Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Najlepsza królowa w RON - ie

Która z wymienionych królowych, była najlepszą dla RON-u?  

10 members have voted

 1. 1.

  • Anna Jagiellonka, (1575-1586 (1596), król Polski, żona Stefana Batorego
   0
  • Anna Habsburżanka, (1592-1598), pierwsza żona Zygmunta III Wazy)
   0
  • Konstancja Habsburżanka, (1605-1631), druga żona Zygmunta III Wazy)
   0
  • Cecylia Renata Habsburżanka, (1637-1644), pierwsza żona Władysława IV Wazy
   0
  • Ludwika Maria Gonzaga, (1646-1648 i 1649-1667), druga żona Władysława IV Wazy, żona Jana Kazimierza Wazy
   5
  • Eleonora Habsburżanka, (1670-1673), żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego
   0
  • Maria Kazimiera d'Arquien, (1676-1696), żona Jana III Sobieskiego
   0
  • Krystyna Eberhardyna Hohenzollern, (1697-1727), żona Augusta II Mocnego, tytularna królowa Polski, nie była koronowana
   0
  • Katarzyna Opalińska, (1705-1708 ), żona Stanisława Leszczyńskiego
   0
  • Maria Józefa Habsburżanka, (1734-1757), żona Augusta III Sasa, ostatnia królowa Polski
   0
  • Żadna, dlaczego?
   1


Recommended Posts

Pancerny   

Jak w temacie, przy głosowaniu proszę uzasadnić swój wybór, i każda rozmowa na temat wad i zalet naszych monarchiń, mile widziana. Zapraszam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem tylko ktora była najlepszym artylerzystą - Maria Ludwika Gonzaga, czego dowod dała w bitwie pod Warszawą w czasie Potopu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   

Za najlepszą królową uważam Marię Ludwikę Gonzagę, bo zaciekle dążyła do celu, posługując się wieloma możliwymi środkami, po jej śmierci Jan Kazimierz abdykował, bo zabrakło mu jej autorytetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maria Ludwika Gonzaga konkurencji zbytniej raczej nie ma. Oczywiście cenię ją za postawe podczas potopu, za wytrzymałość w takim małżeństwie, cierpliwość dla takiego męża.Potrafiła obradować po 15 godzin na dobę przez dwa dni z rzędu. Założyła w 1661 pierwszą polską gazetę Merkuriusz Polski. Wykreowała Sobieskiego i nie jedną swoją dwórke :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Pytanie tylko jakie kryteria ma najlepsza królowa? Wiele dzieci? Znaczenie polityczne? Mecenat kulturalny? Nietuzinkowość?

Jagiellonka była trochę dewotką (choć potrafiła zaakceptować herezję Anny Wazówny), nazbyt ambitna, lubiła o sobie przypominać (stąd jej oziębłe stosunki z Zamoyskim i Batorym w końcowych latach rządów tego drugiego).

Anna Habsburżanka to raczej typowa kobieta niemieszająca się w sprawy polityczne.

Konstancja Habsburżanka stanowiła oparcie dla Zygmunta, Albrycht Stanisław Radziwiłł pisał, że jej śmierć była początkiem końca króla. Niezbyt poważana na początku swego pobytu w Polsce, zdołała znacznie poprawić swoją pozycję, mimo np. przyczynienia się do śmierci Franca de Franca w 1611 r. Pod koniec życia w zamierzeniach sukcesyjnych Zyzia, próbowała wywyższyć swojego Jana Kazimierza kosztem Władysława (czemu trudno się dziwić).

Cecylia Renata raczej podobnie jak Anna Habsburżanka.

Ludwika Maria to absolutne przeciwieństwo swej poprzedniczki, żywiołowa, lubiąca wyrażać swoje zdanie, dość też nielubiana przez szlachtę. Była oparciem dla Jana Kazimierza o czym świadczy m.in. jego abdykacja po jej śmierci.

Eleonora Habsburżanka podobnie jak Anna Habsburżanka, choć przypisuje się jej wpływ na pogodzenie się kłócących się stronnictw w czasie panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

Maria Kazimiera, "wychowana" w "szkole Gonzagi", stosowała podobne metody, w ostatnich latach panowania Sobieskiego to ona miała faktycznie rządzić krajem.

Krystyna Eberhardyna, pomijana przez Augusta Mocnego, nawet w sprawie konwersji Augusta III na katolicyzm, Mocny nie zwrócił się do matki, ale do babki Augusta.

Maria Józefa, kobieta u nas zapomniana nieco, ale trzeba pamiętać, że jej stosunki z Augustem III były bardzo dobre, król bardzo przeżył jej śmierć, tym bardziej że miało ją wywołać pobicie przez Prusaków, gdy królowa próbowała bronić dóbr drezdeńskich (król wówczas wyjechał do Warszawy).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.