Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Pancerny

Elżbieta Koopman Heweliusz

Recommended Posts

Pancerny   

"Elżbieta Koopman Heweliusz (ur. w 1647, zm. w 1693) pierwsza polska astronom.

Była córką bogatego gdańskiego kupca, pochodzącego z Holandii. Była wykształcona, znała kilka języków, miała szerokie zainteresowania naukowe. W 1663 w wieku 16 lat wyszła za mąż za 52-letniego Jana Heweliusza (było to jego drugie małżeństwo). Nie miał dzieci z poprzedniego, trwającego 20 lat małżeństwa. Elżbieta urodziła mu kilkoro dzieci; pierworodny syn Adeodatus (co znaczy "dar Boga") zmarł w niemowlęctwie, do wieku dorosłego dożyły 3 córki: Katarzyna, Julianna Renata i Flora Konstancja, które nie odziedziczyły żadnych zdolności naukowych.

Elżbieta wspólnie z mężem prowadziła obserwacje i badania astronomiczne, pomagała w projektowaniu obserwatorium w Gdańsku. Wspierała go po pożarze, który zniszczył instrumenty badawcze i księgi. Korespondowała z wieloma uczonymi europejskimi. Schorowanego męża otoczyła troskliwą opieką w jego ostatnich latach życia. Współpracowała z mężem przy pisaniu dzieła Prodromus astronomiae (katalogu 1564 gwiazd i ich pozycji), po śmierci męża w 1687 dokończyła tę książkę (wprowadzając liczne korekty) i opublikowała 3 lata później w 1690. Przeżyła męża o 6 lat i została pochowana obok niego w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Corpman na cześć Elżbiety Koopman od angielskiej wersji jej nazwiska."

Pierwszej polskiej kobiecie astronom należy się chociaż temat, a doskonale Wiecie jak, traktowano kobiety chcące poznać tajniki wiedzy.

Oczywiście jak, ktoś chciałby podyskutować to zapraszam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 6.07.2008 o 6:51 PM, Pancerny napisał:

Elżbieta Koopman Heweliusz (ur. w 1647, zm. w 1693) pierwsza polska astronom.

 

Zależy jak traktować tę polskość, jako pochodzenie etniczne, geograficzne czy jak przynależność do pewnego kręgu kulturowego?

Zanim jeszcze późniejszej imć pani Katarzynie Elżbiecie przestano zmieniać pieluchy, to w Byczynie (w 1650 r.) wydano dzieło "Urania propitia sive Tabulae astronomicae mire faciles..." autorstwa Marii Cunitz (Cunitia, Cunitia).

 

Szerzej:

M. Szcześniak "Obecność kobiet w kosmologii. Szkice z historii i współczesności", w: "Humanistyka i płeć", II "Kobiety w poznaniu naukowym wczoraj i dziś" red. E. Pakszys, D. Sobczyńska
K. Targosz "Z lunetą i przyrządem astronomicznym - protektorki i adeptki Uranii w XVII wieku", w: "Pod patronatem Hygei. Udział kobiet w rozwoju nauk przyrodniczych" red. I. Arabas
"Astronom Maria Kunic (Cunitia) 1610-1664: życie i dzieło" wstęp R. Skowron , teksty I. Guentherodt et al.
G. Świderski "Maria Kunicka ze Śląskiej Świdnicy – współtwórczyni przełomu w astronomii i filozofii XVII wieku", w: "Wielcy twórcy
Gór Sowich
", pod red. S. Januszewskiego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jancet   
4 godziny temu, secesjonista napisał:

Zanim jeszcze późniejszej imć pani Katarzynie Elżbiecie przestano zmieniać pieluchy, to w Byczynie (w 1650 r.) wydano dzieło "Urania propitia sive Tabulae astronomicae mire faciles..." autorstwa Marii Cunitz (Cunitia, Cunitia).

 

Ale Byczyna to wówczas do jakiego państwa należała?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunitz nie pochodziła z Byczyny (to rodzinna miejscowość jej drugiego męża), a w mym wpisie jest błąd - pracę wydano w Oleśnicy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.