Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Pancerny

Reformy wojskowe Gustawa II Adolfa

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
Jako że standardowo regiment miał 8 kompanii, powinien więc moc wystawić 2 skwadrony.

Pozostańmy przy teorii. Więc regiment z lat 631-32 posiadał 12 kompanii czyli 1800 ludzi, czyli brygada składająca się z trzech pułków wynosi 5400 wojaków. To kupa ludzi, i dowodzenie taką masą ludzką, to już naprawdę wyższa szkoła jazdy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie ulegaj czarowi stanow teoretycznych, po studiowaniu armii RON powinieneś wiedzieć jak to wyglądało naprawdę :)

Tylko 3 lub 4 regimenty w okresie 1630-32 wystawiały w linii 12 kompanii - tzw. 'stare kolorowe' regimenty najemne, pozostałe miały 8 lub mniej.

Faktycznie stany regimentow, a przez to brygad, były niskie - to wbrew pozorom ważna sprawa - 8 kompanijny regiment powinien wystawić 1200 żołnierzy a wystawiał 650-800 co najwyżej. Brygada nie miała więcej niż 1800, w porywach do 2000 żołnierzy - żadna nie tak wysokiego stanu jak podałeś.

W okresie post-gustawowskim było jeszcze gorzej - brygada składająca się z 1-3 regimentow miała 800-1000 żołnierzy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Skuteczny zasięg ówczesnego pistoletu to zaledwie 50 metrów, muszkietu max. 150.

Czy parametry skuteczności broni palnej nie są przypadkiem zawyżone?

Czy ja wiem... Podałem tak mniej więcej. Zasięg muszkietu zależał od okresu, kiedy powstał, jakości prochu, staranności producenta, jakości ładowania, wilgotności, itd. Teoretyczny zasięg wynosił przeciętnie ok. 300 m., skuteczny zaś między 100 a 160 m.

Pistolet również, podlegał rozwojowi, było bardzo wiele rodzajów tej broni, przez puffery, krócice, itp. Skuteczny zasięg to faktycznie może być 35-55 m.

Tak więc wydaje mi się, że rzeczywiście pistolet jazdy możemy ocenić na 45-50 m. skutecznego zasięgu, muszkiet średnio na 120-150 m, a czasem nawet 100-120 m. Wraz z postepem technologii wzrastała jakość wykonania. IMHO nie można tego jednoznacznie zdeifiniować dla całego okresu i wszystkich teatrów wojny.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Opisałem kompanie i skwadron szwedzki, zapomniałem o sztabie regimentu piechoty :P

- Pułkownik

- podpułkownik

- major

(każdy z nich dowodził własną kompanią, pozostałe 5 kompanii regimentu dowodzone było przez kapitanow)

- kwatermistrz

- kapelani (2-4)

- 4 chirurgow polowych

- 4 żandarmow (provost)

- pisarz regimentowy

- sąd polowy - pisarz, sierżant, kat, 2 pomocnikow sądowych

- 2 urzędnikow (nie walczyli)

Kawalerię też mogę rozpisać, ale to trzebaby chyba wydzielić z tematu :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Kawalerię też mogę rozpisać, ale to trzeba by chyba wydzielić z tematu

Jeżeli posiadasz również, organizację jazdy, to bardzo proszę, ale w tym temacie. Wydzielając temat o jeździe wypadało by umieścić w dziale w "Czasach nowożytnych", a tak to wszystko będzie w jednym temacie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy z jazdą w takim razie :P

I. Struktura regimentu jazdy narodowej (w teorii 8 kompanii po 125 koni - razem 1000 koni, zdarzały się regimenty o 4,6 czy 12 kompaniach), Finowie do 1634 wystawiali skwadrony złożone z 4 kompanii, prawdopodobnie z takim sztabem jak regiment:

a) sztab:

- Pułkownik

- podpułkownik

- major

(każdy z nich dowodził własną kompanią, pozostałe 5 kompanii regimentu dowodzone było przez kapitanów)

- kwatermistrz

- pisarz

- chirurg

B) kompania jazdy narodowej - 125 koni:

- kapitan – poczet 4 koni

- porucznik – poczet 3 koni

- chorąży – poczet 3 koni

- 2 kaprali -razem poczet 4 koni

- furier – poczet 2 koni

- pisarz- 1 koń

- kapelan – 1 koń

- provost – 1 koń

- chirurg – 1 koń

- kowal – 1 koń

- 2 trębaczy – 2 konie

Razem sztab - 23 konie, ale tylko 13 ludzi

szeregowcy - 102 żołnierzy

Kompania wystawiała więc na 125 koni tylko 115 ludzi.

