Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Bitwa pod Połtawą- 8 lipca 1709 r.

Rekomendowane odpowiedzi

kdiablo   

Jak zwykle w takich przypadkach, błędy strategiczne podobnych sytuacji można wytykać post factum. Gdyby ten ruch doprowadził do sukcesu (a było to możliwe), to na pewno zostałby zapisane w annałach jako "genialny" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy Szwedzi mieli w tej bitwie jakiekolwiek szanse na sukces? Raczej wątpliwe - zlekceważyli przeciwnika (to już nie ci sami Rosjanie spod Narwy), nie wykorzystali artylerii, zawiodło dowodzenie w armii szwedzkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Troszkę w książce P. Englunda, Połtawa (podobnie jak na forach), strona Rosyjska jest po macoszemu potraktowana. Mam obecnie dużo oficjalnych biogramów Rosyjskich pułków, między innymi Preobrażeńskiego pułku lejb-gwardii. Może coś bym przedstawił.

Michale!

Czy posiadasz w swoich zbiorach jakieś konkretniejsze informacje na temat Rosyjskich sił biorących udział w owej bitwie?

Pozdr.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Troszkę w książce P. Englunda, Połtawa (podobnie jak na forach), strona Rosyjska jest po macoszemu potraktowana.

Odwrotnie jest w opracowaniu W. Serczyka, którego nie czytałem, aczkolwiek patrząc na "Wskazówki bibliograficzne" muszę stwierdzić, że brak tam prac autorów szwedzkich, są za to książki autorów... polskich (oczywiście, obok rosyjskich).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak Marcinie, jeżeli jesteś zainteresowany ODB'em rosyjskim to też mogę wrzucić, acz trochę to potrwa bo właśnie przylatują do mnie znajomi z Polski i będę mogł to opracować dopiero w tygodniu ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Michale!

Jeżeli znajdziesz kiedyś czas, i zamieścisz owe informacje na forum, to będę wielce rad.

Ostatnio niezwykle zajęła mnie strona rosyjska, czasów - drugiej wojny polskiej ;), lecz by zrozumieć ową piechotę co to walczyła w szańcach Bagrationa w 1812, trzeba wrócić do czasów Piotra Wielkiego.

Pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

W temacie polecam scenę bitwy pod Połtawą z filmu SŁUGA GOSUDARIEW, świetna wizualizacja, uważam jednak, że jeśli chodzi o materiał ludzki pod Połtawą górą byli Szwedzi, byli lepiej wyszkoleni, doświadczeni i mieli wyższe morale, Rosjanie zawsze byli dobrymi wojakami ale Piotr I nie był wybitnym wodzem, za to świetnym organizatorem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Sceny z filmu są bardzo ładne, ale nie oddają dobrze szyku czy wyglądu wojsk w tym czasie :huh: Co do morale - nie wiem jak to wyglądało u Rosjan, ale u Szwedów nie było z tym najlepiej. Polecam pracę P.Englunda (o ile mi wiadomo przetłumaczono ją na język polski) o bitwie, świetnie pokazuje szwedzki punkt widzenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Natomiast realistycznie jest pokazana walką wręcz, brutalna bez reguł, niestety taka jest wojna, odnosze wrażenie, że statyści używają do niej atrap karabinów, w rzeczywiśtości ówczesna broń skałkowa była zbyt ciężka aby móc nią tak swobodnie operować w walce jak to bylo pokazane w filmie. Ksiażkę Englunda czytałem, bardzo interesująca, oczywiście jeżeli autor jest Szwedem to trudno sie spodziewać innego punktu widzenia niz szwedzki, mimo to Englund starał sie zachowac obiektywizm i w dużym stopniu mu sie to udalo tak sądze. Problemem Szwedów była zbyt porywcza dusza młodego Karola, był wybitnym wodzem i żolnierzem ale czasami mial nierealistyczne pomysły. I pomyśleć że dziś Szwedzi to taki pokojowy ludek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem specem w mundurologii tego okresu ale wydaje mi się, że w filmie umundurowanie obu stron zostało dobrze odwzorowane

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o stopień zużycia umundurowania :) chłopcy wyglądają jak z żurnala. Poza tym źle pokazano szyk atakującej piechoty szwedzkiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa miała wielkie znaczenie,ale niewiele brakło by Piotr I angażując się w wojnę z Turcją zaprzepaścił owoce zwycięstwa.W końcu wojna potrwała jeszcze 12 lat i nie przerwała jej śmierć Karola.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak w wyniku klęski połtawskiej Szwecja zmuszona była przejść do defensywy - te kolejne 12 lat wojny to tak naprawdę powolna agonia Szwecji i stopniowy upadek jej armii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.