Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Peter Paul Rubens

Recommended Posts

Estera   

Rubensowski pędzel stworzył jeden z moich ulubionych obrazów: "Króla Dawida". Barwy obrazu, światło i szaty króla, jego ruch- obraz jest niesamowity.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Qrosava   

Rubens jest bardzo ciekawą postacią zwłaszcza dla nas. A dlaczego? Przypisuje się mu portret królewicza Władysława (późniejszego Władysława IV). O namalowaniu przez Rubensa portretu polskiego królewicza wspominali Baugy, Pilles, Bellori. Namalowanie tego portretu zleciła ponoć artyście Izabela Klara Eugenia. Jednak oryginał portretu zaginął prawdopodobnie w XVIII wieku w Brukseli, a w Nowym Jorku zachowała się jedynie wierna kopia.

Ze wszystkich jego dzieł najbardziej podoba mi się Portret Brygidy Spinola Doria (ok.1606 roku). Gdyby w tamtych czasach ktoś zechciałby reklamować luksusową odzież wybrałby na billboard ten właśnie obraz. ;) A teraz na serio. Dla mnie jest on kwintesencją barokowego malarstwa. Bogactwo aż bije po oczach i "cieknie" z portretowanej postaci. Sprawia wrażenie ogromnego bogactwa i przepychu.

Warto zauważyć, że Rubens, zresztą i inni niderlandcy malarze, cenił malowanie na polskich deskach (z dębu i topoli). :P

Q

Share this post


Link to post
Share on other sites

A skąd się wzięły tzw. rubensowskie kształty? Wtedy takie Panie po prostu się najbardziej podobały, czy to osobiste preferencje artysty?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie były preferencje epoki; co ciekawe pomimo pewnej bujności kształtów... nawet rubensowskie kobiety miały podobne proporcje co symbole seksu typu M. Monroe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu niestety mogę się podeprzeć jedynie słabowitą pamięcią... bodajże w jednym z wydań Polityki ukazał się artykuł o wzorcach kobiet na przestrzeni wieków.

Pomimo różnic, raz obfite kształty u Rubensa, sexbomba M.M, czy B. Bardot - po analizie okazało się, że wzorce atrakcyjne dla ogółu mężczyzn pozostają w zasadzie niezmienne.

A chodzi o stosunek:

biodra/talia/biust, a zwłaszcza wskaźnik WHR

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.