II. Struktura regimentu jazdy ‘Varvade’ (najemnego):

a) sztab:

- pułkownik

- podpułkownik

- major

(każdy z nich dowodził własną kompanią, pozostałe 5 kompanii regimentu dowodzone było przez kapitanów)

- kwatermistrz

- pisarz

- provost

- urzędnik sądowy

- do 4 kapelanów

- 3 służących dla oficerów

B) kompania jazdy - 125 koni:

- rotmistrz/kapitan – poczet 6 koni

- porucznik – poczet 4 koni

- chorąży (kornet) – poczet 3 koni

- kwatermistrz – poczet 2 koni

- 3 kaprali -razem poczet 6 koni

- pisarz- 1 koń

- chirurg – 1 koń

- kowal – 1 koń

- 2 trębaczy – 2 konie

Razem sztab - 26 koni, ale tylko 12 ludzi

szeregowcy - 99 żołnierzy

Kompania wystawiała więc na 125 koni tylko 111 ludzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Czy kompania jazdy dzieliła się jeszcze na jakieś pododdziały?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szukałem takiego podziału, ale nic nie znalazłem :P Być może mogło dojść do rozdzielenia na mniejsze pododdziały czyli kapralstwa a tez kolei mogły być dzielone na roty - w końcu kompania narodowa miała 3 oficerow i 2 kaprali, a regiment najemny 3 oficerow i 3 kaprali - miał kto dowodzić.

Dla porowniania - w polskim regimencie Lubomirskiego (1659-1661) w kompaniach były po 3 kapralstwa, mające 3-4 roty po 6 żołnierzy każda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W ODB szwedzkim spod Gorzna:

https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=8181

widać dobrze jak mieszano regimenty przy tworzeniu skwadronow pieszych - łączono zarowno piechotę najemną jak i narodową, kapralstwa z jednego regimentu mogłby służyć w skwadronach z kilkoma innymi regimentami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
noel   

Witam,

ciekawa dyskusja :huh:

Pytanie z mojej strony do szanownego grona: Szukam literatury dotyczącej szwedzkiej wojskowości, bliżej o szwedzkiej administracji wojskowej. Ogólnie o szwedzkim państwie militarnym, reformach Gustawa Adolfa, armii szwedzkiej za panowania Karola Gustawa ... itp ..

Będę wdzięczny za wskazówki i kilka odsyłaczy...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
noel   

Najlepiej w ojczystym:) ale domyślam się, że tu może być problem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
marioxb   

Na początek proponowałbym artykuł Larsa Tersmedena w Studiach i Materiałach do Historii Wojskowości, T. 21: 1978, biografię Gustawa Adolfa Zbigniewa Anusika i najnowszą syntezę wojen polsko-szwedzkich Pawła Skworody.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Tyle, że nie spodziewaj się za wiele po samym Anusiku (bibliografia całkiem bogata, choć wzorem biografii Ossolineum podana jako wskazówki, a nie wykaz całej), przynajmniej IMHO. Patrz https://forum.historia.org.pl/index.php?sho...mp;#entry103811 Może i o reformach jest co nieco napomknięte, jeśli interesują Cię kampanie 1630 - 1632 to nieźle trafiłeś, ale jeśli szukasz jakiegoś wnikliwego opracowania działań szwedzkich 1617 - 1629 - to źle trafiłeś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
noel   

Szukam info o armii szwedzkiej, nie o przebiegu działań wojennych, chyba że mówiących o potopie szwedzkim ale w kontekście Prus Królewskich ... znam kilka artykułów, ale nie spotkałem się z konkretnym opracowaniem, stąd moje pytanie... może być literatura w języku niemieckim...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.