Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

64 rocznica Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Cała przyjemność po mojej stronie :P Gdyby było więcej czasu, zapewne dałoby się zobaczyć coś więcej, ale mam nadzieję, że natrafi się jeszcze okazja. A co do tego kościoła na przeciwko pomnika, to jest to kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, znany także jako kościół Garnizonowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Teraz po tak szczegółwym opisie żałuję jeszcze bardziej, że nie było mnie z wami ;(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Nie martw się dzionga, ja też żałuję ;( Mieszkam za daleko od Stolicy, a obchody PW zawsze są świetne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Mam czasami dosyć tego, co się wyprawia w mass-mediach i tego co robią politycy. Szanuję ofiarę powstańców warszawskich (to wielka odwaga w tak dramatycznych okolicznościach walczyć o wolność), choć jestem przeciwnikiem powstań typu listopadowe, styczniowe i warszawskie (taką grupę sobie samowładnie dla siebie wydzieliłem).

Polska to nie jest Warszawa, a Warszawa to nie jest Polska, a obchody rocznicy wybuchu PW, zdają się w moich oczach przeistaczać w takie święto narodowe jak np. święto niepodległości. Owszem, taka rocznica PW jest potrzebna, ale bez przesady..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mam czasami dosyć tego, co się wyprawia w mass-mediach i tego co robią politycy.

Mam identycznie.

Polska to nie jest Warszawa, a Warszawa to nie jest Polska, a obchody rocznicy wybuchu PW, zdają się w moich oczach przeistaczać w takie święto narodowe jak np. święto niepodległości.

Ostatnio słuchając wywiadu z Kunertem zastanowił mnie fragment jego wypowiedzi. Mówił o ostatniej w naszej historii insurekcji narodowej. I jakby się tak zastanowić, to coś w tym jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Ostatnio słuchając wywiadu z Kunertem zastanowił mnie fragment jego wypowiedzi. Mówił o ostatniej w naszej historii insurekcji narodowej. I jakby się tak zastanowić, to coś w tym jest.

To by się zgadzało. W historiografii polskiej XIX wieku dominowało myślenie kościuszkowskie ("Polska od morza do morza", zryw romantyczny narodowo-wyzwoleńczy etc.). Dlatego PW jakoś dla mnie pasuje do tej grupy powstań z 1794, 1830 i 1863.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

To już nawet nie chodzi o to (chociaż nie mam pojęcia, co dokładnie na myśli miał Kunert). Prędzej upatrywałbym już tutaj roli "Zemsty" w tym wszystkim. Akcja ta sprawiła, że Powstanie stało się niejako sprawą całości sił AK.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Skandal! Dzisiaj w GW przeczytałem artykuł, który mną wstrząsnął!

Wybuczano prof. Władysława Bartoszewskiego podczas obchodów godziny W, jednego z powstańców warszawskich..

Całość artykułu kliknij TUTAJ

[ Dodano: 2008-08-04, 09:38 ]

Kiedy oglądałem film na TVP-Kultura "Dojście Adolfa Hitlera do władzy" (dość dawno temu), pojawiła się myśl. Nie burzcie się, nie gniewajcie, ale chciałbym wiedzieć co o niej sądzicie, czy coś w niej jest czy raczej nie, słowem: co o niej sądzicie.

Czy nie wydaje wam się, że te obchody wybuchu PW to jest kult śmierci, dość charakterystyczny dla systemów totalitarnych?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To jest skandal, Ci ludzie co to zrobili powinni się wstydzić! To nie Święto Polityczne, ani wybory, czccimy pamięc poległych! Będąc w Warszawie sam spotkałem się z antypatią w stronę partii PO oraz Władysława Bartoszewskiego. Na Placu Krasińskich chciano rzucać w prezydent Warszawy a na Powązkach, spotkałem starszą panie i wywiązała się między nami rozmowa, doszliśmy do profesora Geremka, wypowiadała się o nim bardzo dobrze, jednak odnośnie prof. Bartoszewskiego stwierdziła "Proszę popatrzeć co ten głupek Bartoszewski wygaduje na jego temat! No proszę popatrzeć!".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Powtarzam moje rozmyślanie:

Kiedy oglądałem film na TVP-Kultura "Dojście Adolfa Hitlera do władzy" (dość dawno temu), pojawiła się myśl. Nie burzcie się, nie gniewajcie, ale chciałbym wiedzieć co o niej sądzicie, czy coś w niej jest czy raczej nie, słowem: co o niej sądzicie.

Czy nie wydaje wam się, że te obchody wybuchu PW to jest kult śmierci, dość charakterystyczny dla systemów totalitarnych?

Jestem po prostu ciekaw waszego zdania, bo wiecie więcej ode mnie nt. PW. :D :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czy nie wydaje wam się, że te obchody wybuchu PW to jest kult śmierci,

To nie jest kult śmierci, tylko oddawanie hołdu Bohaterom.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Czy nie wydaje wam się, że te obchody wybuchu PW to jest kult śmierci, dość charakterystyczny dla systemów totalitarnych?

Obchody PW to kult bohaterów, męstwa, a nie śmierci. PW było klęska, nie da się zaprzeczyć, ale taka klęska nieraz potarfi bardziej uczyć patriotyzmu niż nawet największe zwycięstwo. Mogę nawet śmiało tym mówić na swoim własnym przykładzie. A porównywanie tego do systemu totalitarnego? Według mnie bezpodstawne, bo oni walczyli właśnie o to, żeby być wolnymi od totalitaryzmu i to powinno być postrzegane jako takie święto (chociaż w przypadku PW raczej nie powinno się mówić o świętach)- walki z totalitaryzmem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Acha, ale Powstańcy też ginęli, a dziś czci się poległych, więc coś z kultu śmierci nie ma tu?

(Raz jeszcze podkreślam, że ja tylko pytam odnośnie obchodów rocznicy PW, więc się nie gniewać.)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
ale Powstańcy też ginęli, a dziś czci się poległych, więc coś z kultu śmierci nie ma tu?

Ciężko nie ginąć jak się walczy. Jeżeli tak byśmy na to patrzyli to każde obchody zwycięstwa czy też porażki militarnej byłyby kultem śmierci, bo na wojnie zawsze ludzie ginęli i ginąć będą.

(Raz jeszcze podkreślam, że ja tylko pytam odnośnie obchodów rocznicy PW, więc się nie gniewać.)

Ależ nikt się nie gniewa ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.