Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Napoleon i Goethe-niezwykłe spotkanie w 1808 r.

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Napoleon i Goethe spotkali się w 1808 r., w Erfurcie. Jak wyglądało to spotkanie? O czym rozmawiali? Jak odnosili się do siebie ci dwaj rozmówcy- podczas spotkania, jak i w ogóle?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gryfon   
W dniu 26.06.2008 o 12:56 PM, Estera napisał:

Napoleon i Goethe spotkali się w 1808 r., w Erfurcie. Jak wyglądało to spotkanie? O czym rozmawiali? Jak odnosili się do siebie ci dwaj rozmówcy- podczas spotkania, jak i w ogóle?

 

Cytuj

 

Pewne jest, że w Erfurcie, w Turyngii, w niedzielę 2 października 1808, w porze lunchu w pałacu, w którym rezydował Napoleon, zostali przyjęci na audiencji dwaj poeci niemieccy: Goethe i Christoph Martin Wieland.

Na pewno rozmowa dotyczyła m.in. literatury, na przykład Werthera, którego Napoleon zabrał ze sobą na wyprawę do Egiptu. Rozmawiali również o Tacycie, Horacym, literaturze łacińskiej, współczesnym teatrze. Goethe był pod wrażeniem rozległej wiedzy Napoleona i trafnych analiz dzieł literackich. Rozmawiali także o sprawach prywatnych, ale jak można przypuszczać, wielcy ludzie nie tracili zbyt wiele czasu na banały.

Podczas tej rozmowy padły też, cytowane wielokrotnie, słowa Napoleona o poecie „Oto człowiek!”.

Również Wieland był pod wrażeniem spotkania. Po latach wspomniał, że rozmawiał z „człowiekiem ze spiżu.”

Obaj poeci zostali odznaczeni Legią Honorową, a Goethe ostentacyjne przypinał ją do ubrania, przy okazji spotkań z przedstawicielami państw Świętego Przymierza, po upadku Napoleona

 

 

https://szukajacnapoleona.com/2015/06/17/napoleon-i-goethe-w-jednym-siedzieli-domu/

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie można odmówić dobrych chęci autorowi strony szukajacnapoleona.com, dwie kwestie warte są dookreślenia:

 

Cytuj

Spotkanie uwiecznił także na szkicu i obrazie Paul Delaroche

 

W zasadzie uwiecznił swą wizję tego spotkania, w chwili gdy miało ono miejsce, wspomniany malarz miał jedenaście lat.

 

Cytuj

Jak przebiegało spotkanie? Wspominali je w swoich wspomnieniach: minister spraw zagranicznych Taleyrand oraz Johann Peter Eckermann niemiecki poeta i zaufany przyjaciel Goethego (we wspomnieniach wydanych w 1829 roku)

 

Eckermann nic takiego nie wydał w 1829 roku, dwa pierwsze tomy "Gespräche mit Goethe..." wydano w Lipsku w 1836 r., a trzeci tom wyszedł w 1848 r., planowany czwarty tom nie został ukończony.

Skąd autor strony wziął taką datę? Najprawdopodobniej korzystał z tłumaczenia anglojęzycznego jakiego dokonała Sarah Margaret Fuller, jej "Conversations with Goethe in the last years of his life" wydano w Bostonie w 1839 roku. Komuś się pewnie pomyliło i z: "1839" zrobił "1829".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.