Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Maria Leszczyńska

Recommended Posts

Tofik   

Nieoczekiwana królowa - żoną Ludwika XV stała się dzięki intrygom pani de Prie i jej kochanka, de Bourbona. Nie była ładna, ale miła, pobożna i dość chuda. Ludwikowi od razu się spodobała. Urodziła mu wiele dzieci, większość jednak nie przeżyła pary monarszej. Musiała znosić wiele miłostek swego męża. Co o niej sądzicie? Jak odnosił się do niej król? Czy miała na niego jakiś wpływ? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jej ojciec Stanisław Leszczyński po przegraniu na polu elekcyjnym z Augustem II Mocnym,wyjechał z rodziną do Francji gdzie został księciem Lotaryngii,Baru.Wtedy o rękę dwudziestoletniej Marii poprosił Ludwik XV-król Francji.Urodziła mu wiele dzieci-Maria Ludwika Elżbieta,Anna Henrietta,Maria Ludwika,Ludwik Ferdynand,Filip Ludwik,Maria Adelajda,Wiktoria Ludwika,Zofia Filipa,Teresa Felicja,Ludwika Maria.W politykę się nie mieszała,zajęła się opieką nad dziećmi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ponoć oszczędną była, by nie rzec - czasem skąpą, a i w codziennym "defigurowaniu" - nie celowała i nie znajdowała przyjemności.

Share this post


Link to post
Share on other sites
kalki   

Jej ojciec Stanisław Leszczyński po przegraniu na polu elekcyjnym z Augustem II Mocnym,wyjechał z rodziną do Francji gdzie został księciem Lotaryngii,Baru.

Żeby być dokładnym to osiadł w Księstwie Dwóch Mostów, dzięki uprzejmości swojego protektora Karola XII. Dopiero po tragicznej śmierci szwedzkiego monarchy musiał opuścić Rzeszę i udał się do Francji. A osiadł w Lotaryngii dopiero po przegranej Wojnie Sukcesyjnej 1734 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak formalnie to opuścił... Szwecję:

"Ponieważ Xięstwo od Dwuch Mostow było inkorporowane do Korony Szwedskiey z racyi Karola X. obranego Krola Szwedskiego z Domu Graffow Woyewodow Reńskich Xiążąt od Dwuch Mostow z ktorey linni ostatni był Karol XII. bezpotomny, więc Gustaw Samuel Graff Woyewoda Reński za odebraiem wiadomośći o śmierci tego Krola iako naybliższy sukcessor, naydując się właśnie natenczas w Miescie Dwuch Mostow wraz obiął wswoią posessyą to Xięstwo...".

/G.D. Seyler (bądź M. Gerlach) "Historia zycia nayjasnieyszego Stanisława I. Krola Polskiego Wielkiego Xiążęcia Litewskiego, Lotarynskiego y Barskiego..." 1744 b.m.w., s. 238/

;)

Edited by secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.