Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Armia cesarska w wojnie polsko-szwedzkiej 1626-1629

Recommended Posts

Pancerny   

Czyli wszystko o korpusie feldmarszałka Jana Jerzego Arnheima przysłanym przez cesarza Ferdynanda II na pomoc Polsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posiłkowy korpus cesarski wysłany w 1629 roku do wsparcia sił RON przeciw Szwedom.

gen. Hans Georg von Arnim

Piechota – 40 kompanii:

Regimenty:

Hansa Georga von Arnima - 12 kompanii

Hannibala von Dohna - 9 komp

Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Alt-Sachsen)- 9 kompanii

Rudolfa von Tieffenbacha - 10 kompanii

Jazda – 28 kompanii:

Regimenty:

Kirasjerzy Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Alt-Sachsen)– 10 kompanii,

Arkebuzerzy Hansa Georga von Arnima – 5 komp.

Arkebuzerzy hrabiego Ernsta Georga von Sparra – 5 komp.

Arkebuzerzy hrabiego Heinricha von Schlicka – 5 komp.

det. z regiment Kirasjerów Diuka Heinricha Juliusa von Sachsen-Lauenburg (reg. zwany Neu-Sachsen) – 3 komp. prawdopodobnie arkebuzerów (regiment mógł być mieszany)

Artyleria – 7-8 dział

Posiłki (już po bitwie pod Trzcianą):

Reg. pieszy Loba – 5 komp

Reg. pieszy Schonkirchena -5 komp

Det. z regiment jazdy Haugwitza – 5 komp.

Det. z reg. Kirasjerów Dampierre’a- 5 komp.

[sveriges Krig 1611-1632]

[ Dodano: 2008-07-06, 23:25 ]

Austriacy pozostawili po sobie fatalne wrażenie na Polakach. Weterani walczący od 1618 roku przeciw protestantom, na Pomorzy zachowywali się jak w podbitym kraju. Po pokonaniu Danii w 1628 roku Wallenstein chętnie pozbył się tego korpus i wysłał swoich wojakow przeciw Szwedom ;) Korpus cierpiał na bardzo wysoki stopień dezercji, powrocił do Austrii w mocno uszczuplonym składzie. Mimo wszystko Austriacy wspomogli siły koronne, zwłaszcza pod Trzcianą (tj. w pierwszej fazie bitwy, gdy konie kirasjerow i arkebuzerow nadążały za Polakami ;)).

Niedługo po powrocie z Polski, generał von Arnim pokłocił się z Wallensteinem i przeszedł na służbę swojego kraju (był Sasem). Na czele armii saskiej walczył, z miernym skutkiem, pod Breitenfeld i w kolejnych kampaniach przeciw siłom katolickim. Zmarł w 1641 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   
Austriacy pozostawili po sobie fatalne wrażenie na Polakach.

Nie pamiętam gdzie czytałem, że przyjemność "goszczenia" żołnierzy cesarskich kosztowała RON pół miliona złotych.

Czy wsławili się jakimiś bohaterskimi czynami?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Nie pamiętam gdzie czytałem, że przyjemność "goszczenia" żołnierzy cesarskich kosztowała RON pół miliona złotych.

Pomoc ponad 10 tys. ludzi warta jest wysiłku ;) Poza tym chodzi chyba o straty materialne na wybrzeżach, a to jeśli nie wzięliby Austriacy, to wzięliby Szwedzi, więc na jedno wychodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
Czy wsławili się jakimiś bohaterskimi czynami?

Bez cesarskiej piechoty nie byłoby możliwe odbijanie miast zajętych przez Szwedów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W4w wiesz może jakie miasto odbili Austriacy? Nie mogłem nic o tym znaleźć niestety :cry: Wiem że wysłano ich do walki o Szpicę Montawską (Cypel Montawski) nieopodal Gdańska, ale chyba za dużo sukcesow tam nie mieli. Bardziej przydaliby się chyba pod Malborkiem, gdzie wykrwawiała sie piechota koronna, ale Arnim zupełnie nie chciał wspołpracować z Koniecpolskim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
w4w   
ale Arnim zupełnie nie chciał wspołpracować z Koniecpolskim.

