Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

64 rocznica Powstania Warszawskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

W związku ze zbliżającą się 64 rocznicą wybuchu powstania zapraszam do umieszczania informacji o obchodach, programach telewizyjnych i wszelakich publikacjach, jakie będą się ukazywać w związku z rocznicą. Na początek dwie inscenizacje historyczne:

- 26 lipca: szturm Cytadeli

- 9 sierpnia: walki na Mokotowie

Niedługo postaram się podać bardziej szczegółowe informacje. Tymczasem jeszcze dwa artykuły: http://www.zw.com.pl/artykul/259189.html , http://www.zw.com.pl/artykul/260167.html .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Bardzo chciałam pojechać 1 sierpnia do Warszawy, ale mi to niestety chyba nie wyjdzie. Siła wyższa, mam nadzieję, że później w sierpniu będę mogła tam być i poczuć ten klimat...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja mam nadzieje, że uda mi się wybrać i w dniach 1-2 sierpnia będe w Warszawie :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

No ja 2 sierpnia na pewno nie będę mogła, ale może trzeba pozbierać userów, którzy się wybierają? W kupie raźniej :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Jeśli ktoś wybiera się do Warszawy na początku sierpnia, to istotnie można by się tak zebrać. Będzie okazja do lepszego poznania się. Tylko w kwestii 2 sierpnia, nie jestem pewien czy wówczas będą jakieś większe uroczystości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tylko w kwestii 2 sierpnia, nie jestem pewien czy wówczas będą jakieś większe uroczystości.

To będzie czas na zwiedzenie ciekawych zakątków Warszawy ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Będzie czas i na to ;) . Jednak 2 sierpnia, wbrew moim obawom, jest rekonstrukcja:

Targówek 1944

Inscenizacja historyczna ataku oddziałów powstańczych na baterię przeciwlotniczą w folwarku Agril

Burmistrz Dzielnicy Warszawa Targówek - Grzegorz Zawistowski oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Warszawa Targówek serdecznie zapraszają na inscenizację historyczną przedstawiającą atak zgrupowań por. „Kata” i ppor. „Daniela” na niemiecką baterię przeciwlotniczą stacjonującą na Targówku, na terenie folwarku Agril, przeprowadzony 1 sierpnia 1944 roku. Celem widowiska jest zainteresowanie mieszkańców Warszawy niedocenianym i mało znanym epizodem Powstania Warszawskiego, jakim są walki na terenie prawobrzeżnej Warszawy.

W widowisku przygotowywanym przez HGH “Wigry” udział weźmie ponad 60 osób z 11 grup historycznych.

Więcej o widowisku na www.powstanie.waw.pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Szczerze mowiac, nie podoba mi sie cala ta celebra wokol grobu Warszawy.

To bylo ostatnie i najkrwawiej zakonczone z serii polskich nieudanych powstan. Warto by przestac je tak czcic. W imie zdrowia psychicznego narodu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pytanie tylko, czy jest to celebracja porażki, czy może raczej oddawanie hołdu Powstańcom, zarówno tym, którzy zginęli, jak i tym, którym dane było przetrwać piekło. Ci ludzie zasługują na to, aby uczcić ich pamięć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Pytanie tylko, czy jest to celebracja porażki, czy może raczej oddawanie hołdu Powstańcom, zarówno tym, którzy zginęli, jak i tym, którym dane było przetrwać piekło. Ci ludzie zasługują na to, aby uczcić ich pamięć.

Ci ludzie zasluguja po stokroc, by pamietac ich i ich odwage, i ich cierpienie.

Ja, Ty i pewnikiem wszyscy, co tu zagadaja, to wiedza.

Publiczne obchody jednak to uswiecanie Winkelriedo-Wallenrodowszczyzny. Przepraszam za nowomowny niowotwor ;) .

Nie lepiej by bylo - chocby, boc to tez nie najlepsza okazja - tak nadmuchac Monte Cassino? W koncu to bylo zwyciestwo. Zupelnie bezsensowne, ale jednak.

Mam dosyc czczenia krwawych klesk i ich bohaterow. Moze dlatego dla mnie najlepiej o Powstaniu pisze Milosz w "Zdobyciu wladzy"...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Publiczne obchody jednak to uswiecanie Winkelriedo-Wallenrodowszczyzny.

