada. Porażki te zmusiły Batawów do przyjęcia kapitulacji. Z biegiem czasu większość plemion germańskich uległa romanizacji.

______________________

1 Plemię Kotów.

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.