Bez przesady, gdyby nie on to nie byłoby świetnego zwycięstwa pod Trzciana i kto wie ile jeszcze by u nas zabawił Gustaw Adolf. A co do tego zdobywania miast to czytałem to u konkurencji, niestety jak z rok temu pojawiło się tam mnóstwo podkategorii, to mam problemy ze znalezieniem takich niejednoznacznych tematów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzciana to ciekawa bitwa - tryumf Koniecpolskiego nad Guciem, ale zdaję sie troszkę przereklamowany ;) Polskie opracowania podają z reguły 1000-1500 zabitych Szwedow, niesamowite opisy wyciętych regimentow rajtarii... Sam Gustaw Adolf probował bagatelizować starcie, przyznając się do 200 poległych. Udało mi się dotrzeć do spisow regimentow szwedzkich biorących udział w walkach - rożnica między końcem maja a końcem czerwca to 446 lub 479 zabitych (najprawdopodobniej miała miejsce pomyłka przy spisie stanu jednego z oddziałow) i 1052 rannych, chorych i pozbawionych koni (część z tych start to efekt 'wspaniałych' warunkow panujących w obozie szwedzkim).

Tak czy inaczej na pewni cesarscy w tej bitwie się przydali - tak długo jak siły ich rumakom wystarczało :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo interesująca informacja dotycząca strat korpusu cesarskiego w Prusach pochodzi z listu Wallensteina do Ferdynanda II, datowanego na 10 października 1629. Generalissimus napisał w nim ludzi których Wasza Cesarska Mość wysłał do Prus tak cierpią od głodu i niewygód, że nie pozostało ich więcej niż 5000.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Tak bardziej od strony formalnej i dyplomatycznej - Wallenstein liczył, że korpus Arnima będzie środkiem do zapobiegnięcia zbliżenia duńsko-szwedzkiego. Cesarscy mieli jak najdłużej przedłużyć wojnę pruską, pomyślną dla Gustawa, by ten jak najpóźniej wkroczył na teren Niemiec. Na skargi Oxenstierny, iż cesarz i Szwecja nie są w stanie wojny, odpowiadał, że Arnim prowadzi oddziały zaciągnięte przez Zygmunta III, co wg E. A. Mierzwy nie jest zgodne z prawdą, bo gdy Wallenstein wydał rozkaz wkroczenia do Prus, Zygmunt dopiero sondował opinie senatorów na ten temat (nie sprzeciwiali się temu np. Zadzik i Koniecpolski, przeciwni byli m.in. Lipski, Wężyk, Jerzy Zbaraski, Łubieński). We wrześniu 1629 r. odpowiadając na szwedzkie żądania dotyczące odprawienia cesarskich, Zadzik mówił, że znaleźli się oni w Rzeczypospolitej bez jej zgody i ich odprawieniem już zajął się hetman Koniecpolski.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawostka o von Arnimie - w marcu 1620 roku otrzymał od Zygmunta III bestalung na regiment piechoty (nie znam liczebności, prawdopodobnie 1000 knechtów) i oddział rajtarii (400 koni), które miały wejść w skład armii na wyprawę chocimską. Z zadania się nie wywiązał, jednak niektórzy niemieccy historycy wzięli samo przyznanie bestalungu za dobrą monetę i w świat poszła plotka, że von Arnim walczył przeciw Turkom. Jeżeli faktycznie miałoby to miejsce, byłoby to bardzo dziwne, bo na pewno oddziały pod jego imieniem nie stanęły w Chocimiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłem ciekawe materiały (i to polskie) dotyczące tego korpusu w Prusach. Na papierze Austriacy mieli mieć aż 25 500 ludzi - w tym 5000 jazdy - i 40 dział, z tym że w skład zgrupowania weszły regimenty które się u nas nie pojawiły (np. znany z epizodu w 1627 roku regiment ks. Holsztyńskiego). Bardzo interesująca jest lista wiktuałów wymaganych (na dzień) dla wykarmienia tego wojska:

Mąki łasztów 8, owsa łasztów 36, wołów 120, piwa beczek 118, wieprzów 200, połci mięsa 100.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.