Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
kwasny1410

Pytanie: Świąte hufce. Bitwa pod Cheroną.

Recommended Posts

Qdl4ty   

Chyba "pod Cheroneja" - zwyciestwo Filipa II nad koalicja z Atenami i Tebami na czele.

"Swiete hufce" czy "swiete zastepy" - elitarna formacja tebanska ( poprawcie mnie jezeli sie myle :!: )

Share this post


Link to post
Share on other sites
kuba89   

Zgadza się 8) Święte hufce to była elitarna formacja tebańska założona jak mi sie wydaje przez Epamonidasa(trudne te imiona wiec moglem sie pomylic)...wielkiego dowódce tebańskiego,ktory wprowadził ustawienie piechoty pod pewnym kątem w stosunku do linii wroga.Ta strategia okazała się pomyślna w starciu z niepokonanymi żołnierzami spartańskimi dzięki czemu ów dowódca został okrzyknięty wielkim wodzem.Nie jestem pewien ale zdaje mi się,że to on stworzył świety zastep,ktory był chlubą ówczesnej armii tebańskiej.Dopiero FilipII Macedoński pokonał Teby własnie w bitwie pod Cheroneją skupiając się wyłącznie na przełamaniu własnie tej osławionej formacji. Moge sie mylic ale wlasnie Aleksander Wielki wówczas syn Filipa dowodził prawym skrzydłem,ktory uderzył w lewe skrzydło linii tebańskiej gdzie jak zwykle stały świete hufce. Udane natarcie przyszłego zdobywcy świata przesadzilo o wyniku bitwy..... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

świętych hufców było więcej, podobno aż do II w.ś. chętnie nazywano tak elitarne jednostki wojskowe. Plota głosi, że złożone z par kochanków - obecność osoby, przed którą dany żołnież chciał się popisać miała działać stymulująco.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Święte hufce to była elitarna formacja tebańska założona jak mi sie wydaje przez Epamonidasa(trudne te imiona wiec moglem sie pomylic)...wielkiego dowódce tebańskiego,ktory wprowadził ustawienie piechoty pod pewnym kątem w stosunku do linii wroga.Ta strategia okazała się pomyślna w starciu z niepokonanymi żołnierzami spartańskimi dzięki czemu ów dowódca został okrzyknięty wielkim wodzem.Nie jestem pewien ale zdaje mi się,że to on stworzył świety zastep,ktory był chlubą ówczesnej armii tebańskiej.Dopiero FilipII Macedoński pokonał Teby własnie w bitwie pod Cheroneją skupiając się wyłącznie na przełamaniu własnie tej osławionej formacji. Moge sie mylic ale wlasnie Aleksander Wielki wówczas syn Filipa dowodził prawym skrzydłem,ktory uderzył w lewe skrzydło linii tebańskiej gdzie jak zwykle stały świete hufce.

"Święty Zastęp" (został stworzony w Tebach przez Pelopidasa i liczył ok. 300 żołnierzy) stał na skrajnym prawym skrzydle i praktycznie nie miał szans powalczyć ponieważ na przeciwko nikogo nie było - został oskrzydlony przez lekką jazdę macedońską i wycięty w pień...

Zerwanie szyku sprzymierzonych Greków miało miejsce w centrum - pomiędzy oddziałami ateńskimi i tebańskimi stała zbieranina oddziałów sprzymierzonych (Eubea, Korynt, Megara, Leukas i Korkyra) i to ich oddziały się pogubiły po przesunięciu się do przodu Ateńczyków zrywając ciągłą linię. W lukę tą weszła natychmiast ciężka jazda dowodzona przez Aleksandra wywołując panikę i dezorganizację szyków sprzymierzeńców, a w konsekwencji porażkę sąsiadujących z nimi oddziałów Aten i Teb.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

za wikipedią:

