Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
vanbrovar

"Wielkie" Narody

Recommended Posts

W każdym narodzie występuje pojęcie wielkiej ojczyzny, mam na myśli tu Wielką Polskę, czy Wielką Rumunią. Określa się w ten sposób państwo, w okresie największej prosperity, lub jednoczące wszystkich członków danego narodu (w planach jest Wielka Albania).

Znacie jakieś inne wytwory nacjonalizmów, lub informacje o nich?

Oczywiście sam nasuwa się przykład Wielkich Niemiec ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   
Wszechrosja!

Nie mam pojęcia, jak ten post jednosłowny ma do dyskusji nad tematem. W Konstytucji jest napisane: "7.1. Kto pisze krótkie, zbędne, nic nie wnoszące do tematu lub nieistotne posty na Forum podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia o wartości 1." Dlatego proszę cię rocco o rozbudowanie swojego postu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Określa się w ten sposób państwo, w okresie największej prosperity

Czyli, jak sądzę, można tutaj podciągnąć określenie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, czyli RON gdzieś na przełomie XVI i XVII wieku, gdy kultura i sztuka się rozwijała, żaden (przynajmniej w opinii panów braci) nie mógł nam podskoczyć pod względem wojskowym etc.

A co do Wszechrosji (Wszechrusi) - czy ktoś wie, kiedy tego określenia zaczęto używać? Wiem tylko, że car Piotr Wielki tytułował się Imperatorem Wszechrusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bronek   

Jako pierwszy oficjalnie przyjął tytuł władcy Wszechrusi Iwan III Srogi. W stosunkach z Litwą wyrażenia „gosudar wsieja Rusi” użył w korespondencji w roku 1493. Wcześniej Iwan używał tytułu „Wielki Książę” aczkolwiek F. Koneczny utrzymuje, że Iwan użył tytułu cara już wcześniej- w 1484 roku w liście do Żyda Scharii przebywającego w Kaffie. Tytuł zamieszczony w liście brzmiał: „Bożijeju miłostiju welikij hospodar ruskieje zemli, welikij kniaź Iwan Wasylewicz car wsieja Rusi”.

Wracając do tematu- „Wielkie Węgry” to idea postulująca skupienie w granicach Węgier terenów należących obecnie do sąsiednich państw a zawierających duży odsetek ludności węgierskiej. Terytoria te znalazły się w granicach Czechosłowacji, Rumunii i Jugosławii po traktacie w Trianon w 1920 roku. Przez cały okres międzywojenny rząd węgierski robił wszystko, żeby odzyskać te tereny, zaś dzięki przymierzu z Niemcami w 1938 Węgry uzyskały południowy pas Słowacji i Rusi Podkarpackiej. W latach II wojnyswiatowej Wegry rozszerzyły granice kosztem Rumunii Jugosławii i ZSRR a po 1945 roku powróciły do granic z Trianon. Dziś przyłączenia utraconych terenów domaga się nacjonalistyczna organizacja paramilitarna Magyar Garda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypadek Węgier jest beznadziejny - Trianon dla nich, to jak dla nas Linia Curzona.

Dziwne są okoliczności powstania Wielkiej Rumunii - kraj ten osiągnął maksymalny zasięg po przegranej w I WŚ (dla mnie to porażka zostać zajętym przez wojska wroga, i wygrać dzięki sojusznikom) - dostali wszystkie ziemie do jakich mogli rościć pretensje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dzionga   
Znacie jakieś inne wytwory nacjonalizmów, lub informacje o nich?

Wielkie Włochy- idea Mussoliniego o odnowieniu cesarstwa.

Jeszcze mi do głowy przychodzi nacjonalizm, który obudził się w Azjatach po I wś i to hasło "Azja dla Azjatów". Japończycy też chcieli stworzyć imperium, mamy więc ideę Wielkiej Japonii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.