Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Walenty Potocki

Recommended Posts

Tofik   

Sprawa Walentego Potockiego (który w 1749 r. miał zostać spalony na stosie za przejście z katolicyzmu na judaizm) nieraz wywoływała kontrowersje (Czesław Miłosz posunął się nawet do przeprosin żydów). Potocki miał przyjąć imię Abrahama - ben - Abrahama. Sprawa ta mocno zakorzeniła się w świadomości żydów, na tyle mocno, że Walenty na stałe zagościł w encyklopediach judaistów. Jednak wielu badaczy (m.in. Jakub Goldberg, Artur Eisenbach, Daniel Tollet) wątpi w ogóle w istnienie owego Potockiego. wskazując, że to wymysł legendy żydowskiej (brak wzmianek w źródłach). Rimantas Miknys pisze, że to wymyślona sprawa, Janusz Tazbir dodaje, że Już zresztą od lat trzydziestych tamtego [osiemnastego] stulecia miejscowe sądy wydawały dość liberalne jak na ówczesne czasy wyroki (chłosta, banicja z miejsca zamieszkania). A jak było naprawdę? Co o tym myślicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 2.08.2008 o 8:17 PM, Tofik napisał:

Janusz Tazbir dodaje, że Już zresztą od lat trzydziestych tamtego [osiemnastego] stulecia miejscowe sądy wydawały dość liberalne jak na ówczesne czasy wyroki (chłosta, banicja z miejsca zamieszkania).

 

Wypada przypomnieć, że w myśl konstytucji z 1668 r. karą za apostazję miało być wygnanie, zatem koncept ze stosem jest ubarwieniem nie liczącym się ze stanem prawnym w naszym kraju.

Obecnie najstarszy ślad związany z tą postacią odnalazła badaczka z Jerozolimy - Rita Fink, oto w londyńskim piśmie "The Jewish Expositor and Friend of Israel" z 1822 r. znalazły się wypisy z dziennika niejakiego Wolffa, który miał usłyszeć od rabbiego Mendla historię polskiego hrabiego (występującego tam jako: "Podozky"), który przeszedł na judaizm i za ten czyn został spalony przez inkwizycję w Wilnie. Nie trzeba przypominać, iż od lat siedemdziesiątych XVI w. inkwizycja zawiesiła swą działalność w Polsce. Instytucie Orientalistyki w Sankt Petersburgu znajduje się hebrajski rękopis, który opowiada o Potockim prozelicie. Tyle, że datuje się jego powstanie na koniec XIX wieku.

W polskich relacjach z XVIII wieku głucho o tego typu wydarzeniu. W poezji hebrajskiej z tegoż wieku - podobnież. Brak jakiejkolwiek wzmianki w zapiskach sądowych: czy to biskupich i konsystorskich czy trybunału litewskiego. Badacze rodu Potockich nie znaleźli takiego, który miałby w ten sposób skończyć.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.