Tylko, że dla tych ludzi to rzecz ogromnie ważna. Wystarczy popatrzeć na rekonstrukcje, które odbywają się w związku z rocznicami (warto tutaj zauważyć, że tak na dobrą sprawę, to cała ta otoczka wokół kolejnych rocznic ma miejsce od 2004, wcześniej tego nie było, a już na pewno nie na taką skalę), i na reakcje tych ludzi. Widzą że się o nich pamięta, sami uważają to za bardzo dobry sposób nauki historii. A ponieważ powoli już odchodzą od nas, może warto dać im jeszcze dowód na to, że się o nich pamięta? Pamiętam taką jedną historyjkę, jak to dwóch powstańców stało obok siebie na jakiejś uroczystości rocznicowej. Obok było parę młodych osób, możliwe że harcerze. Widząc zachowanie tych młodych ludzi, jeden miał powiedzieć do drugiego "Teraz możemy odchodzić w spokoju". I choćby z tego powodu, te obchody należą im się. I choć sam mam bardzo krytyczny stosunek do powstania, będę bronił tych obchodów, i całej tej otoczki.

Ja, Ty i pewnikiem wszyscy, co tu zagadaja, to wiedza.

Mogę Ci zaręczyć, że jeszcze parę lat temu, niewiele osób o nich pamiętało. A i dzisiaj pamięć o nich nie jest taka znowu powszechna. Ostatnie lata zmieniły w tym względzie naprawdę dużo. Dlatego warto to kontynuować.

Nie lepiej by bylo - chocby, boc to tez nie najlepsza okazja - tak nadmuchac Monte Cassino? W koncu to bylo zwyciestwo. Zupelnie bezsensowne, ale jednak.

Nikt nikomu nie zabrania "nadmuchać" otoczki wokół rocznic Monte Cassino. Sam jestem za tym, aby mówiło się o tym jak najwięcej. Jedno nie wyklucza drugiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Mnie chodzi o forme, nie o tresc.

Ty zapytales o przewidywane relacje radiowe i telewizyjne juz 3 tygodnie przed data. W sierpniu eter bedzie - zapewne - pelen odpowiednich filmow i programow. Pewien nie jestem, kontakt z TV urwalem dosc dawno, ale tak wlasnie bywalo.

Do znudzenia...

Zgadzam sie, ze potrzebne sa obchody pierwszosierpniowe, z tych samych powodow, ktore Ty podajesz. Okazanie jeszcze obecnym szacunku i podziwu.

Jednak jesli o edukowanie smarkaczy chodzi, to nie tedy droga.

Wiekszosc alergicznie reaguje na wszelkie oficjalne trabienie. Im wiecej patosu, tym mniej zainteresowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ty zapytales o przewidywane relacje radiowe i telewizyjne juz 3 tygodnie przed data. W sierpniu eter bedzie - zapewne - pelen odpowiednich filmow i programow.

No tak, tyle że tutaj nie chodzi raczej o relacje z obchodów 1 sierpnia czy tego, gdzie po raz setny puszczany będzie "Kanał", ale właśnie o rekonstrukcje czy też nowe publikacje. A o tym nie trąbi się tak dużo. Na 60 rocznicę znacznie więcej mówiło się o "Powstaniu '44" Daviesa, niż o naprawdę wartościowej publikacji Komorowskiego. Chociaż nie, poprawka... o Komorowskim w ogóle się nie mówiło. Dlatego chciałbym, aby osoby zainteresowane tematem mogły znaleźć tutaj w razie czego informacje o tego typu sprawach.

Jednak jesli o edukowanie smarkaczy chodzi, to nie tedy droga.

Wiekszosc alergicznie reaguje na wszelkie oficjalne trabienie. Im wiecej patosu, tym mniej zainteresowania.

Oj nie, oj nie, zgodzić się nie mogę absolutnie. Do niedawna myślałem podobnie, ale jak obserwuję co się dzieje w ostatnich latach, zmieniam podejście. Właśnie taka forma odpowiada im najbardziej. Rekonstrukcje przyciągają naprawdę duże ilości rodzin z dziećmi. Paweł Wroński na 60 rocznicę napisał dla "GW" ciekawy artykuł, na temat sensu PW. Wspominał w nim właśnie o obchodach, które sprawiają, że dzieci zaczynają się tym interesować. Ostatnio ze zdziwieniem stwierdziłem, że moja 13-letnia siostra zaczyna się tym interesować, a duża w tym zasługa właśnie takieja nie innej formy obchodzenia rocznic. Ostatnie obchody 11 listopada. Na paradzie było naprawdę od groma dzieciaków, i jak patrzyłem po nich, to im się naprawdę podoba. Poza tym... to jest święto powstańców, i to im forma powinna odpowiadać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Nie lepiej by bylo - chocby, boc to tez nie najlepsza okazja - tak nadmuchac Monte Cassino?

"Nadmuchiwaniem" pamięci o PW zajmują się ludzie, którzy chcą to robić, których to pasjonuje, jaki jest sens im tego zabraniąc i kazać im zajmować się Monte Cassino?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Może pojadę na Targówek jak będę w Warszawie? W sumie to nigdy takiej rekonstruowanej bitwy nie widziałem, a pewnie warto.

Zawsze lubiłem pasjonatów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.