Święty Zastęp - elitarna jednostka armii tebańskiej. Według przekazów Plutarcha Zastęp składał się z 300 doborowych hoplitów, mężczyzn i młodzieńców, których łączyły związki homoseksualne. Hufiec powołał do życia Gorgidas, by chronił cytadelę miejską w Tebach. Według Arystotelesa żołnierze przysięgali sobie wierność przy grobie Jolaosa, serdecznego przyjaciela i nieodłącznego towarzysza Heraklesa. Święty Zastęp był jedynym w całych Tebach oddziałem zawodowych żołnierzy. Podczas bitwy pod Cheroneą, Święty Zastęp został wybity przez Macedończyków, zginęło wówczas 254 hoplitów. Pogrzebano ich w siedmiu rzędach mogił, zaś nad grobami wzniesiono marmurowy pomnik Lwa Cheronejskiego, odrestaurowany w XIX wieku po zniszczeniach. Święty Zastęp jako pierwszy oddział pokonał spartańskich hoplitów w bitwie pod Tegryą w 375 p.n.e., a następnie pod Leuktrami. Było dla nich hańbą opuszczenie na placu boju swojego kochanka. W Świętym Zastępie walczyli dwaj wybitni tebańczycy: Pelopidas i Epaminondas, którzy przyjaciółmi zostali do końca życia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Jak zwykle Wikipeida o czymś zapomniała. Święty Zastęp był też elitarną jednostką Kartaginy:

The Sacred Band of Carthage was the elite military force guarding the city of Carthage itself. Unlike most of the Carthaginian military, it was formed entirely of Carthaginian citizens as opposed to mercenaries; in fact, it was the only armed force of Carthage where mercenaries were forbidden to join. It was the only military force allowed in the city itself, and dressed in white, the color associated with death in Carthaginian society. The band usually formed a phalanx formation of spearmen or pikemen, on the Greek model. They were eventually wiped out completely at the end of the Third Punic War, along with Carthage itself. Though they reached a certain level of prestige, they were never as important as the Carthaginian navy.

It was also well known, that every man in the Sacred Band was taught to love his fellow Bander as a Brother, and as a lover.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

jak już zauważył złomiarz było wiele świętych hufców, a kwasny 1410 pytał o hufiec tebański po co więc miałem dawać mu link do tematu o hufcu kartagińskim?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Tylko, że ja się przyczepiłem artykułu Wikipedii, w którym ani słowem sie nie wspomniana o jakichkolwiek innych takich antycznych zastępach. Zdaję sobie sprawę o co pytał kwasny, Władysławie, ale zirytowała mnie wąska interpretacja tego hasła w Wikipedii i nie mogłem się oprzeć, żeby wrzucić coś o drugim najsłynniejszym Świętym Zastępie tamtych czasów. Tamta wiadomość miała charakter informacyjny mający też poszerzyć wiedzę autora tego tematu o dodatkowe informacje umożliwiające porównanie hufca tebańskiego z kartagińskim, a także poinformowaniu, że w ogóle taki istniał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

niestety wikiepedia(zarówno polska jak i innojęzyczna) jest kiepska. Jednak daje podstawowe infomacje. A co do twojego cytatu to mogłem źle zrozumieć, ale autor stwierdza że święty zastęp istniał do końca istnienia państwa kartahińskiego(kęciek pisze że po krimiskos został ,, wycofany z użytku''{choć wspomina o nim również w opisie jakiejś późniejszej bitwy}[no ale takie są uroki czytania kęćka :) )}]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Ciekawostkę tę wyjaśnia częściowo inny cytat:

The Carthaginian Sacred Bands were eventually defeated during the First Punic War, but were reconstituted by the Carthaginian commander Hannibal Barca prior to Carthage's invasion of the Roman Republic during The Second Punic War.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

No właśnie częściowo bo tam pisze o świętym zastępie podczas I wojny punickiej a krimiskos było 80 lat wcześniej. Czy ten hufiec raz rozwiązywano raz znowu powoływano do życia i tak w

kółko? trochę to dziwne

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marcin   

Nie umiem Ci odpowiedzieć na to pytanie Władku IV Wazo. Musiałbym poszukać, ale na to właśnie wygląda. W końcu to nie tak hop znaleźć rzeszę homoseksualistów gotowych do walki. Jak i rozbito, to znikali, aż ktoś znowu ich nie nazbierał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   

Homoseksualizm w starożytnosći był bardziej powszechny i akceptowalny niż dziś. Chociaż masz rację tebańczycy mieli 150 par a kartagińczycy tysiące, kiedy większosć zginęła trzeba było wyszkolić nowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.